Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

 

 

 

 

Nike, birkaç yıldır yoğun bir şekilde artırılmış gerçeklikle denemeler yapıyor ve şirket, teknolojinin desteklediği yeni deneyimler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Spor giyim devi Nike, ayaklarınızı taramak ve size en uygun ayakkabıyı bulmak için bilgisayarla görme, bilimsel veriler, yapay zeka ve öneri algoritmalarının bir kombinasyonunu kullanan bir özellik olan Nike Fit'i tanıtıyor. Hepsini, akıllı telefonunuzdaki Nike uygulamasını kullanarak artırılmış gerçeklikle yapabiliyorsunuz. Nike, endüstri araştırmasına göre, insanların yüzde 60'ından fazlasının yanlış beden ayakkabı giydiğini söylüyor. Nike Fit ile şirket bu sorunu çözmeyi umuyor.

AR deneyiminin kendisi oldukça basit: Nike uygulamasını açıyor ve bir ürün sayfasına yönlendiriliyorsunuz, ayakkabılarınızın boyutunu seçmenizi söyleyen bir menünün yanında, ayaklarınızı ölçmek için yeni bir seçenek görüyorsunuz. Oradan kamera açılıyor ve sizden bir duvarın yanında durmanız ve akıllı telefonunuzu ayağınıza doğrultmanız isteniyor. Bu özellik ayaklarınızı ve fiziksel özelliklerinizi tanıdığında, ayaklarınızı taramaya başlıyor ve ardından Nike ayakkabılar için ideal ayakkabı bedeninizi söylüyor. Tüm işlem bir dakikadan az sürüyor.

 

Örneğin, "Size benzer ayakları olan insanların yüzde 80'i bu beden satın alıyor" veya "Bu ayakkabı biraz küçük gelir" gibi bilgiler veriyor. Nike Fit, ayaklarınızı neredeyse milimetre ölçüsüne kadar ölçüyor ve sağ ayağınız soldakinden daha büyük mü yoksa tam tersi mi olduğunu söylüyor. Şirket, erken testlere dayanarak, teknolojiye oldukça güvendiğini, bunun da Nike uygulamasının temel bir özelliği olmasını planladığını söylüyor - bu sadece bir deneme ya da pazarlama hareketi değil. 

 

Ayaklarınızı ölçmek için AR araçlarını kullandığınızda, bu bilgiler Nike profilinize kaydediliyor; bu, bir ayakkabı satın almaya çalışırken her zaman bunu yapmanız gerekmediği anlamına geliyor. Bir perakende satış mağazasına giderseniz, ortaklar, Nike uygulamasından bir QR kodu tarayarak, çeşitli modellerde sizin için en uygun boyutların ne olduğunu biliyor.

 

Nike, bunun ebeveynlerin işini daha da kolaylaştırıcağını söylüyor, çünkü çocuklarının evde ayaklarını ölçüp kolayca sipariş vermelerini sağlayabileceklerini söylüyor. Ebeveynler, çocuklarının ayaklarının büyüklüğü arttıkça Nike Fit'i birkaç ayda bir kullanabiliyor. Bir Nike mağazasına gidip Nike profiline sahip olduğunuzda, herhangi bir ayakkabı kutusunu tarayıp sistem size herhangi bir modelde sizin için en uygun bedeni söylüyor.

 

Şirketin bu özellikleri kullanması beklendiğinde Temmuz ayında kendiniz için Nike Fit'i deneme şansınız olacağı söyleniyor. Lansman, yalnızca ABD’de mevcut olacak, ancak Nike bu yaz daha sonra Avrupa’ya getirmeyi planladığını söylüyor. Kaynak: Tıklayınız