Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Sağlık sektöründe artırılmış gerçeklik gibi gelişmiş teknolojilerin kullanımı değişiklik gösterir. Hasta bakımında artırılmış gerçeklik kullanımıyla birlikte sağlık endüstrisinde güvenlik ve verimlilik artırılabilir. 

Artırılmış gerçekliğin, gerçek dünyanın deneyimini, dijital bilginin tüm gücüyle harmanlama yeteneği hepimizi etkilemektedir. Artırılmış gerçeklik; sadece birkaç yıl önce popüler olmasına rağmen, sağlık kuruluşları bunu son birkaç yıldır kullanmaktadır. Sağlık sektöründe hasta bakımı için artırılmış gerçeklik kullanımını birleştirmenin, doktorlar ve hastalar için bir nimet olduğu da kanıtlanmıştır. Bir hastanın tıbbi geçmişi, doğumundan ölümüne kadar onunla birlikte seyahat edebilir ve Artırılmış Gerçeklik teknolojisi yardımıyla doktorlar tarafından kolayca erişilebilir. Gerçek zamanlı veri ve hasta bilgilerini daha hızlı sağlayarak, her zamankinden daha hassas bir şekilde tanı koyma, tedavi etme ve ameliyat yapma olanağı verir. Sağlık pazarında artırılmış gerçeklik kullanımının hızla artması beklenmektedir. Bir diğer görüş ise sağlık pazarındaki artırılmış gerçeklik gelirinin 2023 yılına kadar %23'lük bir CAGR'de 1.32 milyar dolara kadar büyüyebileceğini gösterir. İşte bu sebeple, sağlık sektöründe bu teknolojinin hastanın yararına kullanılabileceği birçok örnek vardır.

Hasta bakımı için artırılmış gerçeklik uygulamaları

Daha önce cerrahlar, bir endoskopik kamera tarafından yakalanan görüntüleri görüntülemek için ameliyathanede monitörler kullanıyordu. Bu uygulama, ilgili görüntüleri sık sık görmek için monitöre bakmalarını gerektirdiğinden riskliydi. Şimdi ise, artırılmış gerçeklik teknolojisinin yardımıyla, cerrahlar işlem esnasında akıllı cam takabilir ve ellerindeki işe odaklanabilirler. Bu da ameliyat hassasiyetini artırmaya yardımcı olabilir. Ameliyata ek olarak, hasta bakımı için artırılmış gerçeklik kullanarak hastanın deneyimini artırabilecek farklı uygulamalar da vardır.

Gelişmiş teşhisler

Teşhis, sağlık sektörünün büyük ölçüde hassasiyet gösterdiği bir alanıdır. Küçük bir detay bile çok farklı bir tanıya yol açabilir. Artırılmış gerçeklik, yanlış tanıları önlemede hayati bir rol oynayabilir. Kesin tanı için hastaların iç organlarına bakmada kullanılabilir. Ayrıca gelişmiş tanı, doktorun bir hastalığın erken belirtilerini gözlemesine ve tespit etmesine yardımcı olabilir. Dolayısıyla, hastalığın erken bir aşamasında hastaları tedavi etmelerine yardımcı olabilir. Artırılmış gerçeklik teşhisi, doktorların gerçek zamanlı bilgilerle hastanın anatomisini net bir şekilde görmelerine yardımcı olabilir.

Cerrahi yardım

İç yaralanmalar veya tümörlerin üç boyutlu yerleşimi, ameliyat prosedürünü planlama konusunda cerrahlara yardımcı olabilir. Artırılmış gerçeklik, uzun ve karmaşık ameliyatlarda yardımcı olabilir. Zamanı azaltabilir, riski azaltabilir ve sonuçları iyileştirebilir.

 

Hasta yardımı

Yazılım şirketleri, hastaların kendi bakımlarında daha proaktif olmalarını sağlayacak artırılmış gerçeklik yazılımı geliştirirler. Örneğin; artırılmış gerçeklik, fizyoterapi ve fiziksel rehabilitasyon alanında yararlı olabilir.

Damar Görüntülemesi

Tıbbi testler yapmak için hastanın damarından kan alma, acılı ve tatsız bir işlemdir. Eğer bir damar bulabilmek için birçok kez enjekte ediliyor ise, söz konusu deneyim daha acı verici olur. Artırılmış gerçeklik, yakın kızılötesi görüntüleme yardımıyla, hastalarda enjeksiyon başarısızlık sayısını en aza indirmek için damarları cilde yansıtabilir.

Ultrason

Artırılmış gerçeklik, akıllı gözlüklerin yardımıyla, ultrason tarayıcılar olarak kullanılabilir. Ultrason eşliğinde biyopsi yapmak zordur. Çünkü biyopsi iğnesini hedef dokuya yönlendirmek için iyi bir el-göz koordinasyonu ve 3D görüntüleme becerileri gereklidir. Bununla birlikte, artırılmış gerçeklik ve başa takılan ekran cihazları, ultrason taraması için her zaman ekrana bakma ihtiyacını ortadan kaldırarak, bu işlemi daha basit ve etkili hale getirebilir.

Daha iyi hastalık sonrası bakım

Bir hastadan, bir hastalığı başarılı bir şekilde ortadan kaldırmak için hastaneden ayrıldıktan sonra bile bazı ilaçlara veya tedaviye devam etmesi gerekebilir. Artırılmış gerçeklik, hastaneden ayrılan hastalara, sağlık görevlisi gibi davranarak, evde tedavilerini takip etmelerine yardımcı olabilir.

Hastaların eğitilmesi

Artırılmış gerçeklik; insanları, doktorlarla daha etkili bir konsültasyon yapmalarına yardımcı olabilecek bir hastalığın belirtileri hakkında bilgilendirmek için kullanılabilir.

 

 

Kaynak: Naveen Joshi'ye teşekkürlerimizle...