Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Sosyal medyanın her geçen gün hayatımızdaki yeri ve önemi artıyor, bir yandan da güncellemeler ile tüm gelişmeleri yakından takip etmek ve ona göre kullanım deneyimimizi arttırmak gerekiyor. Bununla birlikte mesleklerde de önemli değişimler var. Göze çarpan mesleklerden birinin de gazetecilik olduğu gözlemleniyor.

 

Facebook, Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği işbirliğiyle başlattığı yeni bir program ile gazetecilerin ve/veya gazeteci adayların değişen trendler karşısında neler yapması gerektiği konusunda rehberlik ediyor. Facebook, Instagram başta olmak üzere hepimiz tüm sosyal platformları ama doğru ama yanlış, bir şekilde kullanıyoruz. Doğru bir kullanım için hazırlanan “Facebook Gazetecilik Projesi” sektörde deneyimli gazetecilere ve aynı zamanda gazetecilik bölümünde okuyan öğrencilere hitap edecek şekilde hazırlandı.

 

Habercilik sektöründe Facebook ve Instagram Neden Önemli?

 

Facebook Gazetecilik Projesi’nin birincisi 21-22 Ekim tarihleri arasında İstanbul Maslak’ta yer alan Facebook İstasyon’da gerçekleştirildi. 12 gönüllünün katıldığı bu etkinlikte, Türkiye’deki gazeteci ve gazetecilik bölümlerinde okuyan öğrencilerin sosyal platformlarda “hikaye anlatımı”nın önemine odaklanılacak ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ve Habitat ağındaki bu gönüllü kişilerle eğitim verilecek. Bu sayede de gazeteci ve tüm gazeteci adayları, Instagram gibi sosyal platformların doğru kullanımının nasıl olacağına dair derin bir bilgiye sahip olacak.

 

Facebook, bu iki günlük eğitimlerle 1 yıl içerisinde binden fazla gazeteci ve gazeteci adayına ulaşmayı, Facebook Live, Facebook Watch, Instagram Hikayeleri, IGTV gibi Facebook ve Instagram platformlarının vazgeçilmez özelliklerinin doğru kullanımıyla ve video aracılığıyla “hikaye anlatımı”nın nasıl olması gerektiğine odaklanmayı hedefliyor. Bu program sayesinde de topluluğun yanlış bilgilendirilmesi, bu haberlerin doğruluk payının ve telif haklarının yasal yönlerden nasıl takip edilmesi konusunda da bilgilendirme yapılacak.

 

 

Gelelim bu haberin en güzel noktasına; Facebook Gazetecilik Projesi kapsamında sunulacak eğitimlerin hepsi tüm gazetecilere ve gazetecilik bölümlerinde okuyan öğrencilere ÜCRETSİZ verilecek.

 

Programa katılmak ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız