ÖĞRENMENİN GELECEĞİ

Topluluğun size verdiği cevapları kabul etmek yerine, onlara sormaya cesaret etmenin güzelliği, yol boyunca çok daha beklenmedik bir anlayışa sahip olacağınızdır.  Bunun gibi, bugün, cevaplar her zaman sorulardan daha az değerlidir. Toplam bilgi her yıl yaklaşık iki katına çıkıyor. Michael Simmons göre bilgi ekonomimizin arkasındaki sayıları artırmaktadır. 

Lisans derecelerinin çoğu Avrupa ülkesinde 180 krediden oluşmaktadır (AB okulları, ABD'de tipik olan sömestr saat sistemine göre bir çeyrek kredi sistemi kullanma eğilimindedir) ve bu kredilerin her biri yaklaşık 30 saatlik çalışma süresine eş değerdir. 1960'lı yıllarda, bir mühendislik derecesi 10 yıl içinde modası geçmiş oldu. Bugün, çoğu alanın, özellikle yeni endüstrilerden daha az yarı ömrü vardır. Hem örgün eğitime ulaşmak için harcadığımız zaman hem de bu yolu seçenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yıllar süren eğitim, son 100 yılda iki kattan fazla artmıştır ve birçok ülkede, işgücüne girmeden önce yaklaşık 20 artı yıl eğitim almak yaygındır. Yalnızca ABD'de, kolej kayıt oranları, ortaokul bitirme yaş grubundaki toplam nüfusun yüzde 90'ından fazlasına ulaşmıştır. 

Bilgi okyanusumuz ne kadar büyük olursa, içindeki gerçek o kadar az değerli olur. Ancak okyanus da daha hızlı büyümektedir. Artan rekabetin önüne geçmeden, güncel kalmak zaman almaktadır. Yapay Zeka (AI), robotik ve otomasyonun yok edeceğinden daha fazla iş yaratıp yaratmayacağına dair uzman bir fikir birliği yoktur. Ancak, sıkıcı veya tamamen imkansız olan her şeyi teslim etmeye çalışacaktır. 2050’deki bir avukata hala avukat denebilir, ancak 2018’deki bir avukatın yaptığı hiçbir şeyi yapamayabilir. 

 

Bilginin kendisi azalan getirilere sahip olduğunda, neyi bilmemiz gerekir?

 

Her yıl her zaman en yüksek seviyeyi belirleyen bilgi miktarı ile gelecek her şeyden önce bilinmemektedir. Bu belirsizliği yönlendirmemize izin verecek beceriler ne olursa olsun değerlidir. 2018 yılında olan avukatların bilgiye ihtiyacı olduğu gibi 2050deki avukatların da istihbarat ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Herhangi bir zamanda ne bilmeniz gerektiğini belirlemek, sonunda bildiğiniz zor gerçeklerden daha önemli olacaktır. Emilie Wapnick, bugüne kadarki en popüler TED müzakerelerinden birine sahiptir; muhtemelen ortak bir kariyer probleminden muzdarip insanlar için ihtiyaç duyulan konforu sunmaktadır.  Fikir sentezi, hızlı öğrenme ve uyarlanabilirlik: Odaklanmayı daraltmak için baskı yapılırsa çoktan seçmeli çok yetenekli üç beceri ve baskı altında kalabilecekleri üç beceriyi temsil etmektedir. 

Elon Musk ilk önce nasıl ödeme yaptığımızı, sonra elektrikli arabaları nasıl düşündüğümüzü ve şimdi de Mars'a nasıl yaklaşacağımıza ait algıları değiştirdi. Kendini öğrenmek bir beceridir ve bu beceriyi etki alanları arasında kullandığınızda, derinlere inen birisinin yapmadığı şekilde bir öğrenci olarak uzmanlaşırsınız. 

 

Gerçek zekayı inşa etmek için önce bildiklerimizi bırakmamız gerekir.

Asimov okulda okumayı öğrenmiş olsaydı, muhtemelen çoğumuz gibi yapardı: bir şeyleri ezberlemek ya da eleştirmek gibi... 

Öğrendikleri şeyleri mevcut perspektiflerine tıkmak yerine, Asimov gibi insanlar asıl amacın yenilerini bulmak olduğunu biliyorlar. Onay aramıyorsunuz; doğru zamanda doğru zihinsel güncellemeyi arıyorsanız.

Böyle bir tavırla, aynı kitabı sonsuza dek okuyabilir ve her seferinde daha akıllı hale gelebilirsiniz. Öğrenmenin asıl sebebi bu: bir akıl halidir. Yetenekten öte, önemli olan alıcılıktır. Zihniniz her zaman açıksa, daima öğreniyorsunuzdur. Bilim adamları bu duruma “bütünleyici karmaşıklık” diyor: birden fazla bakış açısını kabul etmeye istekli olma, hepsini bir anda kafanızda tutma ve sonra onları daha büyük ve daha tutarlı bir resme dahil etme isteğidir. Bilgi taşıyıcı olmanın ötesinde, aklın akıcı yaratıkları olmamız gerekir. Birden fazla disiplinde çalışmak bu süreci başlatabilir. Yaratıcılık, uyarlanabilirlik, hız gibi birçok avantaja sahip ancak hala yeterli değildir. Bakış açımızı değiştirmeye istekli olmadıkça, bir şey kavramayacağız. Bilge insanın en aptalca bir sorudan bile öğrenmesinin sebebi, bu etiketi asla ilk etapta atamadığıdır. 

 

Kaynak: Tıklayınız