Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

SÜRÜCÜSÜZ BİR GELECEĞE GERÇEKTEN HAZIR MIYIZ?

Sürücüsüz otomobiller hem teknoloji hem de otomotiv endüstrisindeki heyecan verici bir durum. Otomotiv endüstrisindeki en son devrim olarak da nitelendirilebilir, bununla birlikte önce ele alınması gereken bir konu da sürücüsüz arabaların tehlikesidir.

Sürücüsüz arabalar AI, IoT ve diğer teknolojilerin yardımıyla üretilir. Bunlar, gelişmiş bilgisayar görme sistemleri ile farklı sensörlerin bir kombinasyonu kullanılarak çalışırlar. Çoğu sürücüsüz otomobil, aracın etrafındaki ortamı sürekli olarak tarayan, dönen bir lazer olan LIDAR (Işık Algılama ve Değişme) kullanır. Sürücüsüz araçlar aynı zamanda tüm trafik kurallarına itaat edecektir. Ancak faydaları ve bazı dezavantajları ile birlikte gelir, ve sürücüsüz araçların birkaç tehlikesi vardır.

 

 

Sürücüsüz Araçların Tehlikeleri

Sürücüsüz araçların yola çıkmadan önce incelenmesi ve düzeltilmesi gereken bazı tehlikeleri vardır. Sürücüsüz araçlar, bazı büyük sorunlar çözüldükten sonra ana akıma erişebilir. Güvenlik Yolları öngörülemez; yollarda meydana gelebilecek beklenmedik pek çok şey vardır ve sürücüsüz araçların bu ani değişiklikler ile başa çıkması mümkün olmayabilir. Ayrıca araçlar, aşırı koşullar altında iyi seyredemeyebilir. Örneğin, sürücüsüz araçların neden olduğu birçok kaza kaydedilmiştir, bunlardan biri ABD'de 49 yaşındaki bir kişinin kazasıdır. Kaza; kurbanın tasdik edilmiş bir yaya geçidinin dışına çıkmasından dolayı meydana gelmiştir. Sürücüsüz araç, bu durumla başa çıkamamış ve bir kaza ile sonuçlanmıştır. Güvenlik, ancak, meydana gelebilecek tüm olası durumlar için sürücüsüz araçların programlanması ile artırılabilir.

 

 

Kaynak: Naveen Joshi'ye teşekkürlerimizle...