Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

 

Fintech'te Kadınlar; blockchain başarı hikayesinde cinsiyet farkı yok diyor

Sphere Identity CEO'su Katherine Noall, öncü yeni teknolojiden ve blockchain sektöründeki herkes için olan fırsatlardan bahsediyor. Finans endüstrisi, alt kültürüyle ünlüyse ve teknoloji endüstrisi erkekler tarafından yönetiliyorsa, kesişme noktasında olan Fintech, kadınlar için zor bir yer olabilir. Gelişmekte olan iki teknoloji endüstrisinin -blockchain ve dijital kimlik- kadın CEO'su Katherine Noall öncü kabul ediliyor. Blockchain endüstrisine, geleneksel teknoloji şirketlerine danışmanlık yapmaktan geliyor ve teknolojinin küresel ödemelerde işlem sürelerini azaltma potansiyelini fark ediyor.

Noall, blockchain arkasındaki teknoloji mimarisini derinlemesine anlıyor, hatta iki yıl boyunca Melbourne'de RMIT'de öğrettiği blockchain uygulamaları hakkında bir kurs veriyor. Piyasada küresel ticaret ile pazar arasındaki boşluğu görerek, ticarette daha fazla şeffaflığa duyulan ihtiyaç 2017 yılında CEO olarak Sphere Identity'ye katılıyor ve ticari ve kişisel dijital kimlik çözümlerinin geliştirilmesinde şirketi lider konumuna getiriyor.

Dijital Kimlik Nedir?

Dijital kimlik, Birleşmiş Milletler’in, dünyadaki tahmini 1 milyar belgesiz insanın sosyal eşitsizlik açığını kapatmayı hedefleyen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Küresel Hedefi’nin bir parçasıdır. Dünyanın en fakir insanları için pasaport gibi resmi bir kimliğe sahip olmamak onları, sağlık hizmetleri, banka hesapları, eğitim ve devlet yardımı gibi yaşamın temellerinden mahrum bırakmıyor. Sphere Identity bir merkezsizleştirilmiş uygulamadır (ya da Dapp) Facebook, Twitter hesabı ya da devlet girişleri gibi diğer dijital portallardan ayıran, merkezi bir oyuncunun kötüye kullanmayacağına, satmayacağına güvenmeden kullanıcıların pasaportları, ehliyetleri ya da faturalarını tek bir yerde depolayabilmeleri sağlıyor. Veri - kullanıcı bilgilerinin kontrolünü elinde tutuyor.

Erkek Egemenli Sanayi

Bitcoin yatırımcılarının % 1-5'i kadın olduğu tahmin ediliyor, bu nedenle blockchain  sektöründe erkek egemenliği olması şaşırtıcı değil. Kriptografi, bilgisayar koduyla mesajları güvence altına alan, teknolojinin merkezinde en zorlu alt küme olan teknolojinin merkezinde yer alan temel beceridir. Genel geliştiricilerin yalnızca% 6,5'i kadın olduğu için, bu alt kümedeki kadın sayısı ihmal edilebilir düzeyde. Ancak, Sphere Identity bu klişeyi önlemeyi başarıyor - çalışanlarının % 48'i kadın -. Noall, “Personelimizi akıllarına gelen hiçbir erkek-kadın oranıyla değil, becerilerine göre seçtik.” diyor. Sphere’in baş teknoloji sorumlusu, bu hafta Yükselen Yıldız Ödülü için Cisco’nun Melbourne’daki Kadınlar’ın IT Ödülleri’nde finalist olarak aday gösteriliyor. Sphere uygulaması ayrıca Dünya Bankası tarafından, dünyanın belgesizlerine resmi bir kimlik kazandırmak için Misyon Milyar Mücadelesi nedeniyle değerlendirilmek üzere sunuluyor.

Gelecek Becerileri

Bu teknolojinin şifreli doğası, insanları teknik olmayan bir altyapıya sahip olmalarından alıkoymuyor, Katherine yeni yetenek kümeleri ve rolleri geliştikçe açılan rolleri görüyor.

“İki yıl önce, sektöre girmek için bir programcı olmanız gerektiğini söylerdim ama şimdi bir organizasyonun, pazarlamadan finansmana tüm bölümlerinde fırsatlar var. Teknik olmayan bir pozisyon için başvursanız bile, mümkün olduğunca teknik olmanın büyük bir avantajı var. ”

Odak noktası çekirdek teknoloji yığınının geliştirilmesinden en üst sıradaki uygulamaların geliştirilmesine doğru ilerlerken Noall daha fazla çeşitlilikte beceri ve cinsiyetlerin blockchain şirketlerine gelmesini bekliyor. “Bu endüstrinin en heyecan verici kısmı, yepyeni bir teknolojiyi kullanmamız ve daha önce hiç bulunmayan uygulamalar yaratmamız” diyor.

 

Kaynak: Tıklayınız