Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

AWS kuantum hesaplama hizmeti Braket’i sunuyor

 

Google, Microsoft, IBM ve diğerleri son aylarda kuantum bilgisayar çabaları hakkında ortalığı ayağa kaldırsa da AWS sessiz kalmaya devam etti. Sonuçta şirketin hiçbir zaman kendi kuantum araştırma bölümü olmadı. Bugün ise AWS, kuantum hesaplama hizmeti olan Braket’in ön gösterim sunumunu açıkladı (adını kuantum durumlarının ortak gösteriminden alıyor). Ancak şirket kendi kuantum bilgisayarını oluşturmuyor. Bunun yerine sistemlerini bulut üzerinden sunmak için D-Wave, IonQ ve Rigetti ile partnerlik kuruyor. Ayrıca Quantum Hesaplama için AWS Merkezini ve AWS Kuantum Çözümleri Laboratuvarını da bağlatıyor.

Braket ile geliştiriciler kendi kuantum algoritmalarını ve basit uygulamaları geliştirmeye başlayacak ve simülasyonlarını AWS ve partnerlerinin kuantum donanımları üzerinde test etmeye başlayacak. Bu durum kuantum bilgisayarı kurmaya çalışmanın maliyetlerine katlanmadan kendisini garantiye almak isteyen AWS tarafının akıllıca hareketi olarak görülüyor. Söz konusu partnerleri olduğunda ise AWS diğer türlü elde edilmesi zor olan tüm imkanları sunacak. Diğer yandan geliştiriciler ve araştırmacılar ise tüm bu araçlara tek bir ara yüz üzerinden erişerek kendileri için uygun olan seçenekleri daha kolay anlayacak.

Rigetti Hesaplama şirketinin kurucusu ve CEO’su Chad Rigetti’ye göre AWS ile iş birliği yaparak sistemlerinin erişimini çok daha geniş bir pazara sunarak bu yükselen endüstrisinin büyümesini hızlandırmaya yardımcı olabilecekler.

D-Wave de benzer ifadeleri kullandı. D-Wave’in baş ürün yetkilisi ve Ar-Ge bölümünün başkan yardımcısı Alan Baratz ise şunları söyledi, “D-Wave’in kuantum sistemleri ve Leap bulut ortamımız, pratik uygulama geliştirmeyi bugünün gerçekliğine dönüştürmek ve müşterileri gerçek dünyanın avantajlarıyla desteklemek amacıyla oluşturuldu.” “Amazon’un Braket’i kuantum geleceği inşa edecek daha akıllı geliştiriciler ve endüstriyi dönüştürecek ileri görüşlü yöneticiler için kapıları açacak.”

AWS’nin bu kuantum bilgisayarları kendi veri merkezine kurmadığını belirtmek önemli. Bunun yerine temelde bu şirketlerin halihazırda kedi laboratuvarları ve veri merkezlerinde sunduğu makinalara birleştirilmiş erişim sunuyor.

Braket geliştiricilere algoritmalarını keşfetmek amacıyla standart ve tam olarak yönetilen Jupyter defterleri sağlıyor. Şirket çok sayıda önceden yüklenmiş geliştirici aracı, örnek algoritma ve denemeler sunarak yeni kullanıcıların hem hibrit hem de geleneksel kuantum algoritmalarına giriş yapmasına yardımcı olacağını açıkladı.

Yeni Çözüm Laboratuvarı sayesinde AWS de araştırmacılara bu yeni teknolojiler konusunda iş birliği çözümleri sağlayacak. Şirketin açıklamalarına göre Amazon Kuantum Çözümleri Laboratuvarları katılımları, kuantum hesaplama, makina öğrenmesi ve yüksek performanslı hesaplama alanlarındaki öncü uzmanlarla çalışmanıza izin veren iş birlikçi araştırma programları. Programlar işletmeler için en çok umut veren kuantum hesaplama uygulamalarını araştırma ve tespit etmeye yardımcı olarak şirketleri kuantum alanına hazır hale getirecek.

Kuantum hesaplama araştırma merkeziyle Amazon uzun dönemli araştırmalar da başlatıyor. AWS’de çoğu zaman olduğu gibi bence burada odak nokta, basit araştırmalar yapmak yerine teknolojileri geliştiriciler için erişilebilir kılmak.

AWS’de Fayda Hesaplama Hizmetlerinde kıdemli başkan yardımcısı Charlie Bell’in açıklamalarına göre kuantum hesaplama öncelikle bulutta sunulan bir teknoloji olacak ve bulut, müşterilerin donanımlara erişimindeki ana yol olacak. Bell’e göre Amazon Braket hizmetleri ve Amazon Kuantum Çözümleri Laboratuvarı sayesinde müşterilerin kuantum bilgisayarları kullanarak deneyim kazanmasını ve bu teknolojiden nasıl faydalanabileceklerini anlamak için AWS ve partner şirketlerdeki uzmanlarla çalışasını kolaylaştırıyorlar. Kuantum Hesaplama için AWS Merkezi ve akademik partnerlik sayesinde şirket, kuantum hesaplamanın sözlerini hızlandırmaya yardım etmek için bilimsel ve endüstriyel topluluklar arasında gösterilen çabaların birleştirilmesi için çalışıyor.

 

 

Kaynak: Tıklayınız