Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

[EN] version: Click the link below

Amerika merkezli bir çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft, bildiğiniz gibi bilgisayar yazılımları, elektronik cihazlar, kişisel bilgisayarlar gibi hizmetleri hem geliştirir hem üretir hem de satar. Kurucu ortaklarından Bill Gates, koronavirüs için test edilen ve kimin aşı olduğunu da gösterebilen "dijital sertifikalara" sahip, vücuda da yerleştirilebilecek kapsülleri hayata geçireceğini, Reddit'in 'Bana Her Şey Sor' oturumu sırasında koronavirüs pandemisi (Covid-19) hakkındaki soruları yanıtlarken açıkladı.

Sosyal mesafe korunurken işletmelerin nasıl faaliyet gösterebileceği sorulduğunda ise kimlerin iyileştiğini veya test edildiğini, bunu alan bir aşı olduğunu gösterecek bazı dijital sertifikalardan bahsetti.

Bahsi geçen “dijital sertifikalar” ise MIT ve Rice Üniversitesi'ndeki araştırmacıların aşı kayıtlarını tutmak için üzerinde çalıştıkları bir proje ve insan tarafından implante edilebilen “QUANTUM-DOT TATTOOS” olarak adı geçiyor. 

Görsel kaynak: Second Bay Studios

Kuantum-nokta dövmeler, biyo-uyumludur. Microsoft'un resmi olarak tanınan ve bir kimlik olmadan yaşayan 1 milyardan fazla insanın sorununu çözmek için ID2020 adlı diğer girişimi ile birlikte desteklenecek. Günümüzde dijital kimliği uygulamanın en kolay ve uygun yolu akıllı telefonlar veya RFID mikro çip implantlardır. Bill Gates'in bir diğer olası yaklaşımı da sadece fizibilite ve sürdürülebilirlik nedeniyle değil, aynı zamanda 6 yıldan fazla bir süredir Gates Vakfı, insan tarafından implante edilebilir mikroçip implantları içeren başka bir projeye de fon sağlamıştır. MIT tarafından da yönlendirilen bu proje, kadınların vücutlarındaki kontraseptif hormonları kontrol etmelerine izin verecek bir doğum kontrol, mikroçip implantıdır.

ID2020, Accenture, IDEO, Gavi ve Rockefeller Vakfı ile birlikte yürütülüyor. Proje de Birleşmiş Milletler tarafından destekleniyor ve Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri girişimine de dahil edilmiştir.

İşin bir diğer merak edilen noktası ise bunun nasıl uygulanacağı ile ilgilidir. Bireyler buna müsaade edecek mi? Koronavirüs yayılmaya ve daha fazla insan pandemi nedeniyle hayatını kaybetmeye devam ettikçe, bireyler de problem çözme teknolojilerine daha açık hale gelecek.

 

 

Kaynak: Tıklayınız