Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Son yıllarda kripto para dünyasında non-fungible token (NFT) olarak da bilinen benzersiz tokenler çıktı. Bu yeni tür tokenler sayesinde farklı dijital üretimleri satın almak mümkün. Hatta artık dijital üretimlerin koleksiyonlarını yapmak da mümkün. CryptoKitties ise tam olarak bir NFT olmasa bile bazı özellikleriyle NFTlere benziyor.

 

CryptoKitties Tam Olarak Ne?

CryptoKitties aslında bir video oyunu. Ancak bu video oyunu blok zincir üzerinde yer alıyor. Aslında bu kediler ve video oyunu, Ethereum blok zincirinde yer alan ERC721 benzersiz tokenleri (NFT) olarak da tanımlanabilir. Yani bir kripto kediye sahip olduğunuzda kimse bu kediyi değiştiremiyor, sizden alamıyor veya yok edemiyor. Kısacası çalışma mantığı olarak alışık olduğumuz kripto paraların aynısına sahip. Ancak kripto paralarla arasında bazı farklar da var.

Eğer isterseniz kendinize ait CryptoKitties koleksiyonu yapabilirsiniz. Aslında bu kediler bir tür koleksiyon ürünü olarak görülüyor. Her kedi kendine has renge, özelliğe ve karaktere sahip. Dahası farklı kedileri üreterek yeni kripto kediler elde etmek de mümkün.

NFT ile CryptoKitties Arasındaki İlişki

CryptoKitties aslında NFT’lerin ilk kullanım alanı olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bu sevimli kripto kediler benzersiz tokenlerin doğuşunu simgeliyor diyebiliriz. Günümüzde Mintable üzerinden ulaşılabilecek farklı üretimler, bu kedilerin gelişmiş bir formu olarak da tanımlanabilir.

Söz konusu kripto kediler olunca bu kedilerin kendileri bir NFT olarak sayılabilir. Benzersiz birer dijital üretim olan kediler, binlerce dolara alıcı bulabilir. Özellikle de daha nadir olan kedilerin fiyatları gerçek bir sanat eseri kadar edebilir. Kurucu kedi olarak adlandırılan ilk nesil kediler de birer dijital üretim olarak yüksek değerlere sahip.

NFT'lerin Geleceği

Günümüz dünyasında yaşanan değişimler nedeniyle CryptoKitties gibi NFT uygulamaları her geçen gün daha da popüler bir hale gelebilir. Dijital üretimlerin doğrulanması ve blok zincir üstüne kaydedilmesi, bu üretimlerin ilerleyen yıllarda normal sanat eserleri gibi değer kazanmasına yol açıyor. Ayrıca blok zincirin getirdiği merkeziyetsizlik ve değiştirilemezlik yaklaşımı da yeni dijital üretimlerin popülerliğini arttırıyor. NFT ürününe sahip olmak, her geçen gün daha da değer kazanan bir dijital sanat eserine sahip olmak anlamına gelebilir.

 

Daha detaylı bilgi almak için info@melway.com.tr adresimizden veya WhatsApp (+90 555 806 6670) hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.