TEKNOLOJİ DEVLERİ BLOCKCHAIN İLE İLERLİYOR

Yatırımcılar tarafından,2018 yılı kripto para birimleri için felaket bir yıl olarak ifade edilmektedir. Kripto'nun servetinin tersine çevrildiğini mi göreceğiz? Ancak bu konuda daha fazla iyimser olabileceğimiz, bu dijital varlıkların altında yatan teknolojiye duyulan ilginin güçlü kalmasıdır. Gerçekten de,2018 yılı blok zinciri geliştirmedeki büyük adımlar atıldı ve en azından dünyanın en büyük teknoloji devlerinden bazıları tarafından uygunluğu görülmektedir. Blockchain evriminin bu erken evresinde, teknolojinin, özellikle işlem hacmi ve maliyet gibi meseleler söz konusu olduğunda, vaatlerini yapıp yapamayacağı konusunda birçok söylenti bulunmaktadır. Ancak, en azından teknoloji devlerinin mekan içinde cesurca hareketler yapmaya devam ettiği gerçeğinden emin olabiliriz. Kurumsal çözümler, araştırma tesisleri, satın almalar ve danışmanlıklar, bu beylerin bu gelişmekte olan sektöre maruz kalmalarını artırma yollarından sadece birkaçıdır. IBM ve Microsoft, kısmen alandaki göreceli uzun ömürlü olmalarından dolayı önderlik etmektedir. Ancak Amazon, Oracle, Alibaba, Tencent ve Google gibi diğer teknoloji devleri de bu durumun içinde yer almaktadır. 

 

IBM

 

IBM, şu anda şirketler arasında şu an blok zinciri sektöründe liderdir. 2017 yılındaki, Juniper Research, şirket personelinin % 40'ından fazlasının blok zinciri düşünen veya gerçekte kullanan, IBM'i sektördeki en güçlü referanslara sahip olduğunu belirtmektedir. Big Blue’nun dağıtılmış muhasebe teknolojisine (DLT) yaptığı en büyük baskın, Linux Vakfı’nın ev sahipliği yaptığı açık kaynak kodlu bir işbirliği olan Hyperledger Fabric’in geliştirilmesine olan katkısıdır. Hyperledger, kurumsal blok zinciri çerçevelerinde endüstri standardı olmak için güçlü bir rakiptir ve kurumsal blok zinciri çözümleri hakkında bilgi edinmek ve geliştirmek için çeşitli sektörlerden kullanıcıları, geliştiricileri ve satıcıları birbirine bağlamaktadır.

IBM ayrıca, Hyperledger Fabric'e dayanan bir genel bulut hizmeti olan IBM Blockchain adlı kendi hizmet zinciri olarak (BaaS) platformunu da sunmaktadır. Platform, işletme oyuncularına kendi blok zinciri ağlarını kurma fırsatı vermektedir. Örneğin, Walmart, tedarik zinciri izlenebilirliğini ve şeffaflığını artırmayı amaçlayan bir gıda güvenliği blok zinciri çözümünü sağlamak için IBM Blockchain üzerindeki Food Trust çözümünü kullanıyor.

IBM, zincirleme araştırma ve veri şeffaflığını engellemeye yönelik bir merkez kurmak için Columbia Üniversitesi ile ortaklık kurmuştur. Columbia-IBM Blockchain ve Veri Şeffaflığı Merkezi, güven ve dijital verilerin kullanımı gibi teknolojiyle ilgili önemli konular üzerinde çalışmayı hedefliyor. Ancak belki de en güven verici olanı, Alibaba dışında, IBM'in blok zinciri ile ilgili en fazla patenti aldığını gösteren son araştırmalardır. Ayrıca, Avustralya hükümeti ile veri güvenliği için blockchain kullanmak için 740 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamasının ardından IBM, güvenlik altına alınan blockchain patentleri konusunda liderliği üstlenebilir.

 

Microsoft

IBM’in bu aşamadaki blockchain alanındaki en büyük rakibi Microsoft. Nitekim, ABI Research tarafından yayınlanan son rapora göre, Microsoft’un önde gelen BaaS platformlarının kapsamlı bir değerlendirmesinde IBM’i yenmiştir. Microsoft’un BaaS’i, bulut bilişim platformu olan Azure'daki geliştiricilerin uygulamaları verimli bir şekilde oluşturmalarına yardımcı olacak Ethereum tabanlı bir ağ kurulmuştur. Microsoft, Azure'un blockchain platformunu kullanmanın üç temel faydasını belirlemiştir: geliştirmeyi basitleştirmek, blok zinciri senaryolarını hızlı bir şekilde doğrulamak ve verileri “açık, güvenilir, küresel olarak kullanılabilir bir bulut platformunda” güvenli bir şekilde tutmak. Azure’nün en iyi bilinen blockchain uygulaması, birçok Azure hizmetini ve aracını birleştiren yüksek derecede otomatik blok zinciri altyapısını kullanarak uygulama geliştirmeyi basitleştirmeye yardımcı olan Blockchain Workbench’dir. Microsoft, Azure Blockchain Workbench'i “geliştiricilerin iş mantığı ve akıllı sözleşmeler oluşturmaya odaklanmalarını sağlayan blockchain uygulamaları oluşturmak için iskele” olarak tanımlamaktadır. Microsoft ayrıca, işlemler için çok daha yüksek verimlilik ve gecikme sunmayı amaçlayan ve Ethereum ve Hyperledger Fabric gibi herhangi bir blockchain protokolüyle uyumlu olacakları Coco olarak adlandırılan, kurumsal düzeyde bir blok zinciri çerçevesi geliştirmektedir. Microsoft’un en önemli blok zincirleme ortaklıklarından biri, Nasdaq ile yakın zamanda açıklandı. Azure, tüccarlar, takaslar ve takas merkezleriyle birbirleriyle etkileşime girebilecekleri yazılımlar sunan Nasdaq’ın Mali Çerçevesi ile entegre olacak. Bu nedenle, blok zinciri ortaklığı, Nasdaq müşterileri için alıcıları ve satıcıları eşleştirmeyi kolaylaştırarak ve işlemlerin teslimatını, ödemesini ve ödemesini etkin bir şekilde yöneterek kullanılabilirliği artıracaktır.

 

Amazon

IBM ve Microsoft topukluları arasında sıcak olan Amazon şu anda blok zinciri riskini hızla artırıyor. Nitekim, çevrimiçi perakende devi kasım ayında kriptografik imzalar ve uzaya gösterdiği yoğun ilgiyi yansıtan genişletilebilir veri ızgaraları ile ilgili, blokaj ile ilgili iki patent daha kazandı. Bulut bilişim Sistem hizmeti Amazon Web Hizmetleri (AWS) sayesinde, şirketin bugüne kadarki en önemli blok zinciri girişimi, Ethereum ve Hyperledger Fabric için tasarlanmış AWS Blockchain Şablonları oldu. Amazon’un en ilginç blok zinciri ortaklıkları arasında, Mayıs ayında işletme bloğu başlangıcı olan Kaleido ile ilan ettiği ortaklıklar yer alıyor. AWS Pazarında mevcut olan ilk Blockchain SaaS çözümüdür ve AWS'ye göre, “müşterilerin daha hızlı hareket etmelerine ve blok zinciri yönetme konusunda endişelenmemelerine yardımcı olacak”tır. 

 

Google

Google blockchain geliştirmede liderlik etmemektedir. Bununla birlikte, şirket Temmuz ayında, müşterilerin Google Cloud Platformunda "dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) çerçevelerini kullanabilecekleri yöntemleri keşfetmelerine" olanak tanıyan iki DLT başlangıcı olan BlockApps ve Digital Asset ile ortaklığını duyurmuştur. Google’ın BigQuery veri analizi aracı da bu yıl daha fazla şifreleme işlevi içeriyor. Kripto para birimi ekosistemi içindeki daha fazla şeffaflığın “içerilen verilerin daha erişilebilir ve kullanışlı hale gelmesine” dayanarak Bitcoin blok zinciri verilerinin keşfedilmesini sağladığını duyurmuştur. Her iki durumda da BigQuery, kullanıcıların veri kümelerini analiz etmelerini ve görselleştirmelerini sağlar ve SQL sorgularını kullanarak verilerden anlamlı bilgiler çıkarmaya çalışmaktadır. Diğer teknoloji devleri söz konusu olduğunda, Oracle, Hyperledger Fabric'e dayanan ve müşterileri arasında Arap Ürdün Yatırım Bankası, CargoSmart ve Sertifikalı Kökenleri sayan işletmeler için kendi merakla beklenen blok zinciri platformunu başlatmıştır. Çin behemoths da son zamanlarda aktif olan ülkelerdendir. Tencent’in blok zinciri platformu TrustSQL, Çin Lojistik ve Satın Alma Federasyonu tarafından endüstriyel uygulamalar geliştirmek için kullanılırken, şirket yakın zamanda blok zinciri ile çalışan tedarik zinciri finans alanına girdi; ve Çinli arama motoru devi Baidu, görüntülerin fikri mülkiyet haklarını yönetmek amacıyla Nisan ayında blok zinciri projesi Totem'i başlattı ve böylece görüntü sahibi olma sürecini daha verimli hale getirmiştir. Bank of America, blockchain'in sunucu başına % 2'sinin sunucu başına yıllık 5.500 ABD Doları olarak kullanılacağı varsayımına dayanarak gelecekteki bir noktada 7 milyar dolarlık bir piyasa olacağını tahmin etmektedir. Microsoft ve Amazon'un beğenilerinin bu eğilimden yararlanmak için özellikle iyi konumlandırılmış olmaları bekleniyor. Blockchain uygulamasından artan artan bulut hizmetleri talebinden faydalanırken, tedarik zinciri takibinin iyileştirilmesi Amazon’un perakende satış işlemlerini daha verimli hale getirmelidir. Büyük silahları blok zincirlerinin maruz kalmasını artırmak için motive eden şeyin bir kısmı da kenarda oturarak pazar payını kaybetmemek olabilir. Örneğin, bir insan sermayesi perspektifinden, “geliştirici ve diğer teknoloji yeteneklerinin devlerden kripto girişimlerine kadar sürdüğüne inanılmakta olan bir“ yetenek savaşı ”ortaya çıkabilir. IBM'lerin ve Microsofts'un beğenileri elbette bunun farkındadır. Başlangıç ​​dünyasındaki rekabeti aşma çabaları giderek daha belirgin hale gelecektir. 

 

Kaynak:Tıklayınız