Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

[EN] version: Click the link below

 

Bu durum yeni Koronavirüsünün (Covid-19) insandan kediye bulaşmasının ilk örneği mi?

 

Hükümetin, FPS Halk Sağlığı ve Gıda Zinciri Güvenliği’nin raporlarına göre; 27 Mart tarihinde Belçika’da bir kedi, dünyaya hızla yayılan yeni koronavirüsünden enfekte oldu.

 

SARS-Cov-2 olarak da adı geçen yeni tip koronavirüsünün insandan kediye ilk geçişi oldu. Sahibinin Covid-19’e yakalanmasından yaklaşık bir (1) hafta sonra kedisinde koronavirüs semptomları görüldü. İshal, kusma, solunum sorunları olan kedinin bu durumunu virolog ve koronavirüs salgını için Belçika’nın federal sözcüsü olan Steven Van Gucht paylaştı.

 

Kedinin sahibi, kusmuk ve dışkı örneklerini Liege Veterine fakültesinde Dr. Daniel Desmecht’in laboratuvarına gönderdi. Yapılan genetik test sonuçlarına göre yüksek seviyede SARD-Cov-2 olduğu görüldü. Tedaviden dokuz (9) sonra da kedi eski sağlığına kavuştu.

 

İncelemeleri sonrası bu virüsün içeri girmesine izin veren solunum hücrelerinin yüzeylerinde benzerlik olduğunu, hatta bu durumu bir “kapı tokmağı”na benzettiğini de paylaştı.

 

2003 yılında da SARS salgınında aynı durumun yaşandığını da hatırlattı.

 

Hong Kong’ta da benzer bir durum yaşanmıştır. 17 yaşındaki pomeryan cinsi köpek test edilmiş, Şubat ayı spnunda test sonucu zayıf-pozitif olarak çıkmıştır ancak köpek Mart ayı ortasında ölmüştür. Sahibinin otopsiye izin vermemesi sebebiyle de ölümünün kesin nedeni tam olarak bilinmiyor. İkinci bir köpeğin cinsi ise Alman çobanı. Test sonucu pozitif çıkmış ancak hastalık belirtisi görülmemiştir.

 

“Acaba virüs hayvanlardan insanlara geçiyor mu?” sorusunu da hemen akıllara getiriyor. Virüsün hayvandan insana geçtiğine dair şu ana kadar herhangi bir veri bulunmamaktadır.

 

Belçika’da yaşanan bu durumun insanlarda devam eden salgının kedi için bir yan kurban gibi olduğu ve virüsün yayılmasında önemli bir rol oynamadığı düşünülüyor.

 

Koronavirüs (Covid-19) ile enfekte olup olmadığını kesin bir şekilde kanıtlayabilmek için de bilim adamlarının bu virüse özgü antikorları araştırması için kan testine ihtiyaç duyulduğu, bu testlerin de  kedi artık karantina altına alınmadığında yapılabileceği söyleniyor.

 

 

 

 

Kaynak: Tıklayınız