Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

NASA’nın New York’taki Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü'ndeki (GISS) bilim adamları tarafından gezegenin eski ikliminin insan yaşamı için uygun olabileceği düşünülüyor! Bilgisayar modellemesine göre, Venüs’ün sığ bir sıvı-su okyanus olabileceği ve 2 milyar yıl önce yüzeyinin yaşanabilir sıcaklıklarda olabileceği açıklandı.

 

Jeofizik Araştırma Bilim dergisinde yayınlanan bulgular, dünyadaki iklim değişikliğini, hava durumu tahmin etmede kullanılan yöntemlere benzer bir modelle elde edildi.

 

GISS’in araştırmacısı olan Michael Way “Dünyadaki iklim değişikliğini modellemek için kullandığımız aynı araçların birçoğu gezegenlerde hem geçmiş hem de şimdiki iklimi incelemek için uyarlanabilir” dedi. “Bu sonuçlar antik Venüs'ün bugün olduğundan çok farklı bir yer olabileceğini gösteriyor.”

 

Bugün Venüs çok sıcak bir gezegen, o kadar ki bu gezegen uzun süreli iniş yapmak için imkansız bir lokasyon çünkü uydularımız bu sıcaklıklara el verecek cinste değiller. Dünya’nın 90 katı kalınlığında bir karbondioksit atmosferine sahip olan bu gezegenin dışı ise ölümcül sülfürik asit bulutları ile kaplı  ve neredeyse hiç su buharı yok. Gezegendeki sıcaklık yüzeyinde 864 Fahrenheit'e (462 santigrat derece) kadar ulaşıyor.

 

Bilim adamları uzun zamandır Venüs ve Dünya'nın benzer malzemelerden oluştuğunu, ancak farklı bir evrimsel yol izlediğini teorileştirdiler. NASA’nın 1980’li yıllarda Venüs öncü projesi sayesinde yapılan ölçümlerde ilk olarak Venüs’ün bir okyanusu olabileceğini öne sürmüştü. Teori şu şekilde, Venüs güneşe Dünya'dan daha yakın olduğu ve çok daha fazla güneş ışığı aldığı için gezegenin okyanusu buharlaştı, su buharı molekülleri ultraviyole ışınları sebebi ile parçalanarak hidrojen haline geldi ve bu parçalar uzaya kaçtı. Yüzeyde su kalmaması sebebi ile atmosferde oluşan karbondioksit, mevcut koşullara neden olan kaçak sera etkisi yarattı.

 

Önceki çalışmalar bir gezegenin kendi ekseni üzerinde ne kadar hızlı döndüğünü yaşanabilir bir iklime sahip olup olmadığını göstermişti. Venüs'te bir gün 117 Dünya günüdür. Yakın zamana kadar, gezegenin günümüzdeki kadar yavaş dönme hızına sahip olması için modern Venüs'teki gibi kalın bir atmosferin gerekli olduğu varsayılmıştır. Fakat yeni araştırmalar, modern Dünya'nınkine benzer ince bir atmosferin aynı sonucu verebileceğini göstermiştir. 

 

 

Kaynak: Tıklayınız