MAKİNE ÖĞRENİM (ML)’DEKİ GELİŞMELERDE BİZLERİ NELER BEKLİYOR ?

Crunchbase, ana ve yan uygulamaları, ürünleri ve hizmetleri için bugün Makine Öğrenimi (ML)’ne güvenen 5.000'den fazla girişimi listelemektedir. Makine Öğrenimi (ML) başlangıçlarının % 81'i Crunchbase platformlarında, en yaygın olarak tohum, melek ve erken aşama turları olmak üzere iki fonlama turu veya daha azı bulunmaktadır. KPMG’nin Girişimsel Darbe Raporu’na göre, Yapay Zeka (AI) yatırımcılığı, 2017’de neredeyse ikiye katlanarak, 2016’da 6 milyar dolar seviyesine ulaştırmıştır. Q2'18, Q2 2018'den alınan en son PwC / CB Insights MoneyTree Raporuna göre, 100 milyar $ üzerindeki sekiz mega-round dahil olmak üzere toplam yatırım tutarı $ 2.3B'yi aşan toplam Yapay Zeka (AI) fonlaması için ikinci bir rekor çeyrektedir. İş adaylarını, bilinçli ve bilinçsiz önyargıları işe alma kararlarından sekiz kat kaldırarak, doğuştan gelen ve gelişen güçler üzerindeki adayları değerlendirerek, yetenek yönetimini yeniden tanımlamaktan bu yana, bugün Anodot'un yaptığı gibi analitiklerden öğrenen bir self servis Yapay Zeka (AI) platformu sunma, Makine Öğrenimi (ML) girişimleri izlemek için uygulanmaktadır. Uluslararası Veri Şirketi (IDC), Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) harcamalarının 2017'de 12 milyar dolardan 2021 yılına kadar 57.6 milyar dolara ulaşacağını ve % 48'lik bir Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) elde edeceğini tahmin edilmektedir. Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun yayınladığı bir çalışmada,  Makine Öğrenimi (ML)’ndeki patentlemenin 2010'dan bu yana üstel büyüme gösterdiğini ve Microsoft'un 2000'den 2015'e kadar olan zaman diliminde en fazla sayıda patente sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Patent İncelemesi ve patent analizi kullanan IAM, geçtiğimiz ay Microsoft'u 2.075 ile Makine Öğrenimi (ML) patentlerinde küresel lider olarak gösteren bir analiz yayınlamaktadır. Bu çalışma, patent öğrenicilerinin patent sahiplerini sıralamak için PatentSetri'nin Patent Varlık Endeksine dayanarak, Microsoft ve Alfabe'nin bugün hakim olduğunu ortaya koymaktadır. Makine Öğrenimi (ML) girişimleri başka bir patent kaynağıdır. IBM, Intel, GE, Google, Microsoft, Philips, Qualcomm, Samsung, Siemens, Sony ve diğerleri sürekli olarak izlenmektedir. Aşağıdaki 25 Makine Öğrenim (ML) başlangıç ​​listesi, yeni müşterileri çekme, mevcut ve öngörülen gelir artışı, patentlerin mevcut değeri ve potansiyeli ve seçtikleri pazarlardaki konumlarını analiz etme becerilerine dayanmaktadır. Aşağıda, bu yıl izlemek için 25 Makine Öğrenim (ML) girişimi sunulmuştur:

 

 • Anodot - Sürekli olarak iş akışını temel alan modellemeyi kullanarak kalıpları sürekli olarak araştırarak Makine Öğrenimi (ML)’nin doğuştan gelen güçlü yanlarından yararlanarak, işletmelerin günlük işleyişine güvenmektedir. Teknolojinin sürekli öğrenebilme kabiliyetinden faydalanan pek çok Makine Öğrenimi (ML) girişimlerinde olduğu gibi, Anodot’un Yapay Zeka (AI) platformu, verideki kör noktaları ortadan kaldırmayı ve farklı veri kümelerindeki kök nedenleri ölçmeyi amaçlamaktadır. Anodot, Microsoft, Lyft, Waze, Pandora, AppNexus, Wix ve Anodot da dahil olmak üzere yaklaşık 100 müşteriye sahiptir ve dört tur üzerinden toplam 27,5 milyon dolarlık bir fon sağlamaktadır.​​​

​​​​​​​​​

 • Cinnamon - Yapılandırılmamış dokümanlardan veri çıkarımını otomatikleştirmek için Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zeka (AI) tekniklerini temel alan Cinnamon’ın kurucu ortakları, tavsiye tasarımı ve optimizasyonu konusunda geniş deneyime sahiptir. Doğru öneriler ve eşleşme sağlamak için kullanıcı ve ürün bilgilerinin vektörleştirilmesini birleştiren Lapis Motoru dahil olmak üzere çeşitli ilginç ürünler geliştirmektedir. Şirket Tokyo ve Vietnam merkezli ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ne yayılıyor. Cinnamon, beş turda toplam 10 milyon dolarlık bir fon sağlamıştır. En son finansman SBI Yatırım'tan 1 Haziran 2018'de B Serisi turundan gelmektedir.

 

 • Citrine Informatics - Citrine Informatics platformu, fiziksel bir ürün üreten herhangi bir kuruluş için Ar-Ge, üretim ve tedarik zinciri operasyonlarını düzene koymak için malzeme, kimyasal madde ve cihazlar üzerindeki büyük ölçekli teknik veri setlerini alıp analiz etmektedir. Tipik sistem kullanıcıları, büyük imalat ve malzeme şirketlerinde, ayrıca üniversitelerde ve devlet laboratuvarlarında araştırmacıların yanı sıra bilim adamları ve mühendislerdir. Citrine geçtiğimiz günlerde, günümüz Yapay Zeka (AI) pazarında en iyi şirketleri, teknolojileri ve ürünleri tanıyan bağımsız bir organizasyon olan Yapay Zeka (AI) Breakthrough'dan En İyi Yapay Zeka (AI) tabanlı çözüm ödülüne layık görülmüştür. Citrine Informatics üç turda toplam 15,6 milyon dolarlık bir fon sağlamıştır. En son finansman Tencent ve B & C Holdings'ten 19 Nis 2018'de bir Cabrio Note turundan gelmektedir. 

 

 • CrowdAI - Makine Öğrenimi (ML)’ni, bilgisayar görüşünü ve insan zekasını kullanarak hava, drone ve uydu görüntülerinin değerini en üst düzeye çıkarmak için etkileyici bir başlangıç. Başlangıç ​​ekibi IBM Watson, OpenAI, Google, Oxford Üniversitesi ve UC Berkeley'den ve Y Combinator tarafından destekleniyor. Şimdiye kadar CrowdAI iki tur üzerinden toplam 2,1 milyon dolarlık fon sağladı. En son finansman 5 Ocak 2017'de bir Tohum turundan gelmektedir.

 

 • DataCamp - DataCamp, yüksek kaliteli video, tarayıcı içi kodlama ve oyunlaştırma içeren 100'den fazla kurs sağlayan veri bilimi için interaktif bir öğrenme platformudur. Kurslar genellikle analitik, büyük veri, Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zeka (AI) uzmanları tarafından yazılmaktadır. DataCamp, şirketlerin yeni işe alımları hızlandırmak için eğitim programlarına abone olmalarını sağlıyor. Müşteriler arasında eBay, BCI, Harvard ve GfK bulunmaktadır. DataCamp, altı tur üzerinde toplam 6,1 milyon dolarlık bir fon sağlamıştır. En son finansman 14 Temmuz 2017 tarihinde bir Girişim Serisi'nden gelmektedir. 

 

 • Dataiku - Data Science Studio platformunu, ham verileri bakımı kolay veri odaklı uygulamalara dönüştürmek için gereken süreç adımlarını bir araya getirmek amacıyla tasarladı ve piyasaya sürmektedir. Studios'un çalışma alanı, sezgisel, etkileşimli ve veriye dayalı Dataiku oluşturmak için gereken yük hazırlama-test-dağıtım döngülerini kısaltabilmek için tasarlanmaktadır ve dört tur üzerinden toplam 45,7 milyon dolarlık bir fon sağlamaktadır. DataRobot - DataRobot, bir organizasyondaki birçok beceri seviyesinde geniş adaptasyon ve kullanılabilirlik için tasarlanmış bir kurumsal makine öğrenme platformudur. Platform, yüzlerce açık kaynaklı makine öğrenme algoritması içeren Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zeka (AI) projelerini geliştirmek ve dağıtmak için geniş bir algoritma ve araç temeli sağlamaktadır. DATARobot, altı turun üzerinde 124.5 milyon dolarlık bir fon yaratmaktadır. En son finansman 27 Temmuz 2017'de, teknoloji ve sağlık sektörüne yatırım yapan küresel bir girişim sermayesi şirketi olan New Enterprise Associates'ten C Serisi'nden gelmektedir. 

 

 • DataVisor - DataVisor, finansal hizmet sektöründeki potansiyel ihlalleri, banka sahtekarlığını ve diğer suç faaliyetlerini engellemek için finansal verilerdeki anormallikleri keşfetmeye dayalı Makine Öğrenimi (ML)’ne dayanmaktadır. DataVisor platformu, herhangi bir hasar vermeden önce saldırı kampanyalarını belirlemek için denetimsiz Makine Öğrenimi (ML)’ni kullanarak hileli davranış hakkında bilgi edinmek için tasarlanmaktadır. DataVisor, üç turda toplam 54,5 milyon dolarlık bir fon yaratmaktadır. 

 

 • DrawBridge - Dijital iş alanlarının çevresini sabitlemek için Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML)’ni kullanan cihazlar arası, insan tabanlı kimlik yönetimi çözümleri oluşturma, DrawBridge, veri analizi ve entegrasyonunun birleştirilmesiyle bilinmektedir. Asma köprü altı turda toplam 68,7 milyon dolarlık bir fon sağlamaktadır. En son finansman, 20 Ağustos 2018'de Sequoia Capital, Northgate Capital ve Kleiner Perkins'den bir Venture - Series serisinden gelmektedir.

 

 • eightfold.ai - Yetenek yönetimi alanında Yapay Zeka (AI) etrafında dönen hype'ı ortadan kaldırın ve kalanların, yetenek yönetiminin her aşaması hakkında daha fazla bağlamsal bilgi ve bilgiye sahip oldukları acil, karşılanmamış ihtiyaçlar. Gelişmiş Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenme (ML) tekniklerini kullanarak, eski Google ve Facebook Yapay Zeka (AI)  Bilim Adamları tarafından kurulan bir şirket, bu zorlukların üstesinden gelme potansiyelini göstermektedir. Kurucular Ashutosh Garg ve Varun Kacholia 6000'den fazla araştırma atıf ve 80'den fazla arama ve kişiselleştirme patentleri var. Eightfold.ai'nin, kamuya açık veriler, iç veri havuzları, İnsan Kaynakları Kaynak Yönetimi (HRM) sistemleri, ATS araçları ve elektronik tabloların analizini birleştiren ilk Yapay Zeka (AI)  tabanlı Yetenek İstihbarat Platformu olması, organizasyona özgü ontolojileri oluşturmaktadır. 

 

 • Freenome - Freenome, insanlara hastalıklarını tespit etmek, tedavi etmek ve nihayetinde önlemek için ihtiyaç duydukları araçları sağlamak için bir Yapay Zeka (AI) tabanlı genomik şirkettir. Genetik bilimlerdeki son atılımlara ileri makine öğrenme teknikleri uygulayarak, Freenome erken evre kanseri tespit etmek ve her yerde hastalar için hassas onkoloji tedavilerini geliştirmek için noninvazif kan testleri geliştirmektedir. Freenome, üç turda toplam 77,5 milyon dolarlık bir fon yaratmaktadır. En son finansman, Bölüm 32'den 28 Ağustos 2017'de A Serisi turdan gelmektedir.

 

 • H2O.ai - H2O.ai, veri odaklı akıllı uygulamaların geliştirilmesini basitleştiren açık kaynaklı bir Makine Öğrenme (ML) platformu sunmaktadır. Veri bilimcileri ve geliştiricileri, uygulamaların temeli olan algoritmaları oluşturmak, test etmek ve ölçeklemek için H2O.ai platformunu kullanmaktadır. H2O.ai uygulamaları bugün sahtekarlığı, müşteri kaybını tahmin etmek ve müşterilerinin sahip oldukları diğer birçok karmaşık sorunu çözmek için kullanılmaktadır. Anahtar istemciler Cisco, PayPal ve Progressive içermektedir. H2O.ai, beş tur üzerinden toplam 73.600.000 $ 'lık bir fon sağlamaktadır. En son finansman Nvidia ve Wells Fargo tarafından yönetilen 30 Kasım 2017'de bir dizi C turundan gelmektedir.

 

 • Innovaccer - Innovaccer, sağlık kurumları için Yapay Zeka (AI) ve Makine tabanlı Öğrenme sistemlerini geliştirerek, karmaşık verilere birden çok dağıtılmış kaynak arasında entegre olmalarını ve sağlık çalışanlarına değerli bilgiler sunmalarını sağlamaktadır. Innovaccer’ın Datashop uygulaması, verileri normalleştiren ve birden fazla farklı veri kaynağındaki verileri birbirine bağlayan özel modelleme algoritmaları içermektedir. Innovaccer ayrıca bakım yönetimi, sevk yönetimi ve hasta katılımı için çözümler sunmakta ve üç turda toplam 43,1 milyon dolarlık bir fon sağlamaktadır. En son finansman, 10 Mayıs 2018'de WestBridge Capital'den bir B Serisi turundan gelmektedir.

 

 • IronScales - Otomatik kimlik avı azaltma yanıtı ile çalışan tabanlı bir saldırı önleme sistemi geliştirmek için Makine Öğrenimi (ML)’ni kullanan yenilikçi bir girişim olan IronScales, işletmelerin çalışanları ve kullanıcıları gibi hassas bilgileri açığa çıkarmak için çalışanları aldatmaya çalışan suçlulardan kendilerini korumalarını sağlamaktadır. 

 

 • LeadGenius - LeadGenius, gelişen otomasyon ve makine öğrenimi tabanlı pazarlama alanlarında liderdir. Şirket, Hesap Tabanlı Pazarlama (ABM) stratejilerinde lansmana ve mükemmelleşmeye yardımcı olmanın yanı sıra, şirketlere potansiyel müşterileri oluşturma, nitelendirme, sunma ve dönüştürmenin bir yolunu sunan bir uçtan uca satış çözümü yaratmaktadır. Satış ekiplerinin satış sürecinin her seviyesinde büyümesine ve ölçeklenmesine yardımcı olmaktadır. LeadGenius, 2011 yılında Anand Kulkarni, Prayag Narula ve Dave Rolnitzky tarafından piyasaya sürülmektedir. 

 

 • Lemonade - Lemonade, Yapay Zeka (AI) ve davranışsal ekonomi tarafından desteklenen ev sahibi ve kiracı sigortası sunan lisanslı bir sigorta kuruluşudur. Brokerler ve bürokrasiyi botlarla ve Makine Öğrenimi ile değiştirerek, Lemonade, elle yapılan sigorta işlemlerinde doğabilecek evrak ve gecikmeleri büyük ölçüde azaltmaktadır. Lemonade, beş turda toplam 180 milyon dolarlık bir fon yaratmaktadır. En son finansman 19 Aralık 2017'de SoftBank ile C Serisi'nden gelmektedir.

 

 • LogiNext - LogiNext, arazi işgücüne ve lojistik optimizasyonuna daha fazla yenilik Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML)’ni kullanan büyüleyici bir başlangıçtır. Başlangıç, 250'den fazla kurumsal müşteriye saha işgücü optimizasyonu, gerçek zamanlı izleme, rota optimizasyonu, kaynak tahsisi otomasyonu ve isteğe bağlı yönetim sunmaktadır. Ayrıca son mil yönetimi, saha işgücü yönetimi, uzun mesafe izleme ve yönetimi, İsteğe Bağlı ve Ters Lojistik Yönetimi için uygulamalar geliştirmektedir. LogiNext iki turda toplam 10.6 milyon dolarlık bir fon yaratmaktadır.

 

 • Obsidian Security - Cydis'in kurucu ekip üyeleri ve Karbon Siyahı tarafından yönetilen Obsidian Security, siber güvenlik, Yapay Zeka (AI) ve hibrit bulut ortamlarının kesiştiği bir Güney Kaliforniya teknoloji şirketidir. Vizyonları, kurumların hibrit bulut ortamlarında siber tehditlerle mücadele etmek için veri bilimi ve güvenlik teknolojisini nasıl kullandıklarını devrimden geçirmektir. Greylock Partners tarafından desteklenen Obsidian Security, Newport Beach, CA'da yerleşiktir. Şirket, tek turda toplam 9,5 milyon dolarlık bir fon toplamaktadır. 

 

 • Quantexa - Quantexa, finansal suçları engellemekten, kredi riskini azaltmaya ve kara para aklama operasyonlarını ortadan kaldırmaya kadar çok çeşitli karmaşık problemleri çözmek ve çözmek için Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML)’ni kullanmanın eşsiz bir yaklaşımını benimsemektedir. Shell Oil, şirket hesaplarıyla birlikte kesintileri azaltmak için çözümlerine güvenmektedir. Başlangıç, gelirde 5 milyon £ (6.42 milyon $) ve yıllık% 400 büyüme sağlamaktadır. Şirket, iki turda toplam 23,3 milyon dolarlık fon sağlamaktadır. 

 

 • Segmentify –Segmentify’ın vizyonu, her ziyaretçi için kişiselleştirilmiş daha iyi bir çevrimiçi alışveriş deneyimi oluşturmak ve çevrimiçi perakendeciler için dönüşüm oranlarını artırmaktır. Başlangıç, gelişmiş makine öğrenim teknolojisini kullanarak her bir ziyaretçiyle alakalı benzersiz bir çevrimiçi alışveriş deneyimi yaratarak bunu gerçekleştirir. Segmentify, üç tur üzerinden toplam 1.015.000 € (1,1 milyon $) tutarında bir artış sağlamıştır. En son finansman, 13 Kasım 2017'de ACT Venture Partners tarafından bir Tohum turundan gelmektedir.

 

 • Showpad - Bir satın alma döngüsünde sahneye dayalı olarak hangi içeriğin ilgi uyandırdığını önermek için Yapay Zeka (AI), gelişmiş analitik ve Makine Öğrenimi (ML)’ni kullanan Showpad, satış etkinliğine daha fazla bilgi ve zeka getirmektedir. Uygulama paketi ayrıca satış yöneticilerine en yüksek performanslı satış temsilcilerinin davranışları hakkında bilgi verebilir ve sonuçları tüm ekiplerde çoğaltabilmektedir. Müşteriler, standart satış etkinleştirme temelli içerik yönetim sistemlerinde bulunmayan kullanılabilirlik, sezgisel ve analitik analizler konusunda ShowPay'ı derecelendirir. Showpad, beş turda toplam 89,5 milyon dolarlık bir fon yaratmaktadır. En son finansman Insight Venture Partners'ın 24 Ocak 2018 tarihli C Serisinden gelmektedir. 

 

 • Tamr - MIT Bilgisayar Bilimi ve Bilgi Laboratuvarı (CSAIL) 'da ilk araştırmanın başarısını takiben Tamr ekibi, Makine Öğrenimi (ML)’ni kullanarak çeşitli verileri birleştirerek ve zenginleştirmeyi zorlaştırmak için tasarlanmış ticari bir çözüm geliştirmeye başlamaktadır. Bugün TAMR, veri birleştirme projeleri için gerekli süreyi, Makine Öğrenimi (ML)’ algoritmaları dahil olmak üzere gelişmiş analitik kullanarak % 90 oranında azaltabilmektedir. Tamr, dört tur üzerinden toplam 59.2 milyon dolarlık bir fon toplamaktadır. En son fon, SBI Yatırım'tan 11 Temmuz 2018'de B Serisi'nden gelmektedir.

 

 

Kaynak: Tıklayınız