Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

[EN] version: Click the link below

Tüm dünya kilitlenmiş durumdayken ve hepimiz de sosyal mesafeyi deneyimlerken bu yazıyı baştan sona okumanız için güzel bir fırsat olarak görüyoruz.

Sosyal mesafemizi korurken sadece COVID-19 salgınından korunmuyor, aslında farkında olmadan da şaşırtıcı ve daha önce görülmemiş bazı yan etkilerine de şahit olabiliyoruz.

 

İşte size bir örnek: Azot Dioksit (NO₂) Emisyonu

Havanın bir numaralı kirleticisi Azot Dioksit (NO₂), fabrika çıktıları ve de arabalarla birebir bağlantılıdır. Koronavirüsü salgını sebebiyle hem sanayi hem ulaşım resmen durma noktasına geldiğinden, Azot Dioksit (NO₂) emisyonunun azalması da küresel ekonomik faaliyetler açısından iyi bir gösterge olabilir ve uzaydan da bu durumun görülmesi mümkündür.

 

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi'nin (CREA) yanı sıra NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) uydu görüntüleri, özellikle İtalya ve Çin'de son aylarda Azot Dioksit (NO₂) emisyonlarında ciddi bir düşüş olduğunu gösteriyor.

 

Bir diğer örnek: İtalya’daki Azot Dioksit Emisyonu
İtalya'da aktif Koronavirüs (Covid-19) vakalarının sayısı Çin'i geçti (ölüm sayısı dahil). Tüm ülkeyi kilitleyen acil eylemler arasında, okullardan dükkanlara, restoranlardan kiliselere kadar her yer hala kapalı.
 
İtalya aynı zamanda bir sanayi merkezi ve sektör Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)'nın yaklaşık % 24'ünü oluşturmaktadır. Evden çalışma çağrısı yapılsa ve uygulansa da gözle görünür ölçüde ekonomik faaliyetler düşmüştür.
 
Avrupa genelinde bu 10 günlük ortalama hareketli animasyona bakıldığında (01 Ocak-11 Mart 2020), Avrupa'daki ekonomik hareketlerdeki düşüşün çevreyi nasıl etkilediğini açıkça göstermektedir.
 
 

 

Hepsi bununla sınırlı kalmıyor. Denizlerdeki tekne trafiğindeki azalma da küçük balıkların tekrar su kanallarında yaşamaya başladığını, Venedik kanallarının şimdilik açık olduğubu gösteriyor. Tabi uzmanlar, bu durumun su kalitesinin daha iyi olduğu anlamına gelmediğini de ayrıca paylaşıyorlar.
 
Çin’deki Azot Dioksit (NO₂) Emisyonları
Çin'in üzerindeki emisyon değişiklikleri muhtemelen daha fazla göze çarpıyor. Çin, dünyanın en önemli üretim merkezidir ve küresel olarak sera gazlarına önemli bir katkıda bulunmaktadır. Ancak Ay Yeni Yılı'nı (Şubat başında bir hafta sürecek bir festival) izleyen ayda, uydu görüntüleri farklı bir resim çizdi.
 

 
Virüsün çıkış noktası yani orijinal merkez üssü olan Hubei eyaleti çevresinde Azot Dioksit (NO₂) emisyonları, fabrikalar şimdilik kapılarını kapatmaya zorlandığı için bir düşüş gösterdi. Dahası, diğer emisyon türlerinin, kömür kullanımındaki düşüşten önceki yıllara kıyasla düşmesinde ölçülebilir etkileri oldu.
 

 

Mevcut Duruma Dönersek...
Son haftalara geldiğimizde Çin, Toplam Koronavirüs (Covid-19) vakalarının eğrisini daha stabil bir hale getirmeye başladı. Bu demektir ki, hükümet bazı kısıtlamaları yavaş yavaş haffiletmeye başlayacak ve Mart sonundan itibaren de sosyal ve ekonomik faaliyetler artmaya başlayacak. 
 
 
 
Etkinlikler düzenli bir şekilde devam edince, Azot Dioksit (NO₂) emisyonlarının da pandemi öncesi seviyelerine geri dönüp dönmeyeceğini göreceğiz. Kimbilir belki de Li Shuo’nun dediği gibi, 

“Emisyonlardaki genel düşüşü tersine çevirebilen bu geri tepme etkisine ‘intikam kirliliği’ denir.” - Li Shuo, Kıdemli iklim politikası danışmanı, Greenpeace Doğu Asya

 

 

Kaynak: Tıklayınız