ETHEREUM ÖLÇEKLENEBİLİRLİĞİ, 2019'DA ÇÖZÜM OLABİLİR

OpenST, Ethereum'da yüksek hacimli uygulamaları çalıştırmak için ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik çözümleri üzerinde çalışmaktadır. Yeterince adil olmakla birlikte, Blockchain ekonomilerini milyarlarca kullanıcıya ölçeklendirmektedir. OpenST Mosaic, yakın gelecekte ölçeklenebilirliğin nasıl geliştiği konusunda önemli olabilir. PassKit ve Animoca Brands gibi şirketler ekonomilerini OST'de piyasaya sürecektir. Mosaic, Ethereum'un üst kısmında meta-blok zincirleri çalıştırmak için bir konsensüs protokolüdür. Her meta-blok zinciri paralel olarak çalışır ve Ethereum'a ek bir durum alanı enjekte eder. Her bir meta blok zinciri Ethereum tarafından açık, istiflenmiş bir validator seti ile güvence altına alınmıştır. Böylece meta-blok zincirlerdeki tüm işlemler asenkronize olarak tamamlanır ve Ethereum'a işlenir. OpenST, sadece iki ay içinde Mosaic’in ön versiyonunu başlatmak için hazırlanmaktadır. Mosaic, temelde merkezi olmayan uygulamalar için bir paralelleştirme şemasıdır. Mosaic, heterojen blok zincir sistemlerini bir araya getirmek için bir dizi Bizans'a toleranslı (BFT) fikir birliği kuralları getirmektedir. Merkezi olmayan uygulamalar, paralel olarak çoklu blok zincir sistemlerinin oluşturduğu bir ağ üzerinden hesaplamak için Mosaic’i kullanabilir. Mosaic, ağır hesaplama olaylarının büyük bir kısmının tamamlandığı ve daha sonra asenkron olarak tekrar birleşik Ethereum, Blockchain veya Mainnet üzerine işlendiği bir yardımcı sisteme taşınmasına izin verecektir. Openst Mosaic ilk olarak 7 Eylül 2018'de ETH Berlin'de sunulmuştur. Mozaik aslında Tendermint ve Casper FFG'nin çalışmalarına dayanmaktadır. Mosaic başarılı olursa, ikinci katman çözümlerinin Ethereum protokolünde nasıl çalıştığını değiştirebilir. Akıl yürütme ses çıkarır, çünkü katman-2 protokolü, kendi devlet boşluklarını ve işlem verimi kapasitesini genişletmek için mevcut Blockchain ağlarının üstündeki meta blokajları oluşturmaktadır. Ağ geçidi olarak adlandırılan ikinci bir protokol ile, altta yatan katman-1 blok zinciri ve üstte çalışan meta-blok zincir arasında yazılı mesajlar göndermek için bir mesaj yolu görevi görmektedir. Nervos Network gibi, birinci katman ve iki katman üzerinde yeniden düşünmeye çalışıyor gibi, burada daha düşük bir işlem maliyetinde hesaplama kapasitesini artırabilecek işlevsel bir dApp paralellik bulunmaktadır. OpenST Mosaic çözümünün yakınlığı caziptir, çünkü bazı kesimler kamu engellerinin gördükleri, ölçeklenebilirlik ile elde edilen canlılık için bir yarıştır. OpenST Mosaic, Ethereum'un üst kısmında meta-blok zincirleri çalıştırmak için bir konsensüs protokolü iken, Ethereum tarafından açık, istiflenmiş bir doğrulayıcı set ile güvence altına alınan her bir meta-blockchain ile, OST Başkanı Blockchain Scientist Benjamin Bollen gibi insanları takip etme zamanı olabilir.

Mosaic hakkında sorular:

 

1.OpenST Mosaic, Casper ve Plazma ile nasıl kıyaslanır?

OpenST Mosaic, Bizans’lı toleranslı (BFT) fikir birliği kurallarına izinsiz blokajlar (Tendermint ve Casper FFG gibi) için çalışmalarını sürdürmekte ve heterojen blok zincir sistemleri oluşturmak üzere yola çıkmaktadır. Mozaik, üstte meta-blok zincirleri çalıştırarak Ethereum'un kapasitesini genişletmek için kullanılabilir. Bir meta blok zinciri, tam akıllı sözleşme motoru (örn. EVM veya eWASM) içeren tam bir Blockchain'dir ve Ethereum mainnet ve meta-blockchains arasındaki iletişimi sağlar.

 

2. Çoğu ölçekleme projesi, çabalarını Ethereum 2.0'a odaklamaktadır. Projeniz mevcut Ethereum'a “milyarlarca kullanıcıya” ölçeklenebilirlik platformunu getirmek istiyor. 

Bir katman-2 protokolü olarak Mozaik temeldeki ağın kapasitesini çarpar. Mozaik, Proof-of-Work üzerinde çalışan mevcut Ethereum için, saniyede binlerce işleme geçiş kapasitesini genişletir. Ethereum, v2'ye yükseldiğinde ve Ethereum'un taban kapasitesi arttığında, Mosaic’in katman-2 protokolü olarak ölçeklendirme yeteneği daha da artar.

 

3. ‘Jetonlu kodlamanın’ nasıl çalıştığını ve Casper ile nasıl bir ilişki kurduğunu biliyor musunuz?

Mosaic, çoklu blok zincirleme sistemlerinde yürütmek üzere merkezi olmayan uygulamalar için bir paralelleştirme şemasıdır. Bu amaçla Mosaic, Ethereum'un tepesinde paralel olarak çalışabilen meta blokajları sunar. Merkezi olmayan uygulamalar, kullanıcıların meta blokajlarını açıp kapatabilmeleri için Ethereum üzerinde ağ geçidi sözleşmeleri uygulayabilir. Her meta blokta bulunan kullanıcılar, merkezi olmayan uygulamanın mantıksal (mantıksal) mantık sözleşmelerine erişmek ve bunlarla etkileşimde bulunmak için simgeleri kullanabilirler.

 

4. Başarılı bir saldırı nedeniyle yardımcı bir zincir bozulduğunda ne olur?

 Bir meta-blockchain için, canlılık üzerindeki doğruluğa öncelik veririz ve bunu yapabiliriz, çünkü eğer zincir bir saldırı altında uzlaşmaya varamazsa, Ethereum (katman-1 zinciri) üzerinde jeton ve kazıklarını kurtarabiliriz. Daha sonra, Ethereum sözleşmeleri meta-blok zincirinin durdurulduğunu ilan edebilir ve işlenen nihai durum, EtherCum üzerinde Merkle kanıtlarını kullanarak jetonun sahipliğini veya diğer bilgileri kurtarmak için kullanılabilir.

 

 

Kaynak: Tıklayınız