IoT'NİN GERÇEK HAYATTAKİ UYGULAMALARI

İnternet bağlantısının gücü artık bilgisayarların ve akıllı telefonların ötesine geçmektedir. Çevremizdeki her akıllı cihaz artık gerçek dünya sorunlarını dijital müdahalelerle çözmeyi hedeflemektedir. Bunlar IoT'nin gerçek hayat uygulamalarını da kapsamaktadır. IoT etrafımızdaki her internet özellikli cihazı birbirine bağlamaktadır. Bir araştırmaya göre, 2020 yılına kadar 31 milyar bağlı cihaz olacağı beklenmektedir. 

IoT uygulamalarına beraber bakalım…

 

1. Akıllı Dil Fırçası 

 

Akıllı bir diş fırçası; fırçalama sıklığınız, gözden kaçan noktalar, uygulanan basınç vb. İle ilgili verileri toplayan yüksek kaliteli sensörlerle donatılmaktadır. Bu önemli bilgileri akıllı telefonunuzda takip edebilir ve ağız sağlığınızı nasıl geliştireceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

2. Fitness İzleyici

 

Bir fitness delisi misiniz? Şimdi, IoT bağlantılı cihazlar, formda kalmanıza yardımcı olmak için hazırlanmaktadır. Fitness izleyiciler, uyku düzenleriniz, kalp atış hızınız, etkinlik kalıplarınız, egzersiz istatistikleriniz, yakılan kaloriler vb. Günlük etkinliklerinizi izlemenize yardımcı olmaktadır. Bu bilgilerle donatılmış fitness hedeflerinizi kolayca izleyebilir ve planlayabilirsiniz.

 

3. Çocuk ve Evcil Hayvan Bulucu

 

Sevdiklerinizi kaybetme hissi, çocuğunuz ya da ailenizin dört ayaklı bir üyesi olsun çok korkutucu bir durumdur. Ancak akıllı telefonunuza bağlı IoT bağlantılı bir cihazla, konumlarını gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Böylece, IoT sevdiklerinizden uzak olduğunuzda bile huzur içinde kalmanızı sağlamaktadır. 

 

4. Bebek Monitörü

 

Tüm yeni ebeveynler için iyi haber! Bebeğinizin günlük etkinliklerini akıllı telefonunuzdaki dünyadaki herhangi bir yerden gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Bebek monitörleri bebeğinizin solunum istatistikleri, uyku pozisyonları, uyku süresi, vücut ısısı vb. hakkında bilgi verir.

 

5.Akıllı Raflar 

 

Raflar üzerine yerleştirilmiş sensörler, kameralar ve aktüatörler ile perakendeciler, ürünler üzerinde gerçek zamanlı güncellemeler alabilir ve ihtiyaç duyduklarında yeniden doldurmalarını sağlamaktadır. IoT ayrıca perakendecilerin akıllı cihazlarında yanlış yerleştirilmiş ürünlerin gerçek zamanlı uyarılarını almasına yardımcı olmaktadır.

 

6. Akıllı Bahçe 

 

Bitkilerinizi sulamak için boş zamanınız yok mu? Bunun yerine akıllı bahçeyi deneyebilirsiniz. Bahçenize yerleştirilmiş sensörler ile toprak, sıcaklık, nem seviyesi ve bitkileri sulamak için doğru zaman önerileri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu veri noktalarının tümü akıllı telefonunuzda kolayca kontrol edilebilir ve yönetilebilir.

 

7. Sağlık Sistemleri İzleme 

 

Çocuklarınızın veya yaşlı ebeveynlerin sağlık durumlarına ilişkin periyodik bilgi almak bugünlerde çok önemli bir gereklilik haline gelmiştir. Artık, sağlık izleme cihazları sağlığını gerçek zamanlı olarak izlemenize yardımcı olur. Sıcaklık, tansiyon, kalp atım hızı, nefes alma vb. Ani değişiklikler size bildirilir, böylece zamanında gerekli önlemleri almanıza izin vermektedir.

 

8. Akıllı Buzdolabı

 

Kapısını açmadan buzdolabına bakmak ne kadar havalı! Bu düşünce artık bir fantezi değil! Yeni yaş akıllı buzdolaplarına takılan sensörler ve kameralar şımarık yiyecek maddelerini izlemenizi sağlamaktadır.. Ek olarak, yemek yemeklerini kapısını açmadan takip etmenizi sağlamaktadır. 

 

9. Kirlilik Uyarıları 

 

Akıllı hava monitörleri, belirli bir bölgedeki taşıtlardan yayılan ve çevreyi etkileyen kirleticileri tespit etmektedir. Devlet kurumlarına yapılan bu tür gerçek zamanlı güncellemeler, gerekli adımları hızlı bir şekilde almalarına yardımcı olmaktadır.

 

10. Akıllı Ayakkabılar 

 

Akıllı ayakkabılar, kullanıcıların akıllı telefonlarında bir dokunuşla ayakkabının rengini değiştirmelerine izin veriyor! Topuklarınıza hafifçe dokunarak arkadaşlarınıza kısa mesaj gönderebilir, taksiyi arayabilir, adımlarınızı izleyebilir, yakılan kalorileri vb.

 

Birkaç yıl önce hiç düşünmediğimiz uygulamalardan zaten keyif alıyoruz. Güçlü ağ bağlantısı, güvenlik ve gizlilik ile ilgili endişeler çözüldüğünden, hayatlarımızı bozan daha çığır açan uygulamalar göreceğiz.

 


 
Kaynak: Tıklayınız