Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Amy: Momentum Labs Nedir?

Itay: Laboratuvar, daha geleneksel olarak tüketiciye dönük tüketim malı sektörüyle blok zincir/kripto benimsenme süreci arasındaki köprüyü genişleten blok zincir ve yapay zekayı öncelikli hale getiren yenilik kolunda yer alıyor.

Sadakat grubu altında bir dizi ürün sunarak müşteri kaybını önleme, müşteri tabanının yanlış anlaşılması, kullanılmayan sadakat varlıkları (puan, mil, kupon) gibi gerçek dünya sorunlarını çözüyoruz. Takımımızda 5 adet tam zamanlı geliştirici, iş takımı ve yönetici takımı var.

 

Amy: Mevcut teknolojiniz sonuçları arttırmaya ve daha fazla müşteri tutmaya nasıl yardımcı oluyor?

 

Itay: Şirketlerin bize ait gelişmiş algoritmalar ve araçlar kullanarak ROI-pozitif kararlar vermesine yardımcı oluyoruz.

Şirketlerin yapay zekanın gücünden faydalanarak müşteri tabanlarını daha iyi anlamalarına izin veriyoruz. Müşterilerimizin müşteri davranışı desenlerinden çıkarım yapmasına, müşteri ayrılmalarını tahmin edip engellemesine, gelişmiş metrik panelleri oluşturmasında ve çok daha fazlasına izin veren araç setleri sunuyoruz.

Platformumuz aynı zamanda abonelikten ayrılma gibi sinyallere otomatik olarak tepki verip daha önceden tanımlanan etkileşim iş akışlarını aktifleştirebilir.

Blok zincire dayanan platformumuza sadakat programları başlatan şirketler kolaylıkla yenilikçi bir aracı araç kullanıp, müşteri tabanlarının ortak programlar arasında sadakat varlıklarını değiş tokuş yapmasına izin vererek diğer sadakat programlarıyla “sıfır güven” ortaklığı oluşturabilirler.

 

Amy: Yapay zeka ve makina öğrenmesi popüler kelimeler haline geldi. Yapay zeka ve makina öğrenmesi analizi ve müşteri davranışlarını tahmin etme konusunda bir şeyler söyleyebilir misin?

 

Itay: İçgörü grubu geliştirme çabasıyla her gibi müşterilerin farklı yönlerine odaklanan birden fazla model geliştirdik ve eğittik. Platform satın alma desenlerini, geliş desenlerini, müşterinin markaya olan duygularını, müşteri yaşam boyu değerini ve müşterilerin ne zaman ayrılacağını yüksek doğrulukla tahmin ediyor.

Detaylara inmek istersek takımımız mevcut modelleri Python’da yazdı ve maksimum ölçeklenebilirlik için Kubernetes’i kullandı.

Sistemin üretti maksimum iş ise saniyede yaklaşık 1.000.000 veri noktası.

 

Amy: Yapay zeka ve makina öğrenmesi + blok zincir daha da önemli bir kombinasyon. Blok zincirin şirketinizde nasıl bir fark yarattığını açıklayabilir misiniz?

 

Itay: Blok zincir katmanı, platformumuzda birden fazla rol oynuyor:
Müşteri verilerinin güvenliğini sağlamak ve şirketlere değiştirilemez denetleme kapasiteleri sağlamak. Platformda başlatılan tüm sadakat varlıkları (puanlar, miller, kuponlar, hediye çekleri), özel blok zincirinde durumuna dair bir yansımaya sahip. Daha sonra en az üç düğüm ise olası saldırılara karşı tüm önemleri alıyor.

Diğer bir kullanım alanı ise ortaklık oluşturma. Blok zincirimizin yapısında iki veya daha fazla şirket arasında partnerlik temelleri 3 tıkla atılıyor. Blok zincirin içsel olarak çözdüğü diğer bir konu ise taraflar arasındaki güven. Zincir asla yalan söylemez.

Ama biz sadece yüzeye temas ediyoruz. Beklenecek daha çok fazla şey var. Bizimle kalın

 

Amy: Platformunuzun ve MMTM tokenlerinin bir arada nasıl çalıştığını paylaşabilir misiniz?

 

Itay: eip-1559 uygulanana kadar Momentum Takımı stake mekanizmasını seçti. Bu nedenle katılan şirketler için maliyeti arttırmadan adil bir giriş engeli yer alıyor. Momentum protokolü üzerinde token başlatmak isteyen her şirket bunu yapabilir. Ancak arz edilen puan tokenlerinin değerinin (itibarı para olarak gösterilen) %5’ini stake etmeleri gerekiyor.

Örneğin her Star Coffee puanı tokeni $0,01 değerinde ve şirket 100 milyon puan tokeni sunuyor. Toplam token değeri $1 milyon. Momentum Protocol tokeninde program değerinin %5’i olan $50K’yı stake etmeleri gerekiyor. Momentum stake edilen miktarı tokenler dolaşımda olduğunu sürece ve en az 1 yıl boyunca tutacak (bozdurmadan). Her yıl kullanılan puanların (token) değeri, tutulan staketen serbest bırakılacak.

Kullanılmayan puan tokenlerin belirli bir süre boyunca inaktif kaldıktan sonra süresi dolacak. Bu süre kullanıcıların her yeni token aldığı sefer uzatılabilir. İkincisi kullanıcıların aktif olmayı bıraktığı durumda şirketin bilanço yükümlülüklerinin şişmesi sorununu ortadan kaldırır.

Aynı zamanda müşterilerin itibari para olarak anlamlı düzeyde indirimli fiyatlarla platform üyelikleri satın almasına izin veriyoruz.

Yine de sürekli olarak token ve ürün sunumumuzun faydasını derinleştirmek için çalışıyoruz. Bu nedenle bizimle kalın.

 

Amy: Paylaşabileceğiniz bazı kullanım durumları neler? Mevcut ve potansiyel müşterileriniz kimler?

 

Itay: Yakın zamanda şahit olduğumuz kullanım alanlarından birisi lider telekomünikasyon şirketinin müşteri tabanını anlamak ve bu müşterileri gruplara ayırarak daha az aktif müşterilere yapılan harcamayı daha aktif müşterilere kaydırmak istemesiydi. Platform şirketin hediye bütçelerini daha aktif olarak müşteriler için yeninden dağıtmasına yardımcı olarak iki haftadan kısa süre içinde müşteri gruplarında tutulma oranını %10 arttırdı. Bu şirket aynı zamanda her sene ayrılan ve ayrılmak üzere olan çok sayıda müşteri olduğunu keşfetti.

Diğer bir kullanım alanı ise sadık müşterilere pazarlama malzemesi gönderip indirim sağlayan bir sadakat programı oluşturmak isteyen küçük bir kahve dükkanıydı. Restoranın etkileşim iş akışını inşa etmeye yardımcı olan takım davranış desenleriyle aktifleşti. Örneğin restoranın sahibi, normalde sabah kahvesi almak için uğrayan ama bir anda bu davranışı kesek müşterilere ücretsiz kahve kuponu vermek istiyordu.

Büyük ve küçük müşterileri farklı sunumlarla desteklemek istiyoruz. Bu nedenle potansiyel müşterilere dair sorunuza cevabım, müşteriler hizmet veren çoğu işletme olacaktır. Ancak mevcut durumda perakende, konaklama, uçuş ve telekomünikasyon alanlarına odaklanıyoruz.

 

Amy: Gelecek için planlarınız neler? Listelenmeyin düşünüyor musunuz? Boğa piyasasında büyük duyurular yapmayı planlıyor musunuz?

 

Itay: Bu yıl beklenecek çok fazla şey var. Topluluğumuza BÜYÜK faydası dokunacak iki yeni çözüm sunumu konusunda yakın zamanda büyük bir duyuru yapacağız. Aynı zamanda mevcut durumda 3. çeyreğin sonunda gerçekleştirmeyi planladığımız devasa taşınmayı desteklemek için zincirler arası teknoloji üzerinde de denemeler gerçekleştiriyoruz.

Çoğunuzun bildiği üzere 10 Mayıs tarihinde tokenimizi listelemeyi planlıyoruz. Tokenlerin hangi borsalarda listeleneceğini yakın zamanda açıklayacağız.

 

Amy: Bitirmeden önce son bir soru daha soracağım. İlham veren bir alıntıyı bizimle paylaşabilir misiniz?

 

Itay: İlham veren alıntıdan emin değilim ama takımım ve ben, mümkün olan en yüksek müşteri değeriyle sürdürülebilir bir şirket oluşturma misyonuna sahibiniz. Müşteri değeri ise tokenimizin evrimini destekleyen güçlü bir finansal destek oluşturacak. Kendinizi hazırlayın BÜYÜK haberler geliyor.

 

 

Momentum Labs Hakkında

Momentum Labs, blok zincir altyapısında uygulanan eşsiz bilişsel bir sadakat programı platformu. Platform, işletmelerin müşteri davranışlarını daha iyi anlamasına yardımcı olmak ve abonelerin işletmeyi terk etmesinden önce bunu tahmin etmeye izin veren yapay zekanın gücünden faydalanıyor. Momentum Labs, şirketlerin programları oluşturma yöntemlerini yeninden tanımlayarak ve müşterileriyle olan ilişkilerini yöneterek müşteri tutulumu pazarlaması ve müşteri sadakati konularında devrim yaratmak için yola çıktı.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

- Momentum Labs Blok Zincir Teknolojisi: Tıklayınız

- 10 Mayıs Pazartesi günü  merkezi olmayan finans protokolü UNISWAP'ta listelenecektir. Haberimizin detayları için tıklayınız

 

 

 

Kaynak: Tıklayınız