Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Günümüzde start-uplar finansman bulmak için birçok yola başvuruyor. Her ne kadar melek yatırımcılar ve kuluçka merkezleri iyi birer seçenek olsa da artık daha yenilikçi yaklaşımları da benimsemek gerekiyor. ICO ile finansman, melek yatırımcılara göre birçok avantaj sahip. 2019 yılının verilerine baktığımızda ICOlar sayesinde 14,8 milyar Amerikan doları fon toplanmış durumda. Bu da start-uplar ve kripto para piyasası için önemli bir yatırım alanını işaret ediyor.

1. ICO ile Finansman Daha Fazla Katılımcı Sunar

ICO ile finansman, melek yatırımcılara göre daha fazla kişiden fon toplama imkanı sunuyor. Merkeziyetsiz yapı sayesinde dünyanın her yerinden katılımcılar ICO sürecine katılabilir. Ancak söz konusu melek yatırımcılar olduğunda genellikle proje sahipleri sadece birkaç kişiden fon toplayabiliyorlar

 

2. Melek Yatırımcılara Sunum Yapmak Daha Zor Olabilir

Diğer bir durum ise proje sunumuyla ilgili. ICO düzenleyerek projenin tüm detaylarını bir internet sitesi üzerinden yayınlamak mümkün. Ancak melek yatırımcılardan finansman almak için çok detaylı bir Ar-Ge süreci ve çok detaylı bir sunum sürecinin tamamlanması gerekiyor. Hatta bazı durumlarda sunum süreci 3-4 aşamadan meydana gelebiliyor. ICO ise hantal yapıyı ortadan kaldırarak kısa sürede proje sunumu yapmaya izin veriyor.

 

3. Yatırım Getirisi Beklentisi Daha Düşük

Finansmanın ve yatırımın melek yatırımcılar tarafından sağlandığı durumlarda yatırım getirisi (ROI) beklentileri çok yüksek olabiliyor. ICO ile finansman yapıldığında ise daha gerçekçi ROI değerlerini hedeflemek mümkün. Ayrıca katılımcılar çok yüksek kazanç getirmese bile inandıkları projelere yatırım yapma konusunda istekli olabiliyor.

 

4. Kendi Sermayenizle Süreci Başlatabilirsiniz

ICO sürecini başlatmak için kendi sermayenizi kullanabilirsiniz. Bu süreçte ABD gibi ülkelerde bazı yasal başvuruların yapılması ve gerekli ücretlerin ödenmesi gerekiyor. Daha sonraki aşamada ise yasal olarak projenizi destekleyecek kişileri aramaya başlayabilirsiniz.

 

5. Farklı Platformlarda Tanıtım İmkanı

Melek yatırımcılardan finansman arayışına girdiğinizde projenizi farklı alanlarda tanıtma imkanınız olmaz. Ancak ICO ile finansman tamamen sizin tanıtım çabalarınıza bağlıdır. Bu nedenle projenizi Twitter, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında tanıtabilirsiniz. Ayrıca ICO listelemeleri de projenizi tanıtmak için kullanabileceğiniz platformlar arasında sayılabilir. Telegram üzerinden grup oluşturarak katılımcılara projenizi anlatabilirsiniz.

Tüm bu faydalar değişen proje finansmanı ekosistemine dair genel bir fikir edinmemize yardımcı oluyor. Gelecekte ICOlar sadece kripto para projeleri için değil neredeyse tüm projeler için verimli bir finansman bulma aracına dönüşebilirler.

 

Daha detaylı bilgi almak için info@melway.com.tr adresimizden veya WhatsApp (+90 555 806 6670) hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.