Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Yapay Zeka iklim değişikliği ile mücadeleye nasıl yardımcı olabilir?

İklim değişikliği gerçek ve şimdi her zamankinden daha fazla bizi etkiliyor. Ve bunun için çözümlere her zamankinden daha acil ihtiyaç duyulmaktadır, ve iklim değişikliğinin azaltılması için Yapay Zeka gibi teknolojileri kullanmak mümkün olan en iyi bahsi ortaya koyar.

İklim değişikliği insan yapımı bir sorun olmasına rağmen, tüm canlı türlerini etkiler. Sorun sadece son yıllarda çok ciddi bir hal aldı, böylece yenilikçiler, kamuya mal olmuş kişiler ve ünlüler gibi sözü geçen insanlar iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak ve bunu durdurmak için ellerinden geleni yapıyorlar. İklim değişikliği karmaşık bir problem haline gelmiştir, ve temel çözümler kullanılarak tamamen çözülemez. Yapay zeka gibi teknolojilerin devreye girdiği yer burasıdır. Yapay zeka; iklim değişikliğinin mevcut nedenlerini analiz etmek, gelecekteki senaryoları tahmin etmek ve hatta iklim değişikliğinin sebeplerini ve etkilerini minimize etmeye yardımcı olabilecek yeni ürünler ve hizmetler oluşturmak için kullanılabilir. İklim değişikliği için Yapay Zeka’dan yararlanmak sihirli bir çözüm olarak işe yaramayabilir, ancak buna karşı mücadelemizde önemli ölçüde yardımcı olabilir.

İklim Değişikliği için Yapay Zeka’dan Yararlanma

Şimdi harekete geçmeliyiz ve iklim değişikliği ile mücadele etmek için akıllıca hareket etmeliyiz. Günlük alışkanlıklarımızda basit değişiklikler getirmekten iklim değişikliği ile savaşmak için karmaşık teknolojik çözümleri benimsemeye kadar her adım önemlidir. Yapay zeka, iklim değişikliğini önlemek için savaşımıza aşağıdaki yollarla yardımcı olabilir:

-Daha İyi Hava Tahminleri Sağlama

Felaket meydana getiren bir olayın erken uyarı işaretlerini tespit etmek, hayat kurtarmanıza ve mülk üzerindeki zararı azaltmaya yardımcı olabilir. İklim değişikliğini izlemek için Yapay Zeka kullanarak; bilim adamları, tropik siklonlar ve atmosferik nehirler gibi tehlikeli olayları tanımlayabilir.

-Akıllı evler için akıllı ürünler geliştirmek

Evlerimizdeki her cihazın internete bağlı ve 'akıllı' olacağı akıllı bir ev geleceğine doğru gidiyoruz. Üreticiler, bu cihazların sera emisyonlarının azalmasını sağlamak için AI teknolojilerini sonuna kadar kullanabilirler.

-Enerji tüketimini düzenlemek için akıllı termostatlar

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre, ABD hanelerinin sadece %3'ü akıllı termostat kullanıyor. Termostat, kullanım kalıplarını gözlemleyebilir ve öğrenebilir ve kendisini buna göre programlayabilir.

-Su tasarrufu için akıllı su çözümleri

Amerikan hane halkı kendi tabiatlarını/manzaralarını korumak için günlük olarak su galonları kullanmaktadır. Akıllı sulama çözümleri her hane halkı başına 9000 galon su tasarrufu sağlar. Yapay Zeka özellikli akıllı cihazlar, yerel hava durumu verilerini toplayabilir, analiz edebilir ve beklenen yağmur durumunda çimleri sulayıp sulamayacağını güncelleyebilir.

-İklim değişikliğinin başlıca kaynaklarını sıfırlama

Enerji santralleri zararlı emisyonların ana kaynağıdır.

-Emisyonları en aza indirmek için mevcut prosedürleri yükseltmek

-Vatandaşları iklim değişikliği konusunda eğitmek

-Ormanları tahrip etmeyi izleme

 

 

Kaynak: Naveen Joshi'ye teşekkürlerimizle...