2018’DE SİLİKON VADİSİ

Teknolojik yeniliklerin çoğu artık Kaliforniya'da gerçekleşmiyor. Bu, 2018'de meydana gelen teknolojinin geleceğinin sessiz bir şekilde açığa çıkmasıdır. Softbank Vizyon Fonu, WeWork'ta çoğunluk hissesini araştırıyor ve Çin'de on yıl içinde inovasyonun yüzünü değiştirebilecek ByteDance, Meituan, Ant Financial ve diğer birçok şirkette yeni girişimler ortaya çıkmaktadır. Silikon Vadisi, Yapay Zeka (AI) ve inovasyon yarışını çoktan kaybetti. Silikon Vadisi'nde, teknoloji yöneticileri ve girişim sermayesi halkı arasında sistematik bir liderlik sorunu olduğunu göstermektedir. Bir kaç teknoloji şirketi zirveye yükselmektedir ve tüm pazarda etkili bir şekilde sorunları yaratmaktadır. Bu sadece zenginlik eşitsizliğini hızlandırmakla kalmayıp yeniliği zorlayan bir sorundur. Facebook ve Google bunun mükemmel örnekleri olabilir. 

 

1990'ların başlarında bildiğimiz Silikon Vadisi artık yok. Amerikan inovasyonunun düşüşü ile yorum yapılabilecek hiçbir şey yok…

 

Çin, yenilik ve Yapay Zeka (AI) çağına giriyor. 2025 yılına gelindiğinde, eğer onlar değilse bile, dünyanın teknolojik tartışmasız liderleri olacaklardır. Softbank Vizyon Fonu, risk sermayesi faaliyeti açısından Silikon Vadisi'nin üstesinden gelmektedir. Otonom araçlar ve Yapay Zeka (AI) gelecek ise, Softbank büyümeye devam etmek için kesinlikle iyi konumlandırılmıştır. Çin’in kendisi Amerika’da bulunmayan inisiyatiflere sahiptir. Silikon Vadisi'nin saptırılmasıyla alevlenen Amerikan kapitalizmi, Amerika'nın bir bütün olarak azalmasına neden olabilir. Bu, liderlik, yönetişim ve organizasyonun destansı bir başarısızlığıdır. Silikon Vadisi , tarihli ve merkezi bir girişim sermayesi, hile ve oyunlarıyla bile, artık uluslararası alanda rekabet edememektedir. 

 

Kaynak: Tıklayınız