Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

 

 Yazımıza geçmeden önce yapay zekanın ne olduğundan bahsetmek isterim;

Yapay Zeka Nedir ?

Yapay Zeka, herhangi bir canlı  organizmadan  faydalanmadan, tamamen yapay araçlarla oluşturulan,insan gibi davranışlar sergileyen ve haraketler sergileyen makinelerin gekiştirilmesi ve kullanılmasının  genel adıdır.

 İddialı olarak ön görmek gerekirse ve yapay zeka şirketleri'nin gidişatına bakılırsa eğer Robot ve Yapay zeka alanında , gelişen teknoloji ile yapay zekanın yani robotların , hissedebileceği,duygular ile haraket edebileceği yani kısacası yapay sinir ağları yaratabileceğini söyleyebiliriz,yakında mutfağımızda aşçı ya da bahçemizde bahçivan olarak ''Smart Robot'' görmek mümkün olacak.

IHS Markit tarafından yayınlanan bir raporda, yapay zekanın küresel işletme değerinin 2030 yılına kadar 300 milyar dolar olacağı öngörülüyor.

10 Nisan 2019 banka yöneticileri Kongre tarafından acımasızca sorgulandı.

Kapitalizm 2019'da çiçek açarken, FANG'ın hisse senetleri tek başına Aralık 2018'den (5 ay) beri 600 Milyar Dolar kazanmıştır. Bankalar da iyi gidiyor.

IHS Markit’in bir raporuna göre, yapay zekanın küresel işletme değerinin 2030’a kadar 300 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Dolandırıcılık Tespiti ve Siber Güvenlik Risklerini Azaltma

Dolandırıcılığın tespit edip etmediğini veya işlemlerin otomatikleştirilmesine yardımcı olup olmadığı, bankacılıkta AI'nın ticari olarak daha geçerli bir hale gelmediğini inkar etmek yok. Bu arada, Kongre'de, bankacılık yöneticilerinin tümü siber güvenlik tehditlerini büyük ve artan bir sorun olarak görüyor. 2018’de, AI’nın işletme değerinin 41 dolar olduğu tahmin ediliyor. Bankacılıkta mevcut altyapı ve süreçlerin muhafaza edilmesine kıyasla AI teknolojisini tanıtmanın maliyet ve verimliliğini içeren 1bn, şimdi ise AI’nın etkisini yaklaşık 10 ile çarpıp AI’nın Wall Street’e etkilerini önümüzdeki on yılda hızla göreceksiniz. 2018 yılının sonlarında, bir Fannie Mae ipotek kredi sağlayıcısı anketi, ipotek bankalarının % 40'ının AI'yı kullandığını ortaya koyuyor ve bunu belge ağırlıklı başvuru sürecini otomatikleştirmek, sahtekarlığı tespit etmek ve bir borçlunun borcunu ödememe  olasılığını tahmin etmek için kullanıyor.

2020'lerin Sonunda, AI Bankacılık İşleri Yıkıcı Olur

- Bankalardaki daha fazla AI, iş kayıplarına veya görev değişikliğine yol açacağı ve bundan 1,3 milyon ABD'li işçinin 2030 yılında etkilenmesi bekleniyor.

- Asya Pasifik'in 2024 yılına kadar bankacılıkta AI kullanımı olarak Kuzey Amerika'yı geçmesi bekleniyor.

- Bloomberg, FactSet Araştırma Sistemleri ve Thomson Reuters, binlerce finansal uzman, değerli bilgileri hızlıca ortaya çıkarmak için bir dizi veri bilimi araç ve tekniği geliştiriyor. Makine öğrenmesi, derin öğrenme ve doğal dil işleme (NLP) buna dahil.

Finans ve Bankacılık Çalışanları Güvenli mi?

Piyasa uzmanları, bankalarda AI'nın daha fazla tanınmasının çalışanları nasıl etkileneceğini uzun süredir tartışıyor. Bazıları yeni teknolojinin büyük iş kayıplarına yol açmayacağını, bunun yerine firmaları, insan sermayelerini nerede ve nasıl kullanacaklarını yeniden düşünmeye zorluyor. Eğer AI finanse edilecek yıllarda otomasyon otomasyonu ise birçok iş gerçekçi olarak kaybedilebilir ve modası geçecek olabilir. Makine öğrenmesi ve yapay zeka sayesinde, yatırımcılar ve tüketiciler daha yenilikçi araçlara, yeni finansal ürün türlerine ve yeni bir büyüme potansiyeline erişiyor. Ama insani bir maliyetle mi geliyor?

HS Markit'in Bankacılıktaki Yapay Zeka raporuna göre, Kuzey Amerika 2018 ve 2023 arasında bankacılıkta AI için en büyük pazar olarak öne çıkıyor.

Çin’in Ekonomik Etkileri Artarken, Asya FinTech’te Lider Olacak

2030 yılına gelindiğinde, bankacılık alanında AI için Asya Pasifik bölgesinin 98.6 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Çin, verilen diğer şeylerin yanı sıra FinTech’e de hükmediyor. Bir sonraki sınır: AI, tasarruf sahiplerinin uzun vadeli satın al ve tut yatırımları hakkında iyi kararlar almasına yardımcı olacak kadar akıllıdır. İnsan, yatırım yöneticileri için çok fazladır. Daha iyi varlık yönetimi algoritmaları oluyor. Varlık yönetim şirketleri, yatırımcıları ve müşterileri adına daha akıllı, gerçek zamanlı yatırım kararları almak için makine öğrenmeye ve büyük veri analitiklerine giderek daha fazla güveniyor.

AI’nın Bankacılıktaki Etkisi İçin Outlook, Finans ve Wall Street İyidir

Amerika Bankası Merrill Lynch ve Morgan Stanley, (acemice) özlü analiz olarak bilinen yeni bir disiplinin en büyük oyuncuları arasındadır. Uzun yıllar boyunca, finans endüstrisindeki çoğu iş, bu işlerin üst düzey eleştirel düşünme talepleri ve karmaşık yapısı nedeniyle AI tarafından yeri doldurulamaz olarak kabul ediliyor. Ancak şimdi, varlık yönetimi alanındaki 300.000 mevcut işin 90.000’inin, AI ve otomasyon sayesinde 2025’te ortadan kalkacağı tahmin ediliyor. AI aynı zamanda finansal kurumların daha fazla kişiselleştirilmiş tüketici ürünleri yaratmasını sağlıyor. 2020, AI nedeniyle bankacılık ve finans sektöründeki hızlı değişimin sadece bir başlangıcıdır. 

 

Kaynak: Tıklayınız