BLOCKCHAIN İŞLEMİ YAPMAK NEDEN ZOR ?

Blockchain hakkında birçok haber oluşmaktadır.Blockchain sistemi ile tüm verileriniz sonsuza dek güvenli bir konumda saklanabilir. Peki bu durum nasıl sağlanıyor ? Blockchain, sağlık hizmetleri, finans, tedarik zinciri yönetimi ve müzik hakları kadar çeşitli endüstrilere şaşırtıcı bir şey getirebilir mi? Birçok şirket, “blockchain” kelimesini, tüm verilerinin asla yanlış olmayacağı bir tür sihirli cihaz demek için kullanmaktadır. Elbette böyle bir cihaz, en azından gerçek dünya işin içine girdiğinde mevcut değildir.

 

Öyleyse bir blockchain nedir? Teknik olarak konuşursak, bir blok zincir, bağlantılı bir bloklar listesi için işlem grubudur. Bir blockchain'i normal bir veritabanından ayıran en önemli şey, veriyi veritabanına nasıl koyacağınıza dair özel kuralların olmasıdır. Başka bir deyişle, zaten veritabanında bulunan (tutarlı) diğer bazı verilerle çakışamaz, yalnızca eklenebilir (değiştirilemez) ve verilerin kendisi bir sahibine kilitlenir (sahip olabilir), kopyalanabilir ve kullanılabilir durumdadır. Ademi merkeziyetçilik çok çekici çünkü tek bir başarısızlık noktası olmadığını ima etmektedir. Yani, hiçbir otorite varlığınızı elinizden alamaz veya “geçmişini” ihtiyaçlarına göre değiştiremez. Kimseye güvenmek zorunda olmadığınız bu değişmez denetim izi, bu teknolojiyle oynayan herkesin aradığı faydadır. Bununla birlikte, bu avantajın büyük bir maliyeti vardır. Herhangi bir tek tarafça kontrol edilemeyen değişmeyen denetim izi kesinlikle yararlıdır, ancak böyle bir sistemi oluşturmanın birçok maliyeti vardır. Bazı konuları beraber inceleyelim...

 

Kanıtlanabilir tutarlı bir sistem oluşturmak kolay bir iş değildir. Küçük bir hata tüm veritabanını bozabilir veya bazı veritabanlarının diğerlerinden farklı olmasına neden olabilir. Tabii ki, bozuk veya bölünmüş bir veri tabanının artık tutarlılık garantisi yoktur. Ayrıca, tüm bu sistemler baştan tutarlı olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bir blok zincirinde "hızlı hareket et ve bir şeyleri kır" yoktur. Doğru teşvik yapılarının eklenmesi ve sistemdeki tüm aktörlerin veritabanını kötüye kullanamayacağına ya da bozmayacağına emin olunması da aynı şekilde önemlidir. Blockchain'i anlamsız verilerle spam yapan bir kullanıcıyı yok etmenin ya da başka kullanıcıların çok fazla rahatsızlık vermesine neden olacak şekilde kar etmenin bir yolunu bulmanın yolu bulunmamaktadır. Bu, teşvik yapılarının gerçekten tasarlanması gerektiği konusundaki yukarıdaki gözlem ile ilgilidir, bir sömürüyü belirleyen bir kullanıcının, özellikle de kullanıcı için kar varsa, bunu bırakması muhtemel değildir. Ölçeklendirme, geleneksel bir merkezi sistemde olduğundan daha az büyüklükteki sıradadır. Aynı veri, yüzlerce veya binlerce yerde tek bir yerden daha fazla yaşamak zorundadır. İletim, doğrulama ve depolama masrafları, veritabanının her bir kopyasının, geleneksel, merkezi bir veritabanında sadece bir kez ödenen masraflar yerine ödenmesi gerektiği için çok büyüktür. İlk olarak, blok zincirinde satılan bu endüstrilerin çoğu BT altyapısı yükseltmeleri için gecikmiş durumdadır. Sağlık hizmetleri şuan olduğundan kötü bir durumdadır. İkincisi, blockchain, teknolojinin öncüsü gibisi olabilirsiniz.  Beğenin ya da beğenmeyin, “blockchain” kelimesi kendi başına bir yaşam sürdü. Çok az insan gerçekte ne olduğunu anlıyor, ancak kalça görünmek istiyor, bu yüzden bu kelimeleri daha zekice bir ses için kullan. Tıpkı “bulut sistemi” gibi bir başkasının bilgisayarı anlamına gelir ve “AI” ince bir algoritma anlamına gelir; bu bağlamda “blockchain” yavaş ve pahalı bir veritabanı anlamına gelir. Üçüncüsü, insanlar gerçekten bazı endüstrilerin devlet kontrolünü sevmiyorlar ve genellikle yavaş ve pahalı olan yasal çerçeveden farklı bir yargılama mekanizması istiyorlar. Onlara göre, “blockchain” gerçekten de hükümet düzenlemelerinin ağır araçlarından kurtulmanın bir yoludur. Bu, blockchain'in yapabileceklerini çok fazla satıyor. Merkezi bir hizmet iseniz, bir blockchain merkezi bir veritabanı ile bin kat daha ucuza yapabileceğiniz hiçbir şeyi almaz. Bir anlamda, mevcut blockchain kavramları imkansızı yapmaya çalışıyor. Merkezi bir sistemin kontrolüyle merkezi olmayan bir sistemin güvenliğinin oluşması hedeflenmektedir. 

 

 

Kaynak: Tıklayınız