Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Blok zinciri; veri koruması için gelişmiş güvenlik tekniklerini içeren, çok güvenli bir teknoloji olduğunu kanıtlamıştır. Ancak güvenliği, kuantum hesaplama olarak bilinen başka bir ileri teknoloji tarafından tehdit edilebilir. Blok zincirine yönelik kuantum hesaplama tehdidi, teknolojiyi tamamen bozma potansiyeline sahip olduğu için teknolojinin bütünlüğüne ciddi bir soru yöneltir.

Kuantum hesaplama teknolojisi, kitlesel ölçekte mevcut değildir. Ancak, teknoloji genel olarak benimsenmeye başlanırsa, blok zincirine yönelik kuantum hesaplama tehdidi beklenenden daha kısa sürede ciddi hale gelebilir. Kuantum hesaplama teknolojisinin blok zinciri teknolojisine tehdidi kaçınılmazdır. Ancak, blok zinciri endüstrisinin, kuantum hesaplama teknolojisinin büyük ölçekte benimsenmesini sağlamadan önce, sıkı güvenlik önlemleri uygulamak için zamanı vardır.

Blok zinciri için kuantum hesaplama tehdidini anlama

Blok zinciri teknolojisinin yapı taşı, kripto anahtarları ve karma işlevler aracılığıyla veri güvenliğidir. Kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarlara kıyasla karmaşık matematiği çok daha kısa bir sürede çözebilir. Geleneksel bilgisayarlar, hesaplama işlemleri için ikili yöntemi kullanır. Kuantum hesaplamanın blok zinciri için bu kadar büyük bir tehdit oluşturmasının başlıca nedenlerinden biri, geleneksel bilgisayarlara göre daha fazla veriyi işleyebiliyor olmasıdır. Kuantum bilgisayarlar aynı anda birden fazla hesaplama yapabilir. Bu, etik olmayan işlemler için verilerin şifresini çözmeyi daha kolay bir süreç haline getirebilir. Kuantum hesaplama teknolojisi, blok zinciri kodunu hızlı bir şekilde kıracak kadar gelişmiş hale gelirse, kullanıcı verileri bilgisayar korsanları tarafından değiştirilebilir ve hatta tehlikeye atılabilir.

Blok zinciri için kuantum hesaplama tehdidini önleme

Blok zinciri topluluğu, blok zinciri teknolojisine yönelik kuantum hesaplama tehditlerini ortadan kaldırmak için çözümler arar. Teknoloji uzmanları Del Rajan ve Matt Visser, kuantum blok zinciri için bir fikir bile önerdiler. Konseptleri, geçici olarak dolanan veri blokları oluşturmayı önerir. Blok zinciri üzerinde yeni bir veri bloğu oluşturulduğunda, yeni blok verileri ve eski bloktan veriler ile kodlanmalıdır. Yeni veri bloğu oluşturulduktan sonra, önceki blok ve onun verileri silinir. Böylece, blok verileri alan yerine zamana göre depolanır. Bu, blok verilerinin şifresini çözmeyi ve yararlanmayı fiilen imkânsız hale getirir. Eski bloklarda depolanan verilerin, var olmadıkları için değiştirilmesi imkânsızdır. Blok zinciri endüstrisi, blok zinciri teknolojisinin güvenliği ve emniyeti konusunda olumlu bir görünüme sahiptir. Bahsedildiği gibi gelişmiş yöntemler uygulanırsa, blok zinciri teknolojisinin çöküşünün engellenmesine neden olabilir. Kuantum hesaplama teknolojisinin yaygın olarak kullanılabilir hale gelmesi zaman alacaktır. Topluluk, blok zinciri teknolojisinin güvenliğini artırmak için kolektif olarak çalışırsa, kuantum hesaplama tehditlerine karşı gelişmiş çözümler uygulanabilir.

Blok zincirine yönelik kuantum hesaplama tehdidi, diğer teknolojilerin güvenliği sorusunu gündeme getirir. Blok zinciri gibi güvenli bir teknoloji kuantum hesaplama kullanılarak ele geçirilebiliyorsa, bunun diğer gelişmemiş teknolojiler üzerindeki etkilerini hayal edin. Bu nedenle, istenmeyen sonuçları önlemek için teknolojilerin sürekli olarak en iyi güvenlik önlemleri ile güncellenmesi gerekir.

 

Kaynak: Naveen Joshi'ye teşekkürlerimizle...