Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Ruh sağlığı teknolojisinin kullanımı, zihinsel bozuklukların geleneksel yöntemlerden çok daha etkili bir şekilde teşhis ve tedavisine yardımcı olabilir. İnsanların ruh sağlığı sorunlarının üstesinden gelmesine önemli ölçüde yardımcı olabilir, akıl hastalığına bağlı damgalamanın üstesinden gelirken mutlu bir yaşam sağlar.

Akıl hastalığı, dünya çapında yaygın bir sağlık sorunudur. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'ne göre, ABD'deki her beş yetişkinden biri akıl hastalığından muzdariptir. Akıl hastalığı, gerçekten ciddi bir sağlık sorunudur ve kişinin ruh halini, düşüncelerini ve eylemlerini büyük ölçüde etkileyebilir. Bunun bir sonucu olarak, genel yaşam kalitesini bozabilir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, küresel olarak her dört kişiden biri yaşamlarının bir döneminde zihinsel veya nörolojik bozukluklardan etkilenecektir. Bu nedenle, ruh sağlığı durumlarını hemen tedavi etmek için adımlar atılmalıdır. Bu amaçla, akıl sağlığı teknolojisinin kullanımı, akıl hastalığından muzdarip olan insanlar için bir kurtarıcı olabilir.

Ruh sağlığı teknolojisi insan hayatını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir?

Yapay Zeka ve Sanal Gerçeklik gibi teknolojiler, son zamanlarda fiziksel refahı artırmak için tıp alanında benimsenir. Ancak, akıl sağlığı hala yeterince ilgi görmemektedir. Ruh sağlığı bakımı amacıyla sağlık sektörü karşısında teknolojilerin doğru uygulanması, zihinsel bozuklukların tedavisine yardımcı olabilir ve sonunda hastalar için daha iyi bir yaşam kalitesine yol açabilir. Teknoloji ruh sağlığını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabilir, birlikte görelim:

-Ruh Sağlığı için Yapay Zeka Kullanımı

Yapay zeka teknolojisindeki sürekli ilerlemeyle birlikte, bir ruh sağlığı sorunu olan bir hastanın çevrimiçi olarak akıl sağlığı pratisyeni ile doğrudan iletişim kurması mümkündür. Tüm bu iletişim süreci yaygın olarak 'E-terapi' olarak adlandırılır ve gerçek zamanlı olarak yapılır. Akıl sağlığı hastası; telefon görüşmeleri, çevrimiçi sohbetler, e-postalar veya video konferans yoluyla akıl sağlığı terapisti ile konuşma başlatabilir. Bir akıl sağlığı danışmanıyla iletişim kurmada çevrimiçi teknoloji kullanımının canlı örneklerinden biri, yapay zeka destekli bir chatbot'tur. Dünyadaki birçok insan çok sık depresyon geçirir. Yapay zeka destekli chatbotlar, insanların müdahaleci düşünceleri ve depresyonlarıyla savaşmalarına yardımcı olmak için özel olarak geliştirilmiştir. Popüler bir zihinsel sağlık chatbotu olan Woebot, insanların ruh halini izleyebilen ve düşünme veya davranış biçimlerini geliştirerek zihinsel sağlık durumlarını yönetmeye yardımcı olan yapay zeka tabanlı bir konuşma temsilcisidir. Bu chatbot, olumsuz düşüncelerinizi tanımlamak ve uygun yönlendirme ile ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT) kullanır. Chatbot, kullanıcıları her gün check-in yapmaya teşvik eder ve günlük aktiviteleri hakkında soru sorar. Örneğin, chatbot her gün “Gününüz nasıl geçti?” diye sorar. Kullanıcının yanıtladığı emojiye bağlı olarak, ruh halini değerlendirir. Her gün cevapladıkları emojilere dayanarak, bir grafik oluşturacak ve arada bir CBT tekniklerini kullanan hastalarla konuşacaktır. Daha sonra Chatbot, size kendinizi nasıl geliştireceğinizi öğretecek ve olumlu düşünmeyi aşılamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca Chatbot, kullanıcıları bilişsel bozukluklar hakkında aydınlatan ve olumsuz kelimeleri tanımalarına yardımcı olan, dolayısıyla bilişsel becerilerini geliştiren sınavlar sunar. Benzer şekilde, bir dizi Yapay Zeka destekli chatbot geliştirilmiştir ve bunlar zihinsel sağlığımızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

-Ruh Sağlığı için VR Kullanımı

-Ruh sağlığı için Bilgisayar Görüntüsünü Kullanma

-Ruh sağlığı için Büyük Verileri Kullanma

 

 

 

Kaynak: Naveen Joshi'ye teşekkürlerimizle...