MERKEZİ OLMAYAN EKOSİSTEMİN İNŞA EDİLMESİ İÇİN NELER GEREKİR?

İnternetin yeniden merkezileştiği teknolojiye Solid POD denir ve her internet kullanıcısının kendi verilerini saklamasına izin verilmektedir. Solid POD'u kullanarak, kullanıcı kendi verileri üzerinde tam kontrole sahip olacaktır. Bununla birlikte, blokajları içeren dağıtılmış defter teknolojisi gelişmekte olan bir teknolojidir ve ekosistem hala geliştirilme aşamasındadır. Merkezi olmayan bir topluma ulaşmak için, küresel standartlara ve büyük yatırımlara ihtiyaç duyan daha birçok bileşenin inşa edilmesi gerekmektedir. 

 

Altyapı katmanı: Başkalarının uygulama geliştirebileceği bir altyapı katmanı oluşturmayı hedefleyen uygulamalardır. Halka açık bloklar arasında Ethereum, NEO ve Nxt bulunurken, özel bloklar arasında Ripple, Hyperledger, MultiChain ve Chain bulunmaktadır. 

 

Madenciler: Örneğin, Bitcoin ve Blockchain için işlemleri onaylama üzerinde durulmaktadır. 

 

Dağıtılmış hesaplama: Bilgi işlem gereksinimlerinizi dağıtmak için dağıtılmış defter teknolojisini kullanabilirsiniz. Temel olarak, Bulut Bilişim Sistemleri bulunmaktadır. 

 

Dağıtılmış depolama: Dağıtılmış veri depolama, bazı ülkelerin sahip olduğu kısıtlamalara bakılmaksızın, verilere her zaman erişilebildiğinden emin olmak için özellikle kullanılmaktadır. Örneğin; Storj, IFPD ve FileCoin içermektedir. 

 

Gizlilik ve Kimlik: Kendini egemen bir kimlik geliştirmeye ve internet kullanıcılarının verilerinin özel ve kişisel kalmasını sağlamaya odaklanmış hizmetler bulunur. 

 

Para işlemleri: Bölüm 4'te ele alındığı gibi, dört farklı tipte jeton bulunmaktadır: para birimi, güvenlik, fayda veya varlık jetonları…

 

Döviz işlemleri: kripto para birimleri, finansal işlemler yapmak için kullanılır ve en çok bilinen birimlerden birisi ise Bitcoin'dir. Diğerleri ZCash, Bitcoin Cash veya Monero içermektedir. 

 

Cüzdanlar: Kripto para birimlerinin bir yerlerde tutulması gerekiyor. Cüzdanlar, kripto dünyasının banka hesaplarıdır. Sıcak cüzdanlar (internete bağlı) veya soğuk cüzdanlar (internet bağlantınız kesilmiş) olabilir. Örnekler arasında MyEtherWallet, Jaxx, Exodus veya Trezor bulunmaktadır.

 

Borsalar: Şirketlerdeki stoklar gibi, kripto para birimleri de değiş tokuş edilmeli, dolayısıyla bir dizi merkezi ve merkezi olmayan değişimler bulunmaktadır. Merkezi borsalar hacklenme riskine sahiptir, bu da merkezi olmayan bir değişim ile mümkün değildir. Merkezi borsaların örnekleri arasında Bitfinex, Bitstamp, Coinbase veya Kraken bulunmaktadır. Dağıtılmış alışverişlerin örnekleri arasında 0x, bisq, bitshares veya EtherDelta bulunmaktadır.

 

Endüstri uygulamaları: Her endüstri, işbirliğini geliştirmek, proveniteyi sağlamak, işlem anlaşmalarını hızlandırmak veya şeffaflığı sağlamak için DLT kullanabilir. Sektör başına örnekler şunları içerir:

 

Sağlık - karma sağlık, MedRec, Gem veya Nebula Genomik.

Yasal - Integra Ledger, Aragon veya Otonomos.

Medya - Steem.it, Akasha, Synereo veya Backfeed.

Nesnelerin İnterneti - IOTA, Nesnelerin Zinciri, Atonomi veya IoT Zinciri.

Emlak - Ubiquity, Meridio, ManageGo veya Atlant.

Bankalar - Değişim, Bitwala, Bancor veya Moni.

Sigorta - Etherisc, Anında, Fidential veya B3i.

Tedarik Zinciri - Everledger, Blockverify, Omnichain veya Provenance.

Lojistik - ShipChain, KargoX, FreshTruf veya OriginTrail.

Enerji - LO3 Enerji, PowerLedger, Izgara Tekillik veya SolarCoin

Perakende - Lolli, Shopin, Ripe.io veya Kiriş

 

Merkezi olmayan bir çözüm, yalnızca bir güven sorunu olduğunda (genellikle bireyler, kuruluşlar veya nesneler örgütsel sınırlar arasında veya bireyler arasında işbirliği yapmak istediğinde) ve bir işlem gerçekleştiğinde gereklidir. Diğer durumlarda, DLT gerekli teknoloji değildir ve bulut bilişim sistemleri teknolojisini kullanmaktan daha iyidir. Burada eksik olan merkezi olmayan ekosistem için bir teknoloji üzerinde çalışıyor musunuz, bir katman eksik mi, yoksa DLT ekosisteminin 3-5 yıldan daha hızlı tamamlanacağına inanıyor musunuz?

 

Kaynak: Tıklayınız