Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

IoT uzayda heyecan verici bir zamandır. Bir şey öğrendiysek o da, yenilikçiliğe olan tek engelimiz kendi hayal gücümüz olduğudur.

2018'de IoT (Nesnelerin İnterneti) akıllı çözümlerle günlük hayatı geliştirmek için IoUT’a (Beklenmedik Nesnelerin İnterneti) bağlandı; protez uzuvlar ve tektonik plakalar gibi. İleriye baktığımda, 2019’un IoT’nun potansiyelini geliştirmeye ve sunmaya devam ettiğini göreceğimize inanıyorum.

Ancak, IoT’nin biraz beklenmedik şeylerine bir bakalım; "daha akıllı”

1. Arı kovanları

IoT’un arılara bağlı olduğuna inansan iyi edersin.  Daha spesifik olarak, kovanlarına. AT & T’nin DataFlow yeteneklerini kullanan YHY Grup, en iyi kovan sağlığını sağlamak için bir kovanın nem seviyelerini, sıcaklığını ve diğer yönlerini izleyen bir çözüm öneriyor. YHY Grup, verileri takip etmenin yeni bir yolunu sunuyor ve çözümün 2019'da daha da iyileştirilmesini bekliyor.

2. Robot kuryeleri

Güvenilir teslimat mı arıyorsunuz? Mahallenizdeki arkadaş canlısı robotunuzu arayın. Yiyecek ve ultra kentsel ortamlarda ürünleri paketlemek için bir robot filosu yaratıyor, Marble Robot'a bağlantı sağlıyoruz. Genel kullanım konusuna girmek için erken ama, bu robotlar ürünlerinizi güvenli bir şekilde taşıyor ve çalışanların daha uzun mesafeli teslimatlara odaklanmalarını sağlıyor.

3. Ofis mobilyaları

Uzun boylusunuz ve sürekli dizinizi masanıza mı çarpıyorsunuz? Ya da küçük ve optimal bir yükseklik elde etmek için sandalyenizle bitmeyen bir savaşınız mı var? Şimdi, ister masanızda ister başka bir iş yerinde olun, ofiste otomatik olarak size göre uyarlanıyor. Herman Miller'ın dünyanın dört bir yanındaki bağlı ofis mobilyalarıyla daha akıllı işyerleri yaratmasına yardımcı oluyoruz.

4. Porta oturak

İnşaat ekibinin personel bulundurmasını engelleyen en büyük sebeplerden birinin banyo olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle AT&T Foundry, porta oturağın temiz kalmasını sağlayan, bataryayla çalışan bir IoT cihazı geliştirmek için büyük bir inşaat şirketi ile birlikte çalışmaya başlıyor.Cihazdaki bir sensör, tuvalet içindeki hareketi algılıyor - hareket, temiz bir tesis anlamına geliyor- ama aceleci bir şekilde çarpılmış bir kapı, bakım zamanı gelmiş demektir. Porta oturağın günlük olan koku testini geçmesine yardımcı oluyor.

5. Havaalanı bagajı bebekleri

Tatil sezonu, havaalanları için yılın en yoğun zamanlarından biridir. Birçok gezgin, sahnenin arkasında ne olacağı hakkında düşünmüyor, havaalanı bagajı bebekleri her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlıyor. Bugün, yer işleyicileri eksik bagaj bebeklerini aramak için asfaltın etrafında dolaşıyor. Ancak, Springshot ve AT&T bir çözüm sunuyor. Güneş enerjisiyle çalışan cihazlarımız ve veri akışı özelliklerimiz sayesinde Springshot, havayolu operatörlerin bebeklerinin kullanımını ve yerlerini izlemelerini ve daha da önemlisi seyahat edenlerin valizlerini varış yerlerine götürmelerini sağlayan bir çözüm öneriyor.

6. Tektonik plakalar

Evet, dağları ve adaları “daha akıllı” yapıyoruz. NAVCO, Kuzey Amerika, Karayipler ve Güney Amerika'daki jeolojik ve sismik faaliyetleri tespit etmek için jeolojik plakalara yerleştirilen sensörleri kullanan, kar amacı gütmeyen, üniversite yönetiminde bir konsorsiyumdur. Global bağlantımızı kullanarak, UNAVCO’nun jeolojik plakalar üzerindeki sensörleri, erken deprem uyarıları ve genel sismik aktivite araştırma ve analizlerine yardımcı oluyor.

7. Kar Temizleme ve Biçme Robotları

Kar kürlemek için dışarıya çıkmak ya da yazın çimlerinizi biçmek zorunda olmadığınız bir dünya hayal edin. Bu dünya tüketiciler için biraz uzakta olabilir, ancak emlak yönetimi şirketleri, mülk sahipleri ve okullar gibi ticari müşteriler bu gerçeğe ulaşabilir. Özerk robotlar üreten bir şirket olan Sol El Robotları’na bağlantı sağlıyoruz. Gelişmiş GPS teknolojisini kullanan robotlar, karı küreklemek veya kaldırmak için önceden belirlenmiş bir yol izliyor ve çalışma sırasında engelleri önlemek için sensörler ile donatılıyor. Dışardaki hava korkunç olabilir, ancak bu robotlar elementlerle yüzleşmeyi iki kez düşünmüyor.

8. Protez uzuvları

Koşma, banyo yapma, giyinme, sürüş çoğu kişi günlük hareketlerimiz için ne kadar mobil hareketlilik olduğunun bilincindeler. Şimdi bir uzuv kaybettiğinizi hayal edin. Ekstremite kaybı yaşayanlar, restore edilmiş hareketlilik yollarını bulmak için yabancı bir yolculukla karşı karşıya kalıyorlar. Nereden başlayacağını bilemeyen bazı kişiler, zorluklarını protez klinisyenleriyle paylaşmayabilir, bu da potansiyel protezlerinin kullanılmamasına yol açıyor. Bu nedenle, ortotik ve protetik hasta bakım hizmetleri ve çözümleri konusunda lider bir tedarikçi olan AT&T ve Hanger, Inc., endüstrinin ilk bağımsız, prototip uzuvları için LTE-M ağ bağlantılı cihazı görünürlük ve iletişimi geliştirmek için prototiplemek için hastalarla yan yana çalışıyor. Bu cihaz, ağımız aracılığıyla doğrudan bulut ile senkronize ediliyor ve bu, Hanger'ın hasta bakım kuruluşu olan Hanger Clinic'in, klinik ortamın dışındaki hastaların protez kullanımı hakkında veri almasını sağlıyor.

 

Kaynak: Tıklayınız