Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Dijital pazarlama konusunda şirketimizi geliştirmek istiyorsak, nerede olduğumuzu ve nereye gideceğimizi bilmemiz gerekiyor. Artık eskisi gibi sadece geleneksel pazarlama yöntemleriyle istenilen hedef kitleye ulaşılması pek mümkün olmuyor demeyelim de daha uzun zaman alıyor dememiz daha doğru olur. Dijital pazarlama araçlarını doğru bir şekilde kullanmadan önce doğru belirlenen bir startejiyle çok daha fazla kitleye erişim oturduğunuz yerden, evet oturduğunuz yerden mümkün olabiliyor. 

Peki bu sürece nasıl ve nereden başlamamız gerekiyor? İlk olarak 90 gün gibi kısa vadeli bir plan oluşturarak başlamak süreç içerisinde revizyon gerektiğinde daha sağlıklı ilerlenmesini sağlıyor.

Dijital’de pazarlama planının önemine vurguyu neden yapıyoruz?

Potansiyel bir müşteri sattığınız ürün veya hizmeti aetık gezerek değil, en iyisini Google’da aklına gelen kelimeleri girip aratarak buluyor. Yani çevrimiçi ortamda aramasını yapıp belki ilk sırada karşısına çıkan firmayı veya hoşuna giden bir açıklama dikkatini çekerek tıklıyor ve size ulaşıyor. Yani arayüz dediğimiz görsellik, ifadeler, farklı olmak sizi bir adım öne çıkarıyor. 

Yukarıda sadece birkaçından bahsettiğimiz önemli olan noktalar başta olmak üzere kaliteli bir dijital strateji planı yapılırsa hızlı yol kat etmenizi sağlar. Önce harekete geçip daha sonra plan yaparız diye düşünüyorsanuz da hem zamanınız hem de yatırımınızın dönüşü size çok uzun vadede olacaktır. Peki bütçem yok ve kendi imkanlarımla bir dijital strateji planını nasıl oluşturabilirim diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Peki aşağıdaki sorulara hangi yanıtları veriyorsunuz?

- Geçmişte neyi yaptık başarılı oldu / başarılı olmadı?

- Geçen yıl ertelediğiniz konular nelerdi?

- Önümüzdeki yıl için neleri başarmayı istiyorsunuz?

- Rakipleriniz ve Hedef kitleniz kim?

Aslında ilk sırada yer alması gereken hedef kitle ve rakip sorularını sona bıraktık çünkü birçok firmanın “rakibim yok” ve “hedef kitlem herkes” düşüncesinde ve kendi pazarını tam olarak iyi tanıyamaması sebebiyle hızlı yol kat edemediklerini vurgulamak istedik. Her planın başı bu iki soruya net cevap vermekle başlıyor.

Aklım çok karıştı, kaybolmadan bize yardımcı olun diyorsanız bizlere  şu -> LINK'te  yer alan  0216 970 0695 nolu telefon numarasından veya WhatsApp (555 806 6670) hattımızdan, veya  info@melway.com.tr'den ulaşabilirsiniz.