Google Translate

 • Türkçe
 • English
 • العربية
 • Pусский
 • Spanish
 • France
 • Germany

Geleneksel bankacılık yıllardır en güvenilir sistemler arasında yer alsa da bu bankacılık türü modern istekleri karşılamada yetersiz kalıyor. Her geçen gün popülerleşen online bankacılık işlemlerinin yanı sıra DeFi Dappleri ile bankacılık da yükselişte. 

Blok zincir temelli bir kavram olan merkezsiz finans, geleneksel ve online bankacılık sektörlerini temelden değiştirecek bazı özelliklere sahip. Farklı finansal araçlar sağlayan bu yeni bankacılık türü, sadece balinaları değil tüm sektör paydaşlarını hedefliyor.

DeFi Dappleri Neyi Hedefliyor?

DeFi Dappleri temelde tamamen merkezi ve bağımsız bir finans sektörünü getirmeyi hedefliyor. Finans sektörünü hükümetlerin ve düzenleyici yapıların kontrolünden çıkararak herkesin rahatlıkla katılabileceği bir sektör haline dönüştürmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda geleneksel bankacılığın sorunlarını ele alarak baştan sonra sorunsuz bir hizmet sunmayı da hedefliyor. DeFilerin bu hedefleri nasıl gerçekleştirebileceğini anlamak için öncelikle geleneksel bankacılıkla arasındaki farklara bakmak gerekiyor.

DeFi Dappleri ile Geleneksel Bankacılık Arasında

Bankacılık sektörünün de diğer sektörler gibi teknolojiyle değiştiği ve evrim geçirdiği bir gerçek. Dapp olarak bilinen blok zincir tabanlı uygulamalar, bankacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu bu değişim sürecini hızlandırabilir. Peki DeFi Dappleri geleneksel bankacılığın sunmadığı neleri sunuyor?

 • Geleneksel bankacılıkta finansal varlıklar bulunduğunuz konuma bağlı. Ancak blok zincir tabanlı uygulamalarda dünyanın neresinde bulunursanız bulunun tüm finansal varlıklar size açık oluyor. Bu da herkesin sektör katılımcısı olmasına izin vererek finansal varlıklara kolay erişim imkanı sunuyor.
 • Geleneksel bankacılıkta her hesap gerçek bir isimle ilişkili. Ancak DeFi Dappi, gerçek hayattaki isminizi koruyacak şekilde takma adlar kullanmaya izin veriyor. Hesaplar gerçek isimle eşleşmediği için hesaplarda gerçekleşen tüm işlemler şeffaf bir şekilde diğer tüm katılımcılara gösteriliyor.
 • DeFi şeffaflığının getirdiği diğer bir artı ise denetim serbestliği. Tüm katılımcılar yapılan tüm işlemleri görebildiği için istedikleri zaman işlemleri denetleyebiliyor. Ancak geleneksel bankacılıkta bu denetim birçok katılımcının göremeyeceği kapalı kapılar ardında gerçekleştiriliyor.
 • Blok zincirden destek olan Dappler, katılımcılar arasında oluşan güvene dayanıyor. Ancak geleneksel bankacılıkta güvenin temelini yasalar ve lisanslı finans kuruluşları oluşturuyor. Bu da farklı katılımcıların finans sektörüne giriş yapmasını ciddi ölçüde engelliyor.

Tüm bu farklar finans ve bankacılık sektöründe DeFi Dappleri için önemli bir gelecek vaat ediyor. Özellikle herkesin katılımına izin veren şeffaf ve küresel yapısıyla blok zincir tabanlı uygulamalar gelecek günlerde önemli değişimlere yol açmaya devam edecek.

 

Daha detaylı bilgi almak için info@melway.com.tr adresimizden veya WhatsApp (+90 555 806 6670) hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.