Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский

 

 Birçok İngiliz firması, çalışalarını takip etmek için e-posta verilerini toplama da dahil yapay zeka teknolojisini kullanıyor.

-StatusToday adlı teknoloji firması, işçi üretimini izlemek için Isaak sistemini yarattı.

-İngiltere'deki düzinelerce firma, işçilerin e-postalarını ve haraketsizliklerini kontrol etmek için bunu kullanıyor.

-Eleştirmenler bunun baskıyı arttıracağını ve personelin ruh sağlığına zarar verebileceğini söylüyor.

-Ancak Status Today, sistemin işyerindeki ayrımcılığı ortadan kaldırdığını söylüyor.

Birçok İngiliz firması, yapay zekayı kullanarak kendi personelinin e-postalarını gözetliyor.

130.000 civarında İngiltere çalışanı, dosyalara ne zaman erişildiğini, ne zaman düzenlendiğini, ne sıklıkta toplantı yapıldığını, ne sıklıkta e-posta gönderildiğini ve kime gönderildiğini ölçen Isaak sistemi kapsamındadır.

Bu sistem Londra merkezli Status Today şirketi tarafından tasarlandı. Çalışanların patronlarına, potansiyel “etkileyici” olup olmadıklarını, çıktılarının işyeri davranışlarına karşı nasıl sıralandıklarını ve bir takımda ne kadar iyi çalıştıklarını göstermesi gerekiyor. Status Today, sigortacı Hiscox , BT firması Cisco, 5 İngiltere hukuk firması ve Londra emlak acentesi JBrown'un tüm algoritma yazılımını çalışanları izlemek için kullandığını söylüyor. Ancak sendikalar da dahil olmak üzere eleştirmenler, bunun güvensizlik atmosferi yaratacağını iddia ediyor. Gelecek 15 yıl boyunca büyük bir değişiklik olacağını öngören uzmanlara göre 'hassas ekonomi' olarak adlandırılan son adım, hayat sigortası primlerinden iş uygulamalarına ve ileri teknoloji izleme konusunda karar verilen her şeyi görecek.

Hertfordshire Üniversitesi'ndeki emek ve küreselleşme profesörü Ursula Huws, personelin zihinsel sağlığına zarar verme riskini arttırırken, mola vermemelerine neden olduğunu söylüyor. The Guardian'a şöyle diyor: “Performans hedefleri AI tarafından ince ayarlanırsa, AI tarafından ölçülen ilerlemeniz yalnızca baskıyı artıracaktır.” “İnsanlar klavyeden beş dakika boyunca ellerini çekerlerse çalışmazlar. Fakat düşünüyor olabilirler ve bu ölçülmez. Bu, yaratıcı işçilere ihtiyaç duyan inovasyon için ne yapıyor?” Ayrıca çalışanların, iş vereninde olduğu gibi kendi verilerini görme hakkı yok. TUC Genel Sekreteri Frances O'Grady, Isaak sisteminin 'moral bozacağını' ve bunun sadece işyerinin çalışanlarla anlaşması durumunda ortaya çıkarılması gerektiğini söylüyor. Status Today, sistemin en yetenekli personeli belirlemeye yardımcı olan 1 milyardan fazla işyeri eylemi hakkında veri topladığını ve böylece iş yükünü buna göre değiştirerek 'işyeri ortamını iyileştirdiğini' söylüyor. İcra Kurulu Başkanı Ankur Modi, Isaak sisteminin 'kötüye kullanılması' riskinin olduğunu kabul ediyor, ancak personelin çok çalıştığı zaman gösterebileceğini ekliyor. Guardian'a şöyle diyor: “Eğer bir satış elemanı iyi çalışıyorsa ve fazla çalışıp çalışmadığını görüyorsanız, bir başkası iyi performans göstermiyor ve fazla çalışmıyorsa, bu bir konuşma başlatmak için yeterli olabilir.” Modi, sistemin yönetim kararları etrafındaki işyerinde ayrımcılığı ortadan kaldıracağını da sözlerine ekliyor.

 

Kaynak: Tıklayınız