Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Sosyal Medya Devi, Dünyanın İşleyiş Şeklini Değiştirebilecek Kendi Şifreli Para Birimini Tanıtmaya Hazır

Yaygın kabul görmüş ve istikrarlı ABD doları ve devrimci fakat değişken Bitcoin yeni bir para birimi doğursaydı, büyük olasılıkla bu yılın ilerleyen saatlerinde tanıtmayı planladığı tek şey Facebook olurdu. Bu gizli kripto para birimi projesinin detayları hala az fakat işte bildiklerimiz: Dijital para durağan bir para olacak ve ilk olarak WhatsApp'taki yabancı para transferleri için kullanılabilecek. Facebook'un bu para birimi üzerinde ne kadar kontrole sahip olduğunu henüz bilmiyoruz, düzenleyici ve teknolojik engellerin üstesinden nasıl gelmeyi planlıyor? Ayrıca resmi bir isme sahip değiliz, bu yüzden basitlik için “Coin” olarak bahsedeceğim.

Coin'in Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?

Bitcoin şu anda 23 milyon farklı cüzdan adresine sahip ve Ether’in ise 60 milyonu var, ancak tek bir kullanıcının genellikle birden fazla adresi var.

Facebook’un üç mesajlaşma servisini (Messenger, WhatsApp ve Instagram Direct) entegre etme planıyla, 2,7 milyar kullanıcının potansiyel ulaşımı, rakipleri gölgede bırakır. Facebook, kullanıcılarının yüzde 5'ini (135 milyon) elde etmeyi başarabilse bile, bütün şifreli para birimlerinden çok daha büyük olur. Bir sonraki fark, yani en büyük olanı, Facebook’un ürününün ABD dolarına ya da bir yabancı para sepetine bağlanan sabit bir para olacağını gösterir. Bu, Bitcoin ve diğer büyük Kripto para birimlerinin temel sorunlarından birini - geçiciliği - çözer.

2012'de Bitcoin ilk kez kazandığında BTC / USD fiyatı 5.27 ile 13.30 $ arasında değişti. Ardından 2013 yılında fiyat 770 dolara şaşırtıcı bir şekilde yükseldi, ancak 2014 yılı sonunda 314 dolara düştü. 2015 yılında 434 $ 'a yükseldi ve 2016 sonunda 998 $' a düştü. 2017'de, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ 'ı vurmak için yüzde 1000'in üzerine çıktı! Ancak 2018'in sonuna gelindiğinde bu değerin yüzde 81'ini kaybetti ve 3,747 $ 'a düştü. Fiyat şu an 4.000 $ altına indi. Bitcoin oldukça düzensiz olduğu için insanların yiyeceklerini almak yerine spekülatif bir varlık olarak tutmasına neden oldu. Bazı önemli para kriterlerini tam olarak karşılayamadı; para değişimi, değer deposu ve hesap birimi.

Facebook’un Coin’si değişkenlik sorununu önler çünkü geleneksel para birimine sabitlenir. Bu nasıl yardımcı olur? Facebook'un Coin'i USD'ye 1: 1 oranında sabitlemeye karar verdiğini varsayalım. Yani 1 Coin her zaman 1 USD'ye eşit olur. Eğer ABD’den Hindistan’a 10.000 $ transfer etmek istersem, ilk olarak 10.000 Coin kadar paramı dönüştürürüm. Parayı, çekebilecek ve Coin’nin kabul edildiği her yere harcayabilecek alıcıma WhatsApp ile gönderirim.Hint Rupileri (INR). Coin yaygın olarak kabul edilen bir para birimi haline gelinceye kadar, ikincisi daha popüler olur. Coin USD olarak sabitlendiğinden, 1 USD 70 INR'ye eşitse, 1 Coin 70 INR'ye eşit olur. Alıcı eksi 700.000 transfer ücreti INR alır. Döviz kuru dalgalanmalarından kaynaklanan kayıp, geleneksel dolar havale ile aynı olur. İnsanların geleneksel bir kablo üzerinden sikkeyi seçmelerinin nedeni, WhatsApp'ta ve daha da önemlisi daha ucuz olan - Facebook'un bankalar tarafından alınan çok yüksek ücretlerden daha düşük olduğu varsayımıyla, anında ücret almanın rahatlığı içindir. Para birimini değiştirmek, yeni bir kavram değildir. Sabit bir döviz kuru rejiminde, yerel para biriminin değerinin daha istikrarlı bir para birimine sabitlendiği olağandır. Suudi, BAE, Çin ve Hong Kong kadar büyük olan ekonomiler şu an için para birimleri ayarlıyor. Sabitliği korumak için, ülke içi (bu durumda Facebook) para birimlerinin fazlalık alım ve satımı için büyük rezervler bulundurmak zorundadır.

Tether ve TrueUSD gibi sabitlenmiş olan diğer büyük kripto para birimleri de bir dereceye kadar sabittir, ancak Facebook, korumaya yönelik daha derin kasalara sahiptir ve daha geniş erişimleri nedeniyle denetimlere karşı daha sorumlu tutulur. Coin sabitlenmiş olacağından merkezi bir blok zincirine dayandırılmalıdır. Bu, dağıtılmış defter ağındaki katılımcıların (bağlantıların), merkezi olmayan bir blok zincir olan ve herkesin katılmakta özgür olduğu Bitcoin’in aksine, Facebook’un kontrolünde olacağı anlamına gelir. Dağıtılmış Bitcoin blok zincirinde, her işlemin doğrulanması için defterin bir kopyasını (şu anda büyük bir 210GB!) alır. “Madencilik” olarak adlandırılan bu süreçte enerji ve zaman yoğundur. Dünya genelinde çok sayıda bağlantı tarafından yürütülür. Facebook’un merkezi blok zincirinde, defter sadece şirketin seçtiği sınırlı bağlantılarla dağıtılmak zorunda kalır. Ayrıca, dışarıdaki katılımcıların defteri etkilemesinin bir yolu olmadığı için doğrulama işlemi daha kolay hale getirilir. Bu, Facebook'un Bitcoin'in karşılaştığı birçok teknik problemi ve verimsizliği çözmesine yardımcı olur, fakat aynı zamanda Coin'i daha az güvenli kılıyor çünkü saldırganların, işlemleri değiştirmek için sadece birkaç bağlantıyı hedeflemesi yeterlidir. Coin'nin ele aldığı bir başka Bitcoin endişesi de, yasadışı işlemlerde Kripto para birimlerinin kullanılmasıdır. Merkezileşme, Facebook'un Coin'in bu amaçlarla kullanımını izlemesini ve kontrol etmesini kolaylaştırır. Ancak bu, iki ucu keskin bir kılıçtır çünkü Facebook bu para birimi üzerinde aşırı kontrol sahibi olmayı sürdürür ve geçmişine göre düzenleyicilerle iyi ilişki kuramayabilir. Bu endişelerden bazılarını önlemek için, Facebook, Coin'leri tutma ve müşterileri ele alma konusunda üçüncü taraf şifreleme para birimi borsalarıyla görüşmelerde bulunur.

Facebook neden bir para yaratma, büyük rezervler sağlama, düşük paralarla yabancı para kazanma imkânı sağlama ve yepyeni bir para birimi sistemini güvence altına alma konusunda tüm sıkıntıları yaşamak istiyor? Hepsinden sonra, Facebook geleneksel para birimini Coin ve tersi yönde dönüştürme maliyetine katlanmak zorundadır. Aslında, Facebook, 2011'de Facebook Kredilerine benzer bir şey dener, ancak yüksek dönüşüm maliyeti de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle başarısız olur. Facebook'un bunu yapmasının tek nedeni,% 98'i şu anda reklamlardan elde edilen gelirini çeşitlendirmektir. Şirket, transferler için ücret talep ederek para kazanmayı umuyor, ancak düşük olabilir. Coin'nin büyük çapta kabul edilmesi küçük marjları dengeleyecek ve 2021 yılına kadar ek bir gelirle 19 milyar dolar eklemesi beklenir.

WeChat Modelinin Ötesinde

Bu gelir artışı tek başına Coin'i tanıtmak için yeterli bir teşvik değildir. Facebook kendi başına bir ödeme yöntemi olmak istiyor. Bir transfer hizmetinin ötesine geçmek için, müşterilerin Paralarını Facebook içinde tutmalarını ve Facebook üzerinden geçirmelerini sağlamalıdır ve takip etmesi gereken bir modeli vardır.

Çin'deki bir ev adı olan WeChat, dünyanın diğer yerlerinde daha az bilinir. Birçok Batı teknoloji devinin yasaklandığı bir ülkede, bu uygulama bir Facebook-Instagram-WhatsApp-Snapchat-Venmo-ApplePay-Visa-Mastercard karışımıdır. WeChat, kullanıcılarının yalnızca arkadaşlarına ve ailelerine para göndermesini değil, çevrimiçi, mağazalarda ve hatta sokaktaki yiyecek arabalarında da para ödemelerini sağlar. Çin'deki nakit, çek ve kredi kartının yerine geçer. WeChat, Çin yerel para biriminde tüm hizmetlerini sağlarken, Facebook, modeli tamamen yeni bir para birimi ile daha büyük bir kitleye taklit etmeye çalışır. Bunu yapmak için, Coin'i sınırlar arasında yaygın olarak kabul gören ve güvenilir bir değişim aracı haline getirmek zorundadır. İnsanlar çevrimiçi olarak, mağazalarda herhangi bir şey için Coin'i bir ödeme yöntemi olarak kullanabilir, faturalar, gaz, yiyecek, yemek, Amazon satın almalar, sinema bileti, Uber yolculukları vb. Bunun uygulanması yıllar alabilir ancak Facebook, alıcıları ve satıcıları Coin'i benimsemeye ikna etmek için en büyük varlığını - büyük kullanıcı tabanı - kaldırabilir. Facebook neden bunun yerine sadece dolar kullanmıyor? Coin dolara sabitlenirse, dijital dolardan çok farklı kılan şey ne olur?

Coin Dolardan Ne Kadar Farklı?

Facebook'un notaları tasarlama, yazdırma, saklama ve dağıtma konusunda endişelenmeye ihtiyacı olmayan tamamen dijital bir para birimi olması dışında diğer bir belirgin fark, Coin'in blockchain teknolojisinin avantajlarından yararlanabilecek bir şifreleme parası olmasıdır. Fakat şeffaflık, anonimlik ve güvenlik dahil bunlardan bazıları merkezileşmemiş bir blok zincirine özgüdür. Bununla birlikte, merkezi blok zincir tabanlı Coin diğer avantajlardan da yararlanabilir; işlem maliyetlerinde azalma, daha hızlı çözüm, verimlilik ve güvenilirlik. Yeni bir para birimi oluşturmanın diğer bir nedeni, dönüştürme ücretlerini ortadan kaldırarak sınır ötesi transferlerin kesintisiz yapılmasına izin vermektir.

Son Oyun

Facebook kartlarını doğru oynarsa, üç önemli para kriterini karşılayabilir. Sabit bir para birimi oluşturarak, Coin iyi bir değer deposu haline gelir. Alıcılar ve satıcılar arasında geniş çapta kabul gören Coin, güvenilir bir değişim aracı olur. Eğer Facebook düzenlemeyi başarıyla çözmeyi başarırsa, Coin de sıkça kullanılan bir hesap birimi haline gelebilir. Yeterince başarılı olduktan sonra, bu dolar ve Bitcoin yavruları bağımsız olabilir. ABD hükümetinin 1971'de doların değerini altından ayırması ve serbest dolaşan paralar döneminde başlattığı gibi, Facebook da sonunda parasını çözebilir ve yeni bir dijital para çağı alabilir.

Birkaç yıl önce, mevcut tüm para birimlerini değiştirme potansiyeli olan ve dünyadaki işlemlerin birincil aracı haline gelebilecek bir para birimi veren özel bir şirketin olacağı düşünülemezdi.Facebook Coin'i evrensel bir para birimi yapmayı başarırsa, Coins'te kazanç elde ettiğiniz, Coins'te vergi ödediğiniz, Coins'te tasarruf ettiğiniz ve Coins'te geçirdiğiniz bir dünya fikri artık bilim kurgu olmaktan çıkar. Elbette, tüm dünyadaki hükümetler başından itibaren düzenlemeler getirmeye karar verirse, tüm bu hipotezler tek bir dokunuşla atılır. Ben bu Coin olayının nasıl olucağını ve ne kadar ileri gidebileceğini görmek için sabırsızlanıyorum.

 

Kaynak: Tıklayınız