Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

 

- Facebook’un merkezden bağımsızlık sorunları

- Facebook’un güçlü yönleri

- Facebook’un merkezden bağımsızlığı zaten hareket halinde

Facebook’un yıllık F8 konferansında Mark Zuckerberg’in temalarından biri “gelecek özel”. Bu haber, Facebook’un WhatsApp ve diğer merkezden bağımsızlık çabaları için bir stabil coin başlatılmasıyla ilgili daha önce yaptığı duyurulara dayanıyor.

Off The Chain Anthony Pompliano tarafından yayınlanan bir makalede, yazar, Facebook'un daha merkezi bir çalışma modeline doğru döndüğünü açıkça gösteriyor. Ancak, Facebook ilerlemesini engelleyebilecek birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

FACEBOOK’UN MERKEZDEN BAĞIMSIZLIK SORUNLARI

Facebook’un özel veya merkezi olmayan bir platforma geçişindeki ilk sorunu, iş modelinde yatıyor. Mevcut gelir üreticisi, 2,38 milyar kullanıcısına reklam sunuyor.

Yazar, şirketin iş modelini “bir reklam-gelir modelinden bir finansal hizmetler modeline” değiştirmesi gerektiğini öngörülüyor.

Pompliano'nun belirttiği gibi mahremiyete bağlı:

Şirketin gizlilik konusundaki ünü son zamanlarda yıldızlardan ibaret değil. Hassas veriye maruz kalmasına ya da ortaklıklar temelinde kullanıcı verilerine erişim izni verip vermeyeceğine bakılmaksızın, iddiaları desteklemek için pek çok örnek var.

FACEBOOK’UN GÜÇLERİ

Ancak, Facebook’un güçlü yönleri, zayıf yönleriyle aynı tarafta. Büyük miktarda veri depolayan ve analiz eden bir işletme. Facebook ölçeğini veya kapsamını içermeyen diğer şirketlere, başka türlü ulaşamayacağına dair öngörü kazandırabiliyor.

Facebook bu geçişi gerçekleştirmek için, 37,773 çalışana ve 16,6 milyar dolar geliri var. Saniyede oluşturulan 5 yeni Facebook profili ile, bir paradigma değişikliğini mümkün kılmak için doğru miktarda kullanıcıya sahip.

FACEBOOK’UN MERKEZDEN BAĞIMSIZLIĞI ZATEN HAREKET HALİNDE

Bitcoins geçmişte kapsamlı bir şekilde ele alındığından, Facebook'un şifreleme para birimi “Facecoin”dir. Bir Barclays analisti tarafından bildirildiği gibi “2021 yılına kadar 1921 dolar” şirketini üretiyor.

Facebook, diğer alanlardaki merkezden bağımsızlığa yöneliyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında, Facebook, Facebook'un sahip olduğu WhatsApp için kendi alan kodunu yapmak istediği söyleniyordu.

Bununla birlikte, Facebook’un merkezden bağımsız olma çabaları ve özellikle de “Facecoin” inceleme altına alınıyor. Bitcoin'in belirttiği gibi, madeni para Bitcoin'e ya da herhangi bir başka kurulmuş şifreleme para birimine benzer şekilde çalışmıyor. Bunun yerine coin, görünüşte hala Facebook’un kurallarına göre oynanıyor.

Bununla birlikte, belirteçler bir dereceye kadar bağımsız olup, ancak hükümetlerden (ve Facecoin'i oluşturan Facebook'un) temel merkezden bağımsızlıktan yoksun oluyor.

 

Kaynak: Tıklayınız