Kripto'nun servetinin tersine çevrildiğini mi göreceğiz? Şu anda söylemek zor. Ancak bu konuda daha fazla iyimser olabileceğimiz, bu dijital varlıkların altında yatan teknolojiye duyulan ilginin güçlü kalmasına bağlıdır. Blockchain evriminin bu erken evresinde, teknolojinin, özellikle işlem hacmi ve maliyet gibi meseleler söz konusu olduğunda, vaatlerini yapıp yapamayacağı konusunda havada hala çok şey bulunmaktadır. Ancak, en azından teknoloji devlerinin mekan içinde cesurca hareketler yapmaya devam ettiği gerçeğinden emin olabiliriz. Kurumsal çözümler, araştırma tesisleri, satın almalar ve danışmanlıklar, bu beylerin bu gelişmekte olan sektöre maruz kalmalarını artırma yollarından sadece birkaçıdır. IBM ve Microsoft, kısmen alandaki göreceli uzun ömürlü olmalarından dolayı önderlik ediyor. 

 

IBM

IBM, şu anda şirketler arasında şu an blok zinciri sektöründe liderdir. Geçen yıl, Juniper Research, şirket personelinin % 40'ından fazlasının blok zinciri düşünen veya gerçekte kullanan, IBM'i sektördeki en güçlü referanslara sahip olduğunu belirtmektedir. Big Blue’nun dağıtılmış muhasebe teknolojisine (DLT) yaptığı en büyük baskın, Linux Vakfı’nın ev sahipliği yaptığı açık kaynak kodlu bir işbirliği olan Hyperledger Fabric’in geliştirilmesine olan katkısıdır. Hyperledger, kurumsal blok zinciri çerçevelerinde endüstri standardı olmak için güçlü bir rakiptir ve kurumsal blok zinciri çözümleri hakkında bilgi edinmek ve geliştirmek için çeşitli sektörlerden kullanıcıları, geliştiricileri ve satıcıları birbirine bağlamaktadır.

IBM ayrıca, Hyperledger Fabric'e dayanan bir genel bulut hizmeti olan IBM Blockchain adlı kendi hizmet zinciri olarak (BaaS) platformunu da sunmaktadır. Platform, işletme oyuncularına kendi blok zinciri ağlarını kurma fırsatı verir. Örneğin, Walmart, tedarik zinciri izlenebilirliğini ve şeffaflığını artırmayı amaçlayan bir gıda güvenliği blok zinciri çözümünü sağlamak için IBM Blockchain üzerindeki Food Trust çözümünü kullanmaktadır. 2018 Temmuz ayında IBM, zincirleme araştırma ve veri şeffaflığını engellemeye yönelik bir merkez kurmak için Columbia Üniversitesi ile ortaklık kurmuştur. Columbia-IBM Blockchain ve Veri Şeffaflığı Merkezi, güven ve dijital verilerin kullanımı gibi teknolojiyle ilgili önemli konular üzerinde çalışmayı hedeflemektedir. 

 

Microsoft,

IBM’in bu aşamadaki blockchain alanındaki en büyük rakibi Microsoft’tur. Nitekim, ABI Research tarafından yayınlanan bir rapora göre, Microsoft’un önde gelen BaaS platformlarının kapsamlı bir değerlendirmesinde IBM’i yendi. Microsoft’un BaaS’i, bulut bilişim system platformu olan Azure’daki, geliştiricilerin uygulamaları verimli bir şekilde oluşturmalarına yardımcı olacak Ethereum tabanlı bir ağdır. Microsoft, Azure'un blockchain platformunu kullanmanın üç temel faydasını belirlemektedir: gelişmeyi basitleştirmek, blok zinciri senaryolarını hızlı bir şekilde doğrulamak ve verileri “açık, güvenilir, küresel olarak kullanılabilir bir bulut platformunda” güvenli bir şekilde tutmaktır. Azure’nün en iyi bilinen blockchain uygulaması, birçok Azure hizmetini ve aracını birleştiren yüksek derecede otomatik blok zinciri altyapısını kullanarak uygulama geliştirmeyi basitleştirmeye yardımcı olan Blockchain Workbench’dir. Microsoft, Azure Blockchain Workbench'i “geliştiricilerin iş mantığı ve akıllı sözleşmeler oluşturmaya odaklanmalarını sağlayan blockchain uygulamaları oluşturmak için iskele” olarak tanımlamaktadır. Microsoft ayrıca, işlemler için çok daha yüksek verimlilik ve gecikme sunmayı amaçlayan ve Ethereum ve Hyperledger Fabric gibi herhangi bir blockchain protokolüyle uyumlu olacakları Coco olarak adlandırılan, kurumsal düzeyde bir blok zinciri çerçevesi geliştirmektedir. Microsoft’un en önemli blok zincirleme ortaklıklarından biri, Nasdaq ile yakın zamanda açıklanmıştır. Azure, tüccarlar, takaslar ve takas merkezleriyle birbirleriyle etkileşime girebilecekleri yazılımlar sunan Nasdaq’ın Mali Çerçevesi ile entegre olacaktır. Bu nedenle, blok zinciri ortaklığı, Nasdaq müşterileri için alıcıları ve satıcıları eşleştirmeyi kolaylaştırarak ve işlemlerin teslimatını, ödemesini ve ödemesini etkin bir şekilde yöneterek kullanılabilirliği artıracaktır.

 

Amazon

IBM ve Microsoft topukluları arasında sıcak olan Amazon şu anda blok zinciri riskini hızla artırmaktadır. Nitekim, çevrimiçi perakende devi kasım ayında kriptografik imzalar ve uzaya gösterdiği yoğun ilgiyi yansıtan genişletilebilir veri ızgaraları ile ilgili, blokaj ile ilgili iki patent daha kazandı.

Bulut bilişim system hizmeti Amazon Web Hizmetleri (AWS) sayesinde, şirketin bugüne kadarki en önemli blok zinciri girişimi, Ethereum ve Hyperledger Fabric için tasarlanmış AWS Blockchain Şablonları olmaktadır. Microsoft ve IBM’in tekliflerine benzer şekilde, AWS Blok Zincir Şablonları, müşterilerin kendi blok zincir uygulamalarını kendi ağlarını kurmalarına gerek kalmadan oluşturmalarını sağlamaktadır. Amazon’un en ilginç blok zinciri ortaklıkları arasında, Mayıs ayında işletme bloğu başlangıcı olan Kaleido ile ilan ettiği ortaklıklar yer almaktadır. AWS Pazarında mevcut olan ilk Blockchain SaaS çözümüdür. 

 

Google

Google blockchain geliştirmede liderlik edememektedir. Bununla birlikte, şirket Temmuz ayında, müşterilerin Google Cloud Platformunda "dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) çerçevelerini kullanabilecekleri yöntemleri keşfetmelerine" olanak tanıyan iki DLT başlangıcı olan BlockApps ve Digital Asset ile ortaklığını duyurdu. Google’ın BigQuery veri analizi aracı da 2018 yılında daha fazla şifreleme işlevi içermektedir. 2018 Şubat ayında, kripto para birimi ekosistemi içindeki daha fazla şeffaflığın “içerilen verilerin daha erişilebilir ve kullanışlı hale gelmesine” dayanarak Bitcoin blok zinciri verilerinin keşfedilmesini sağladığını duyurdu

 

Büyük silahları blok zincirlerinin maruz kalmasını artırmak için motive eden şeyin bir kısmı da kenarda oturarak pazar payını kaybetmemek olabilir. Örneğin, bir insan sermayesi perspektifinden, “geliştirici ve diğer teknoloji yeteneklerinin devlerden kripto girişimlerine kadar sürdüğüne inanılmakta olan bir“ yetenek savaşı ”ortaya çıkabilir. IBM'lerin ve Microsofts'un beğenileri elbette bunun farkındadır. Başlangıç ​​dünyasındaki rekabeti aşma çabaları giderek daha belirgin hale gelecektir. Gerçekten de, teknoloji devlerinin genişleyen blok zinciri ilgisi birçok kripto para birimi girişiminin varlığını tehdit edebiliyor ve kripto alanına yatırım yapmak için aklınıza gelmesi gereken bir şey olmalıdır. 

 

 

Kaynak: Tıklayınız