Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Sanal Gerçeklik (VR) ve Yapay Cilt Rehabilitasyona Nasıl Yardımcı Olabilir?

İyileşme süreçlerini hızlandırmak için sağlık sektöründe Sanal Gerçeklik (VR)'in ortaya çıkmasından bu yana geleneksel rehabilitasyon ve VR yöntemleri birlikte kullanılmaktadır ve artık yapay cilt, tedavi sürecini tamamen yeni bir seviyeye taşıyabilir.

Sanal Gerçeklik (VR)'in ortaya çıkışından bu yana, sağlık sektörü, endüstriyi yeniden şekillendirme potansiyeline sahip avantajlardan yararlanmak için bunu benimsemiştir. Sanal Gerçeklik (VR), motor becerilerini geliştirerek ve kas iyileşmesine yardımcı olarak fiziksel rehabilitasyona yardımcı olabilir. Ayrıca VR, zihinsel rehabilitasyon sürecini iyileştirmek için hastanın tüm unutulmaz anlarının sanal bir dünyasını yaratabilir. Şimdiye kadar, hastalar sadece o anları görebiliyorlardı. Ancak şimdi, yüksek sadakatli dokunsal geri bildirime sahip yumuşak giyilebilir bir arayüz, Sanal Gerçeklik (VR)'in yapay dünyasını hissetmenize ve geçmiş anları yeniden yaşamanıza yardımcı olabilir. İsviçre'de bulunan robotik laboratuvarlardan bir grup araştırmacı, hastaların sanal ortamdaki nesnelere dokunmalarını ve hissetmelerini sağlayan yapay bir deri yarattılar.

Rehabilitasyon ve Sanal Gerçeklik (VR)'e Fayda Sağlamak İçin Yapay Cildin İşleyişi

Yapay cildi çalıştırmak için kullanılan sistem, yumuşak sensörler ve yumuşak pnömatik aktüatörlerden (SPA) oluşur. Yumuşak sensörler ve aktüatörler, titreşim ve basınç şeklinde geri bildirim sağlayabilir. Sağlanan geribildirim daha sonra rehabilitasyon hastasına, mümkün olduğunca gerçekçi olabilecek bir dokunma hissi vermek için gerçek zamanlı olarak ayarlanır. Sensörlerin ve aktüatörlerin entegrasyonu, hastanın hissettiği titreşim stimülasyonunu modüle etmek için yakın kontrol sağlar. Suni deri, silikon ve elektrotlardan yapılmıştır. Deri, bir zar ve bir sensör tabakası içerir. Suni cildin zarına hava pompalayarak, şişirilebilir. Enflamasyon, 0Hz ila 100Hz arasında değişen basınçlara ve frekanslara ayarlanabilir. Sensör tabakası katı galyum ve mekanik gerilimi elektrik direncindeki değişime dönüştürebilen bir sıvı karışımına dayanır. Yapay cildin membran tabakası hızla şişirildiğinde ve söndürüldüğünde titreşmeye başlar. Sensör tabakasının sıvı-katı galyum karışım elektrotları, titreşimleri sürekli olarak ölçer ve verileri bir mikro denetleyiciye gönderir. Mikro denetleyici, dış etkenlerin hareketine ve değişikliklerine göre yapay cilde iletilen hissi hassas bir şekilde ayarlamak için dokunsal geribildirimi kullanır.

Robotik laboratuvarlarında araştırmacılar tarafından geliştirilen yapay cilt, ilk kez dokunma hissi verebilen giyilebilir bir ürün yarattı. Gelişimin bu erken aşamasında bile, yapay cilt orijinal boyutunun dört katına kadar gerilebilir yeteneğine sahiptir. Bu germe yeteneği, suni deriye hastanın hareketlerine anında uyum sağlama potansiyeli verir.

Rehabilitasyon ve Sanal Gerçeklik (VR)'te yapay cilt kullanımı şu anda sadece el ile başladı. Teknolojinin daha da geliştirilmesi ile araştırmacıların gelecekteki amacı, rehabilitasyon süreçlerinde yapay derinin uygulanabilirliğini genişletebilen tamamen giyilebilir bir prototip oluşturmaktır.

 

 

Kaynak: Naveen Joshi'ye teşekkürlerimizle...