Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

 

Euro ve Dolar gibi para birimlerini değerli yapan nedir? Çünkü aslında 100 Euro değil, sadece iki tarafa da basılmış bir kağıt parçası mıdır?

Aristo'ya göre, bir şey ancak dört özelliğe sahipse para olarak kabul edilebilir: Bölünebilirlik, taşınabilirlik, dayanıklılık ve gerçek değer.

Bölünebilirlik

Her Bitcoin 100 milyon Satoshi’ye bölünebilir, bu yüzden Bitcoin 0,00000001 BTC’ye bölünebilir. Bu yazı yazarken, bu 0.00005 Avro civarındadır. Bu, Bitcoin'in sözde mikro işlemleri mümkün kıldığı ve Euro ve Doların ötesinde bölünebilir olduğu anlamına gelir.

Taşınabilirlik

Bitcoin dijital bir para birimidir ve internete bağlı olması koşuluyla her akıllı telefonda kullanılabilir. Bitcoinler somut olmasalar da kesinlikle taşınabilirler.

Sürdürülebilirlik

Bitcoin merkezi olmayan bir sistem olduğundan, Bitcoin Core yazılımını çalıştıran tüm bilgisayarlar ortak bir şekilde ağı korur. Bütün bu bilgisayarlar internete bağlı olduğu sürece, Bitcoin'i durdurmak mümkün değildir. Bitcoin'i bir bütün olarak imha etmek için, Bitcoin Core yazılımını çalıştıran tüm bilgisayarların bir kerede saldırıya uğraması, imha edilmesi ya da tüm internet aniden bozulması gerekir. Bu neredeyse imkansızdır. Bitcoin kesinlikle sürdürülebilir.

Gerçek Değer

Euro ve Dolar gibi para birimleri değerlidir çünkü hemen hemen tüm insanlar bunu hizmet almak ve satmak için kullandığımız para birimleri olduğu konusunda hemfikirdir. 100 Euro'luk bir banknot, aslında aynı boyutta ve yazılı olan bir kağıt parçasından daha değerli değildir. Ama yine de, bir kağıt parçasından çok daha değerli şeyleri satın alabilirim. Bu iki şeyden kaynaklanır; para biriminde ortak güven ve az bulunurluk. Az bulunurluk sadece sınırlı bir hisse senedidir, yani sınırlı bir Euro ve Dolar üretimi anlamına gelir. Bitcoin'in sahip olduğu tek gerçek değer, 21 milyon Bitcoin'in sınırlı sayıda olmasıdır. Bitcoin'e olan güven artmaya devam ettiği sürece, Bitcoin’in değeri artacaktır. Bu kadar basit. Ve bu arada Bitcoinler, aslında bir internet ağındaki figürlerdir. Güvenilir ağ sadece çok değerli hale gelir. Ve gelecek için devasa bir örnektir.

Bitcoin Türünün İlk Örneğidir

Bitcoin türünün ilki ve uzun zamandır bilinen en iyi dijital para birimidir. Aynı zamanda, gelişimi hala başlangıç aşamasında olan blockchain ile daha sık karşılaşacağız. Bitcoin sadece blockchain teknolojisinin ilk uygulamasıdır. E-posta ve internete benzer. E-posta internetin sadece bir uygulamasıdır.

Bitcoin’in Merkezi Yoktur ve Topludur

Bitcoin, bir banka veya kredi kartı şirketi gibi üçüncü bir tarafı gereksiz hale getirmek için bir blockchain kullanır. Bu, işlemlerin doğrudan kişiden kişiye yapılmasını sağlar. Ayrıca, Bitcoin Core yazılımını kuran herkes, bugüne kadar yapılmış tüm işlemlerin veritabanının orijinal versiyonuna sahiptir. Kimse Bitcoin'e sahip değildir ve ağ kullanıcılar tarafından toplu olarak korunmaktadır.

Bitcoin Devrimseldir

Bitcoin, geleceğin (dijital) para birimlerinden biridir. Bu teknoloji muhteşem ve onu görmezden gelemeyiz. Yeni nesiller Bitcoin'i (ve diğer dijital para birimlerini) kabul edecek ve bugün hala nasıl yaptığımızı söylerken hayrete düşecekler.

Bitcoin Sınır Tanımaz

Bitcoin sınır tanımaz ve uluslararası olarak kullanılabilir. İhtiyacınız olan tek şey bir internet bağlantısıdır. Hükümetler maalesef gittikçe daha fazla kural koymaya başlıyor, her dezavantajın avantajı vardır. BitConnect'in (BCC) mükemmel bir örnek olduğu milyarlarca dolandırıcılık çağının sonu geliyor. 2019’un sonuna gelindiğinde, dünyadaki çoğu ülke kripto para birimleri kullanımıyla ilgili katı yasalar çıkarmış olacak. 2017 yılına kadar bu pek bir sorun değildi.

 

Kaynak: Tıklayınız