Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Yeni Nesil Teknolojilerin Ortaya Çıkmasında Yarı İletkenlerin Rolü

Bilim kurgunun hızlı bir şekilde bilim-gerçek haline geldiği çağdayız. Dronların, robotiklerin, otonom arabaların, yapay zekanın (AI) ve diğer birçok büyüleyici teknolojinin ilerlemesiyle, aklımız, geleceğin düşündüğümüzden daha yakın olduğuna inanmak için sürekli olarak teşvik ediliyor. Yarı iletken; çok önemli bir teknoloji, tüm bu icatların altında yatan ve mümkün olamayacakları bir şeydi. Belki de yarı iletken, güç verdiği şeyler kadar çekici değil, ancak yenilik ve teknolojik ilerleme için çok önemliydi. Sonuçta, Silikon Vadisi'ne adını veren de buydu. Genel olarak, ürüne yatırılan dolar sayısı arttı, yatırım anlaşma sayısı düştü, daha fazla artış anlamına geliyor - çoğu sektörde meydana gelen bir eğilimdi. ABD, anlaşmaların çoğunluğunu oluşturdu ve 2018'de Avrupa ve Asya ile yapılan anlaşmaların yarısından fazlasını temsil etti.

Yarı İletkenlerde Küresel Risk Yatırımları

Anlaşmanın aşamalı olarak azaltılması, sponsor ve tohum fonu ile temsil edilen çok daha fazla şirket kuruluşu görüyoruz. Şirket oluşumunu ve finansmanı yönlendiren nedir? Birkaç şey: İlk olarak, AI çip çılgınlığı. İkincisi, AI çip emsallerinden daha az dolar toplamakla birlikte, yatırım alan ana alanlar arasında kalan Nesnelerin İnterneti (IoT) ve sensörler.

İlk Finansman Turu 2018’de Toplandı

Son 10 yıldaki lider yatırımcının Intel'in kurumsal girişim sermayesi (VC) kolu olan Intel Capital olması şaşırtıcı değil. Diğer büyük kurumsal yatırımcılar arasında Samsung, Qualcomm, Microsoft ve Applied Materials bulunuyor. Kurumsal tarafta, Walden, Eclipse Ventures, Lux Capital, Yeni Girişim Ortakları, Sutter Hill ve Capital-E önemli sayıda yatırım yaptı. İlginç bir şekilde, SoftBank da uzaydaki şirketlere yatırım yapmaya başladı.

“Geleneksel Sand Hill VC'lerinden stratejik yatırımcılara (Nvidia, Intel, Bosch, Samsung, Alibaba, Softbank, Microsoft ve diğerleri) ve daha fazla alternatif finansal gruba (egemen zenginlik, aile ofisi, geçit) bir geçiş bekliyoruz.” — David Creamer, KPMG

ABD, yarı iletken anlaşmaların çoğunu temsil etse de, iyi finanse edilen ilk 15 girişim bu ülkelerden geliyor; 6 ABD'den, 6 Çin'den, 2 İngiltere'den ve 1 Güney Kore'den. Ek olarak, yalnızca yarı iletken şirketlerinde değil, aynı zamanda yarı iletken ekosistemin geri kalanında da devlet servet fonları, aile ofisleri ve geçişleri gibi geleneksel olmayan yatırımcıları görüyoruz.

İki Özel Yarı İletken Uygulaması İçin Anlaşma Akışı: IoT ve AI

Yukarıdaki grafik AI-temelli mikroçiplerin sayısındaki son hızlı artışı gösteriyor, son zamanlarda uygulamaya özel mikroçiplerin tarihsel lider ele geçirmiştir: IoT. Bu artışa neden olan nedir? İki kelime: derin öğrenme. 2009'da yarı yapay Nvidia tarafından, şirketin grafik işleme ünitelerinin, “Yapay Zeka” ve “Makine Öğrenimi” nin temelini oluşturan bir teknik, sinir ağlarını eğitmek için kullanılmasını sağladı. Derin öğrenme, son teknolojik gelişmelerin çoğunun arkasındaki güçtür - robotik, dijital asistanlar ve özerk araçlar. Derin öğrenme uygulaması 2011 ve 2012'de hayatımıza girmeye başladı ve 2012'de ilk yatırım zirvesini yaptı. Wave Computing, Groq, Graphcore (İngiltere), Habana (İsrail), Mythic, Esperanto, SambaNova ve Cambricon gibi şirketler ( Çin) - hepsi büyük miktarda finansman sağladı. Geri bakıldığında, 50 milyon dolar artı bir raund toplanmış gibi görünüyor.

“Uygulama iş yükleri yazılımdan amaca yönelik donanıma geçtikçe yarı aktivitedeki artış devam edecek. Bu değişimin ekonomik ve verimlilik yararları anlamlıdır ve birçok sektördeki firmalar alana yatırım yapmaya devam edecektir. ” - Justin Butler, Eclipse Girişimler

Potansiyel olarak kazançlı bir yatırım çabası olan AI'ya özgü mikroçiplerin belki de en iyi örneği, 2016 yılında Intel tarafından Nervana Systems'ın 408 milyon dolara satın alınmasıydı. Nervana Systems'ın kazanıldığı yıl (2016), çıkışlar en yüksek seviyedeydi ama bu sayı yavaşça düşüyor. Bu 10 yılın başlarında yeni iş kurma eksikliği hedef havuzunu azaltmıştır. Bu sezgisel olarak, ilk aşamada daha fazla etkinlik gerçekleştiğinden, son aşamadaki firmaların sayısında ciddi bir düşüş yaşandığı için anlamlıdır. Şirket oluşumundaki bu toparlanmayla önümüzdeki 18 ila 24 ay arasında bir takım potansiyel müşteri birikimi oluşmasını bekliyoruz.

Yarı İletken Çıkışların Seviyesi 2018’de Düşük

Şirketler olgunlaşırken, çok fazla çıkış etkinliği görmeyiz. Besin zincirinin tepesindeki konsolidasyonla birlikte, büyük yarı şirketlerin sayısı 10 yıl öncesine göre azdır. Bu, daha az kamu kazancı anlamına gelir. Burdaki ironi, kamu yarı şirketlerinin olmayışının, yatırımcıların daha az sayıda gerçekleşen inovasyon eksikliğinin farkına varması, erken aşamada sağlıklı finansman faaliyetinin olmasının nedenlerinden biri olmasıdır. Kamu şirketleri aynı zamanda temel tekliflerinden çok da uzak durmazlar; bu kuantum hesaplama gibi şeyler için son derece deneysel çiplere araştırma ve geliştirme anlamına gelir yeni başlayanlar tarafından daha iyi yapılır. Bu durum, yatırımcılar için biraz sıkıntı yaratır, daha küçük potansiyel alıcılar havuzunun doğru şirkete bahis oynamasının önemi anlamına gelir. Olumlu tarafı, 2000'lerin ortasından 2010'ların ortasına kadar erken aşamadaki fon eksikliği, muhtemelen az sayıda kalan büyük yarı şirketin kısa vadede şirket satın alma isteği (ve ihtiyacı) olduğu görülür. Dolayısıyla, birleşme ve satın alma faaliyetinde hafif bir yükseliş görmemize rağmen, halka arz sayısı öngörülebilir gelecek için düşük kalacaktır. Belki de dronlar, akıllı hoparlörler, dijital asistanlar, otonom araçlar, sanal ve genişletilmiş gerçeklikler ve daha fazlası gibi çok çeşitli teknoloji, Google, Facebook, Microsoft, Apple ve Amazon'un beğenileriyle geliştiriliyor; bir sonraki alıcı dalgası olarak. Cisco ve diğer OEM'ler gibi şirketler yarı iletken geliştirmeye dikey olarak entegre olmuşlar, bu nedenle listeye katılabilirler. Çinli devralanların aktivitesinde bir artış olacağını sanmıyorum. Birkaç yıl önce, Çin’deki yarı iletken firmaların ABD’deki meslektaşlarının iki katı değerinde değer kazandıkları, ancak bu kuyunun Hızlı Kurutma (ve belki de çoktan kurumuş olduğu )’nın Amerika Birleşik Devletleri (CFIUS) burada ABD’de ve Çin’de Dış Döviz Devlet İdaresi’nde. Oldukça kronikleşmekle birlikte, Çin, hem fabs hem de cihazlarda yarı iletkenlere büyük miktarda yatırım yapıyor. Belki ticaret savaşı azalırsa, sınır ötesi yatırımlar ve satın alımlar artar, ancak yakın gelecekte bunu mümkün görmüyorum.

Öyleyse, Yarı İletken ve Ekosistem İçin Gelecek Ne Anlama Geliyor?

Teknoloji açısından, Moore’un yasasının sona ermesinden endişelenmiyorum. Yeni teknolojiler - 3D çiplerinin istiflenmesi, kuantum hesaplama ve aşırı ultraviyole litografi gibi - hepsi yarı iletken yenilikçiliği ve ölçeklendirme yeteneğine sahip. Güç yönetimi ve yüksek güçlü radyo frekansı amplifikatörlerine odaklanarak, bu yıl fabless gallium nitride (GaN) oyunculardan oluşan bir dalganın sermaye kazanmasını bekliyoruz. GaN teknolojisinin faydaları hız ve güçtür, ancak teknolojiyi geliştirme konusundaki sorunlar devam ediyor. Fabless uygulamaya özel entegre devreler (ASIC) ve servisler etrafında da bir çok ilginç aktivitesi var. Teknolojide çalışan pek çok yeni girişim ön yüklendi, ancak SiFive, geçen yıl yaklaşık 50 milyon dolar kurumsal bir yatırım alan efsanevi bir ASIC oyuncusu örneği. ASIC işinin çoğuna sahip olan Broadcom, diğer küçük ASIC ve servis oyuncuları için kapıyı açıyor. Finansman tarafında, momentumun devam edeceği konusunda iyimserim. Şirketleri ve yarı iletkenlere odaklanan fonları görmeye devam etmeyi bekliyorum. Daha geleneksel kurumsal yatırımcıların olacağını düşünüyorum. Fon tarafında kaygı duyulan bir konu ABD'deki şirketlere deniz aşırı yatırım yapıyor. Yeni CFIUS kuralları, neredeyse tüm gelen yabancı yarı iletken yatırımlarının CFIUS onayına başvurmasını gerektiriyor. Bu, bağış toplama sürecine aylar kazandırabilir. Erken aşama hiç olmadığı kadar sağlıklı, yatırımcılar için eksik olan tek şey çıkış ortamının durumudur. Yeni uygulamaların çokluğunun yeni pazarlar yaratacağını düşünüyorum.

 

Kaynak: Tıklayınız