Yapay Zeka (AI), teknolojideki sıcak konulardan biridir. Son yıllarda yaşanan büyük teknolojik gelişmelerin çoğunun arkasındaki güçtür. Aslında, teori ve bunu mümkün kılan temel bilgisayar bilimi yıllardır var olmuştur. Bilişimciler ve mühendisler, 20. yüzyılın başlarında bilgi işlemin başlangıcından bu yana, nihai amacın, insan beyninin - bilinen evrendeki en karmaşık karar verme sistemi olduğu gibi düşünme ve öğrenme yeteneğine sahip makineler inşa etmek olduğu yönünde çalışmalar yapmaktadır.

 

1637 - Descartes farkı bozuyor

 

Bilim adamları ve filozof Rene Descartes, robotların bilim kurgu bile olmadıklarından çok önce makinelerin bir gün düşünmesi ve karar vermesi ihtimalinin üzerinde çalışmalar yapmıştır. Hatalı bir şekilde asla insanlar gibi konuşamayacaklarına karar vermesine rağmen, bir gün belirli bir görevi yerine getirmeyi öğrenebilecek makineler ile herhangi bir işe adapte olabilenler arasında bir ayrım yapmışlardır. 

 

1956 - Dartmouth Konferansı

 

Yapay sinir ağları ve makine öğrenmesi gibi fikirlerin ortaya çıkmasıyla Dartmouth College profesörü John McCarthy, "Yapay Zeka (AI)" terimini kullanarak bu alanda önde gelen uzmanları bir araya getiren yoğun bir yaz atölyesi düzenlemiştir. Beyin fırtınası oturumu sırasında, akademik düşünme ve “düşünme” makinelerinin geliştirilmesine başlaması için bir çerçeve oluşturma girişimleri yapılmıştır. Doğal dil işleme, bilgisayar görüşü ve sinir ağları da dahil olmak üzere, günümüzün en gelişmiş yapay zekası için temel olan birçok alan gündemde yer almıştır.

 

1966 - ELIZA 

 

Joseph Weizenbaum tarafından MIT'de geliştirilen ELIZA, belki de dünyanın ilk chatbot'uydu - Alexa ve Siri'nin temel taşları ELIZA’dan gelmiştir. ELIZA, bilgisayar kodunu bilgisayar kodunda programlamamızı veya bir kullanıcı arayüzü aracılığıyla etkileşime girmemizi gerektirmek yerine, bizimle insan dilinde iletişim kurmayı öğretmeyi amaçlayan bir doğal dil işleme uygulamasıdır. ELIZA Alexa gibi konuşamıyordu ancak metin yoluyla iletişim kuruyordu. Bununla birlikte, insanlar ve makineler arasındaki iletişim engelini aşma çabalarının önünü açmıştır.

 

1980 - XCON ve Faydalı AI'nın Yükselişi

 

Digital Equipment Corporation’ın XCON uzman öğrenme sistemi 1980’de kuruldu ve 1986’ya gelindiğinde 40 milyon dolarlık şirkete yıllık tasarruf sağlanıldı. Yapay Zeka (AI) sistemleri genellikle sınırlı gerçek dünya kullanımına sahip etkileyici teknolojik özellikler olarak kabul edilmiştir.

 

1988 - İstatistiksel bir yaklaşım

 

IBM araştırmacıları, dil çevirisine bir istatistik yaklaşımı yayınlayarak, olasılık ilkelerine kadar kurallara dayalı makine öğrenmesi alanına olasılık ilkelerini tanıtmaktadır. Fransızca ve İngilizce - insan dilleri arasında otomatik çeviri zorluğuyla mücadele etmiştir. Bu, kuralları belirlemek için eğitmek yerine, üzerinde eğitim aldıkları bilgiye (verilere) dayanarak çeşitli sonuçların olasılığını belirlemek için programlar tasarlamaya vurgu yapmıştır. Bu, insan beyninin bilişsel süreçlerini taklit etmek açısından büyük bir sıçrama olarak kabul edilir ve günümüzde kullanıldığı gibi makine öğreniminin temelini oluşturmaktadır.

 

2015 - Makineler insanlardan daha iyi “görüyor”

 

Yıllık ImageNet yarışmasını inceleyen araştırmacılar - algoritmaların 1000 görüntüden oluşan bir kütüphaneyi tanıma ve açıklamada yetkinliklerini göstermek için rekabet ettikleri - makinelerin artık daha iyi performans gösterdiğini beyan etmiştir. Yarışmanın 2010 yılında başlatılmasından bu yana, kazanan algoritmanın doğruluk oranı % 71.8'den% 97.3'e yükselmiştir. Araştırmacıların bilgisayarların görsel verilerdeki nesneleri insanlardan daha doğru tanımlayabildiklerini ilan etmelerini teşvik etmiştir.

 

2016 - AlphaGo 

 

Oyun uzun zamandır düşünme makinelerinin yeteneklerini göstermek için seçilmiş bir yöntem olmuştur. AlphaGo, oyunu incelemek ve oynandığı şekliyle öğrenmek için sinir ağlarını kullanmıştır.

 

2018 - Kendi kendine sürüş arabaları yola çıktı

 

General Motors, 1939 Dünya Fuarı'nda araçsız araçların gelişini öngörmüştür. Başlangıçta ay taşıtlarının nasıl işleyebileceğini keşfetmek için inşa edilen ve daha sonra otonom bir karayolu aracı olarak yeniden konumlandırılan Stanford Sepeti, 1961'de piyasaya sürülmüştür.

 

Ancak, Google’ın Arizona’daki Phoenix kentinde kendi kendine süren taksi hizmetinin başlatılmasıyla 2018’in önemli bir dönüm noktası olduğuna şüphe yoktur. İlk ticari otonom araç kiralama hizmeti olan Waymo One, şu anda 100 mil kare alanda okullarına ve iş yerlerine götürülmek üzere ödeme yapan 400 halk tarafından kullanılıyor. İnsan operatörleri halihazırda her araçla seyahat ederken, performanslarını izlemek ve acil durumlarda kontrolleri almak için, bu hiç şüphesiz kendi kendini süren arabaların hepimiz için gerçek olacağı bir gelecek için önemli bir adımdır.

 

 

Kaynak: Tıklayınız