İRLANDA TEKNOLOJİ HABERLERİNDE MOMENTUM PROTOKOLÜ

Momentum CEO'su Kees de Vos, eWallet'lerin geleceği hakkında yazdığı makale İrlanda Tech News'de yayınlanmaktadır. Kees de Vos, eWallet kavramını eski bir cüzdanda “paramızı tutmak için kullandığımız bu şey” diye ifade etmektedir. Blockchain teknolojisi, fiziki cüzdanlara olan ihtiyacı ortadan kaldırdığı için, bireylerin paralarını yanlarında taşımaması giderek daha yaygın hale getirmektedir. eWallets, akıllı telefonlardan anında para transferleri gerçekleştirir ve nakit akışına artık ödeme yapılmaz hale gelmektedir. Telefonunuzu yalnızca bir eWallet uygulamasıyla taşımanız gerekir ve her zaman ödeme yapmaya hazır olursunuz. Bu özelliği birleştiren şirketler için, kullanıcılarına ekstra değer sağlayan bir rekabet avantajıdır.  “En yakın ATM nerede?”, Hayatımızın bir noktasında hepimizin sorduğu bir sorudur J Ancak, yabancı bir ülkeye seyahat ederken en zor sorunlardan biri yerel para biriminin nasıl elde edileceğini bulmaya çalışmaktır. Dünya genelinde kripto paranın benimsenmesi, bu yurttaşları yalnızca yurtdışına seyahat ederken değil, aynı zamanda hayatımızdaki ortalama bir günde nakit para tükenirken de ortadan kaldırmaktadır. Şirketler için, kripto para birimlerini dahil etmek, kendi ülkeleri dışında iş yaparken onlara çok fazla zaman ve stres kazandırabilir. Uluslararası bir para biriminde çok fazla avantaj var ve işiniz diğer ülkelerden hizmet ve ürün veya malzeme satın aldığınızda yarar sağlamaktadır. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, pahalı dış işlem ücretlerinden veya döviz kurlarından kaçınmanıza yardımcı olmaktadır. Hükümet düzeyinde, dünya genelinde kripto para birimlerinin benimsenmesi daha da bozulmaktadır. 

Bloomberg'e göre, halihazırda 1.600'den fazla dijital belirteçle birlikte, para ihraççıları ve şirketler kendilerini denemek için denenmiş ve test edilmiş sadakat programlarını benimsemektedir. Jeton temelli teşvikler ve ödüller gibi Blockchain tabanlı özellikler ve işlevler uygulayarak, müşteriler yalnızca ödüller kazanmakla kalmaz, aynı zamanda onları ödüllendirebilecek bir sadakat programına katılırken heyecan da kazanırlar. Müşteriler, şifrelerini kriptoürelerini kabul eden herhangi bir mağazada kullanabilirler ve ayrıca mobil cüzdan servis sağlayıcısının sağladığı indirimler, teklifler, ödül puanları ve para iadelerini kullanarak paradan tasarruf edebilmektedir. Bu aynı zamanda marka sadakatini teşvik etmeyi ve yeni müşteriler çekmeyi amaçlayan şirketlere de fayda sağlamaktadır. CoinDesk'e göre, Japon e-ticaret devi Rakuten, Rakuten Coin'i artırmak için 9 milyar dolar değerinde mevcut Super Points'i Blockchain'e taşımaktadır. 

 

Blockchain kullanımının ardındaki itici güçlerden biri, kripto işlemlerini yöneten veya yöneten tek bir varlığın kaldırılması temyizidir. Fiziksel para birimlerinin aksine, sanal paralar herhangi bir devlete veya belirli bir kuruluşa ait değildir. Kimsenin üzerinde mülkiyeti yoktur ve hiçbir kimse bunu kontrol edemez. Şirketlerin Blockchain teknolojisini tamamen benimsemeleri için birçok belirgin avantaj bulunmaktadır. Faydalar sadece müşteriler için değildir; eWallets, şirketlerin yeni iş fırsatlarını, yabancı işlem ücretlerinin bir sonucu olan maliyetleri düşürmek için yeni sadakat programları oluşturmasına izin vermelerini sağlamaktadır. Ödeme yöntemleri her zaman teknolojinin gelişmesiyle uyumlu hale gelmektedir, ancak hükümet ve bankalar gibi merkezi otoriteler tarafından getirilen engeller tamamen parasız bir toplumu imkansız kılmaktadır. Kripto paraların küresel olarak benimsenmesi, ekonomi pazarını tamamen bildiğimiz gibi değiştirebilir ve nakit paranın geçmişimizden boşa harcanmış bir kağıt parçası olacağını ve kişisel antika koleksiyonumuz için bir hazinenin fiziksel bir cüzdan oluşturduğunu bir toplum yaratabilir. 

 

Momentum Protocol Türkiye elçisi Melis ALTINOLUK'tan daha detaylı bilgi almak için Tıklayınız