BANKACILIK SEKTÖRÜNDE BLOCKHAIN BAŞLIYOR

IBM, finansal hizmetler sektörüne yönelik bir blok zinciri platformu başlatmıştır. Başlatılan bu platform, tüm sektörlere entegre olmuştur. Şuanda bankalar Barclays ve Citi de dahil olmak üzere 9 finansal hizmet şirketi bu kavramlarla ilgileniyor. IBM, LedgerConnect olarak bilinen ürünü oluşturmak için bir döviz piyasası altyapı şirketi olan CLS ile işbirliği yapmaktadır. IBM'in daha önceden Walmart ve Visa'nın beğenisine sahip 400'den fazla blok zinciri kurumsal müşterisi bulunmaktadır. Özel ve izin verilen blokajlar, yani işletme düzeyindeki ihtiyaçlar için, izinsiz halk ortakları gibi ağ etkilerini elde etmek için ekosistemler gerekmektedir.

LedgerConnect, bankanın sahip olduğu döviz alım satım programı CLS ve kurumsal yazılım devi olan IBM'in ürünüdür ve kurucu üyeleri arasında büyük bankalar Barclays ve Citigroup yer almaktadır. LedgerConnect, temelde finansal hizmet şirketleri için tasarlanmış konsept DLT platformunun bir koludur. LedgerConnect’in hedefi, büyük finansal kurumlar arasında hizmet ve uygulamaları paylaşmaktır. IBM, Blockchain'i güven inşa etmek için yeni bir işletim sistemi olarak görmektedir. LedgerConnect sistemi çalışırsa, IBM oldukça ciddi bir Blockchain uygulama mağazasına sahip olabilir.

 

TechRadar'a göre IBM, bu hizmetleri tek bir kurumsal sınıf ağda barındırarak kuruluşların, uygulama geliştirme yerine iş hedeflerine odaklanabileceklerini, işletme sınıflarında operasyonel verimlilik ve maliyet tasarruflarını gerçekleştirmelerini sağlayacağını belirtmektedir. IBM’in LedgerConnect platformu, tek bir ağda barındırılmaktadır. Finansal kurumların Blockchain uygulamaları yaratması için tek adresli bir mağaza olmayı hedeflemektedir. Finansal kurumların aynı ağ üzerinde olması gerekir ve sadece hepsinin kendi özel blokajlarını yaratması gerektirmemektedir. 

 

 

Kaynak: Tıklayınız