SANAL GERÇEKLİK (VR), ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK (AR) VE KARMA GERÇEKLİK (MR) ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Son on yıldan bu yana teknoloji, yakın gelecekte yavaşlamayacak bir yükselişe geçti ve yeni inovasyonlar ve icatlar nedeniyle durmamak da bizim durağan dünyamızın ötesine geçme şansı veriyor. Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Karma Gerçeklik (MR) değerlerini dikkate alırsak, bu teknolojiler benzer görünebilir ancak gerçekte birbirinden ayrıdırlar. Sanal Gerçeklik (VR), üçünün en eskisi olarak öne çıkmaktadır.

Tüm Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Karma Gerçeklik (MR) değerlerinden hepsini tek tek ala alarak beraber inceleyelim...

 

Sanal Gerçeklik (VR) Nedir ?

 

VR veya Sanal Gerçeklik, kullanıcının etrafında sanal bir ortam yaratmaya yardımcı olan resimler, sesler ve diğer fiziksel duyumları tetikleyen kulaklıkları kullanan bilgisayar simülasyonlu bir gerçekliktir. Basit bir deyişle, Sanal Gerçeklik (VR) kullanıcıyı, hissedebileceği ve görebileceği sanal bir dünyaya sokmaktadır.

 

Tam bir Sanal Gerçeklik (VR), kullanıcının tadı, görmesi, kokusu, dokunuşu ve sesi olan beş duyuyu deneyimlemesini sağlamaktadır. Her Sanal Gerçeklik (VR) uygulaması veya oyunu farklı şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, bazı Sanal Gerçeklik (VR) deneyimleri sanal ortamı görmenizi ve hissetmenizi sağlarken, bazıları sizi koklayabiliyor ve tadabiliyor. Yani, hepsi entegre olduğunuz Sanal Gerçeklik (VR)  türüne göre değişmektedir. Mobil sektörde geniş bir yelpazede Sanal Gerçeklik (VR) uygulamalarını görebilirsiniz. Oyun uygulamalarından faydalanıcılara kadar, Sanal Gerçeklik (VR) neredeyse her yere damgasını vurmaktadır.

 

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir ?

 

Artırılmış Gerçeklik (AR), sanal gerçeklikten farklıdır. Fiziksel dünyayı, doğrudan, dolaylı olarak, görüntülerin ses, video ve grafik gibi bilgisayar tarafından üretilen girdilerle desteklendiği yerlerde görmemizi sağlamaktadır. Bu teknolojinin mevcut bileşenleri bir cihazla harmanladığı normal bir yaşamda yaşamak gibidir. Şu anda, cep telefonları gibi akıllı cihazlar Artırılmış Gerçeklik (AR)'i deneyimlememize olanak tanıyan en akıllı akıllı cihazlar haline gelmektedir. Cihaz kamerasını harekete geçirerek yapılır ve dijital içerik bir uygulama aracılığıyla çevreleyen ortamı kaplamaktadır. Bunun dışında, Artırılmış Gerçeklik (AR) kulaklıklar bunun gerçekleşmesi için de kullanılmaktadır. Örneğin, Snapchat’un yeni Artırılmış Gerçeklik (AR) bitmojisi ve Pokemon Go iki temel örnektir.

 

Karışık Gerçeklik (MR) Nedir ?

 

Sadece MR veya Karışık Gerçeklik (MR) terimine bakarak, bu teknolojinin bir şeylerin karışımı olduğunu kolayca anlayabiliriz ve Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR)'i tartıştığımızda bunları Karışık Gerçeklik (MR)  ile ilişkilendirebilirsiniz. Evet, doğru yönde düşünebilirsiniz. Karışık Gerçeklik (MR), gerçek ve sanal dünyayı bir araya getiren bir melez gerçekliktir. Fiziksel ve dijital nesneleri aynı boşluğa taşımaktadır. Karışık Gerçeklik (MR), bizi çevreleyen görüntülerin bizimle etkileşime girebileceği bir şekilde deneyimlemenizi sağlamaktadır. Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR)’in öne çıkmasına yardımcı olan unsur, birbiriyle aynı anda etkileşim kurabilen sentetik ve gerçek dünya içeriğidir.

 

X Faktörü

 

Bu üç olağanüstü teknolojinin yanı sıra, bir sonraki büyük şey XR veya Genişletilmiş Gerçeklik. XR, teknolojik dünyaya adım atan yeni bir terimdir ve bu yüzden kitleler arasında pek popüler değildir. Giyilebilir teknolojiler ve bilgisayar teknolojisi ile oluşturulan insan-makine etkileşimleri ile birleştiğinde, gerçek ve sanal kombine ortamları içerdiğinden, geleceğin öğelerine sahip olduğunu iddia edilmektedir. Kısacası, Artırılmış Gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR), Karışık Gerçeklik (MR) içermektedir. Bu nedenle, akıllı cihazlarınızda bu olağanüstü teknolojiyi yakında kullanmaya hazır olun.

 

 

Kaynak: Tıklayınız