Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

 

Stanley Robotics, Vale'lerinin insanlardan daha verimli olduğunu söylüyor. Artık Fransa'da havaalanına gittiğinizde, arabanızı almak için bekleyen bir robot olabilir. Fransız firma Stanley Robotics, birkaç yıl boyunca kendi kendini süren robot valetlerini deniyor ve bu hafta Fransa'nın Lyon-Saint-Exupéry havaalanında ilk tam zamanlı hizmetine başladığı biliniyor.

 

Sistem bu şekilde çalışıyor. Müşteriler, araçlarını kendi markalarını ve modellerini doğrulamak için araçların tarandığı özel hangarlara park ediyor. Sonra, Stanley’in robotlarından biri - “Stan” adında kendiliğinden çalışan forkliftler - içeri giriyor, aracın altına bir platform kaydırıyor, kaldırıyor ve park ediyor.

 

Stanley Robotics, sisteminin alanı insanlardan çok daha verimli kullandığını ve aynı alana % 50 daha fazla otomobil sığdığını söylüyor. Robotların hassas sürüşüne ve sistemin müşterilerin ne zaman döneceğini takip ettiği için teşekkür ediyor. Bu, robotların arabaları üç veya dört derinliğe park edebileceği, daha sonra sahibinin dönüşüne hazır olan doğru aracı keşfedebileceği anlamına geliyor.

 

Stanley Robotics’in kurucusu ve CEO'su Stéphane Evanno, “Buna bir vale park robotu diyoruz çünkü insanların arabalarını otoparkın girişine bırakmaları ve daha sonra temelde bir uçuş yapmaları gerekiyor” diyor. 2017'de Havaalanı Teknolojisi. “[Robot kullanıyor] Kendi kendine giden arabalarla aynı teknolojiyi kullanıyor; ortamını istediği zaman tarayabiliyor ve olabilecek herhangi bir şeye tepki verebiliyor. ”

 

Stanley Robotics, Düsseldorf ve Paris’teki Charles De Gaulle Havalimanı’nda denemelerini yaptığı görülüyor ve bu yıl Londra Gatwick’te bir test daha yapmayı planlıyor. Fransa'nın en işlek dördüncü havalimanı olan Lyon-Saint-Exupéry'deki operasyon ilk tam zamanlı hizmet olacağı biliniyor.

 

Şirket, 6 normal lotunun sadece bir bölümü olan tüm havaalanı için park yeri devralmıyor. Bu, her gün 200 arabaya kadar park edip alabilecek 4 Stanley'nin robotlarının hizmet edeceği 500 park yerini kapsıyor.

 

Stanley Robotics, Verge'ye sonunda Lyon-Saint-Exupéry'deki operasyonunu 6.000 kadar alanı kapsayacak şekilde genişletmek istediğini, ancak bunun için zaman çerçevesinin “gizli” olduğunu söylüyor. Şirket ayrıca, zamanın insanların denetleyeceğini belirtiyor. “operasyonları güvenceye almak ve herhangi bir arızayı gerçek zamanlı olarak izlemek için” özerk robotlar. Gelecekte şirket, bu denetimin uzaktan gerçekleştirileceğini söylüyor.

Lyon-Saint-Exupéry’nin web sitesinde otopark fiyatları kontrol edildiğinde, robot-vale seçeneğinin hemen hemen en ucuz seçenek olduğu görülüyor. En düşük maliyetli lotta (havaalanı terminallerinden en uzaktaki) bir hafta boyunca park etmek için 54 € (61 $) veya Stanley Robotics tarafından sunulan aynı lotta park etmek için 55.80 € (63 $).

 

Bu fiyat daha da iyi gözüktüğünde arabanızı park etmek için bir insana ödeme yapmayı düşündüğünüzde (terminallere çok yakın bir otoparka da olsa) fiyatlar 104 € 'dan başlıyor (117 $).

 

Kaynak: Tıklayınız