Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Çeviri yaparken kaybolduğunuzu mu hissediyorsunuz? Yapay zeka ve Makine öğrenimi size yardımcı olabilir...

Bir AI çevirmeni, anlık çeviri hizmeti sayesinde genel üretkenliği artırmaya yardımcı olabilir ve bu nedenle etkili iletişim sağlamak için kullanılabilir.

Bir konuyu çevirmede ya da farklı bir ülkeden birini anlamakta zorluk mu çekiyorsunuz?  Eğer öyleyse, endişelenmenize gerek yok. Çünkü yapay zeka ve makine öğrenimi size yardım etmek için burada. Araştırmaya göre, işletmelerin çeviri hizmetlerine yıllık harcadığı toplam para miktarının 2020 yılına kadar 45 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. İşletmelerin çevrimiçi çeviri hizmetlerine giderek daha fazla harcama yapmasının nedeni, doğal dil işleme ve makine öğrenimi sayesinde anında ve uygun maliyetli çeviri sağlama yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Küreselleşmenin artması ve dijital dönüşümün artmasıyla birlikte, bir Yapay Zeka tercümanın kullanılması, bir şirketin yabancı ortakları, müşterileri veya devlet kuruluşlarıyla etkili iletişim kurmasına yardımcı olabilir.

Yapay Zeka Tercüman Uygulamaları

Son zamanlarda Yapay Zeka tercümanlarında kullanılan daha gelişmiş Yapay Zeka gelişmeleri ile birlikte, bir çok kişi herhangi bir dili başka bir dile çevirmek için global olarak bunları kullanmaya başlamıştır.

 

 

 

İşletme

Ticari kuruluşlar, Yapay Zeka çevirmenlerinin kullanımından büyük ölçüde yararlanabilirler. Doğal dil işleme ve makine öğrenimi, CEO'lar veya girişimciler gibi iş profesyonellerinin müşterilerle veya iş ortaklarıyla iletişim kurmasına yardımcı olabilir. Örneğin, yeniden kullanılabilir çanta üretimi ve dağıtımı ile ilgilenen ve işini dünya genelinde genişletmek isteyen bir girişimci, bir Yapay Zeka çevirmenden yararlanabilir. Yapay Zeka çevirmen yardımıyla, girişimci diğer ülkelerden insanlarla iletişim kurabilir ve fikrini geliştirebilir.

Sosyal Medya

Twitter ve Facebook, dünyanın en popüler sosyal ağ sitelerinden ikisi, kullanıcılarının farklı dillerde olan gönderileri çevirmesine yardımcı olmak için Yapay Zeka çevirmenleri kullanır. Yapay Zeka çevirmenleri, kullanıcıların gönderilerine erişimi olan ağ sitelerinin yetkilileri tarafından, gerçekte ne yayınladıklarını deşifre etmek için kullanılır. Bir Yapay Zeka çevirmeni, yetkililere yardım ederek, bu sitelerden yetkililerin intihar düşünceleri yayınlayan kullanıcıları izlemelerine ve intiharları önlemelerine yardımcı olmalarına izin verebilir. Bir Yapay Zeka çevirmeni, yetkililere yardım ederek, bu sitelerden yetkililerin intihar düşünceleri yayınlayan kullanıcıları izlemelerine ve intiharları önlemelerine yardımcı olmalarına izin verebilir.

Turizm

AI çevirmenlerin kullanımı turistler için son derece yararlı olabilir. Yurtdışına nispeten yeni bir yere seyahat ettiğinizde, en önemli endişelerden biri genellikle dil engelidir. Yapay Zeka çevirmenleri, farklı ülkelere seyahat eden turistlerin yerel halkla iletişim kurmalarına önemli ölçüde yardımcı olabilir. Japonya; kısa bir süre önce, anında iki yönlü çeviri yapabilen, taşınabilir Yapay Zeka ile çalışan, cep dostu bir çeviri cihazı icat etmiştir. Bu cihaz, toplam 74 dili desteklemekte ve 126 farklı ülkede çalışmaktadır. Böylece, Yapay Zeka çevirmenler, turistlerin farklı ülkelerden gelen insanlarla kolayca iletişim kurmasını sağlayabilmektedir.

Hayvan Dili Tercümanı

Bir dizi araştırma, şu anda hayvanlarla iletişim kurmak için Yapay Zeka teknolojisinin potansiyel kullanımını araştırmaktadır. İsveçli bir şirket, yunusların çıkardığı sesleri çevirmeye yardımcı olabilecek bir Yapay Zeka aracı geliştirdiklerini açıklamıştır.

Spor Dalları

Yapay Zeka tercüme cihazları, iletişim kurma yeteneklerini geliştirmek için dünyanın dört bir yanındaki sporcuların katılımını sağlayan çeşitli küresel spor etkinliklerinde de uygulanabilir. 2020 Yaz Olimpiyatları’nın Tokyo'da gerçekleşmesi planlandığı için Japonya, katılımcılar ve personel üyeleri veya gönüllüler arasında etkili iletişim oluşturmak için Yapay Zeka çevirmenleri uygulamayı planlamaktadır.

 

Kaynak: Naveen Joshi'ye teşekkürlerimizle...