Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Banka kredileri pek çok ihtiyacımızı karşılayan finans ve bankacılık ürünleridir. Ancak birçok durumda başvuru sürecinden kredinin onaylanmasına kadar geçen süre birkaç haftayı bulabilir. Merkeziyetsiz finans (DeFi) gibi yenilikler, hem bankalara hem de müşterilere kredi süreci boyunca yardımcı olabilir.

DeFi Banka Kredilerini Nasıl Etkiler?

Blok zincir ve DeFi sayesinde bankacılık sektörü büyük bir değişim yaşıyor. Özellikle bankaların batık kredi gibi önemli risk faktörleri bu gibi yenilikçi sistemlerle en aza indirmek mümkün. Bir banka bir müşteriye kredi verirken bazı faktörleri dikkate alır. Kredi notu olarak da adlandırılan bu faktör, krediyi alan kişinin geri ödeme garantisi olarak değerlendirilebilir.

Bazı durumlarda geleneksel bankacılık sisteminde müşterilerin kredi notu konusunda sorunlar yaşanabilir. Fakat blok zincirin değiştirilemez ve oynanamaz yapısı, müşteri kredi notunun doğrulanmasını sağlar. Bu da kredi süreci açısından bankaların daha doğru ve daha güvenilir bilgiye ulaşmasına izin verir.

Kripto Para Olarak Kredi Çekmek Mümkün Mü?

DeFi ile bankacılık sistemi, geleneksel anlamda kredi çekme ve kredi ödeme süreçlerine farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu uygulama sayesinde hem itibari para hem de kripto paraları kredi olarak çekmek mümkün olabilir.

Kredi olarak kripto para alan kişiler, teminat olarak kripto paraları gösterirler. Daha sonra banka yerine elinde borç verebilecek kripto parası olan başka bir katılımcıdan kredi alabilirler. Ödeme zamanı geldiğinde ise hem anaparayı hem de faizi kredi aldıkları katılımcıya ödeyebilirler.

Blok zincir sayesinde kredi süreci merkeziyetsiz ve bağımsız bir yapı kazanabilir. Elinde fazla kripto parası veya itibari parası olan tüm katılımcılar kredi veren konumunda olabilir. Bu da bankalara ve geleneksel finans kurumlarına olan bağımlılığı önemli ölçüde arttıracaktır.

DeFi ile Bankadan Alınan Kredi Süreci Hızlanabilir Mi?

DeFi ile kredi alma ve kredi ödeme sürecinin birçok avantajı olduğu görülüyor. Peki DeFi ile kredi süreci hızlanabilir mi? Fiziksel başvuru, fiziksel evrak doldurma ve doğrulama gibi işlemlerin tamamı internet üzerinden gerçekleştirilebileceği için bu soruya evet olarak cevap verebiliriz.

Güvenlik kontrolleri de daha hızlı yapılacağı için kredi onayı da daha kısa sürede gerçekleşecektir. Böylece krediyi alan kişiler, yakalamak istedikleri fırsatları kaçırmadan kısa sürede istedikleri krediyi elde edebilirler.

Daha detaylı bilgi almak için info@melway.com.tr adresimizden veya WhatsApp (+90 555 806 6670) hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.