YAPAY ZEKA (AI)'LARIN OLUŞTURDUĞU BEŞ YOL

Yapay Zeka (AI), günümüzde kullanımı artan bir terimdir. Mobil cihazlarımız veya dizüstü bilgisayarlarımız, kullandığımız her seferde bizi Yapay Zeka (AI)'ya bağlamaktadır. Yapay Zeka (AI)’da kullandığımız bazı yaygın yollara beraber göz atalım.

 

Sanal Asistanlar

Google, Siri, Cortana, Alexa ve diğer sanal asistanların hepsi Yapay Zeka (AI) tarafından desteklenmektedir. Sanal asistanlar, kullanıcı metinlerini veya ses girişlerini çalıştırılabilir komutlarla eşleştirmek için doğal dil işlemeyi (NLP) kullanmaktadır. Birçok kişi sürekli olarak Makine Öğrenimi (ML) dahil Yapay Zeka (AI) tekniklerini kullanmayı öğrenir. Bu sesli asistanlar, tüketiciler tarafından çevrimiçi bilgi aramak, başka bir uygulamaya komut göndermek ve kullanıcıların programlarını belirlemek / kontrol etmek için kullanılmaktadır. Bu yardımcılar, kullanıcıların ihtiyaçlarını her gün aldıkları komutlara göre tahmin edebilecek şekilde tasarlanmaktadır.

 

E-posta Kategorizasyonu

Ayrışan e-postalar zamanla çok basit ve kategorize edilmektedir ve her şey Makine Öğrenimi (ML) ve Yapay Zeka (AI) nedeniyle gerçekleşmektedir. Sadece Spam filtreleri etkin bir şekilde e-postaları uzak tutmakla kalmaz, aynı zamanda Gmail e-postaları kullanıcıların e-postaları manuel olarak ayırmalarını ve böylece çok fazla zaman tasarrufu sağlamalarını sağlamak için tanıtım, sosyal, birincil ve önemli klasörlere akıllıca sınıflandırır. Gmail, bir kullanıcıyı bir e-postayı belirli bir klasöre kategorize ettiğinde öğrenir ve ardından bu eğilimi otomatik olarak devam ettirir.

 

Google Haritalar

Google Haritalar gibi uygulamalar sayesinde şehrin bilinmeyen bir kısmına seyahat etmek çok daha kolay hale gelmektedir. Bu uygulama yaya, araba, bisiklet ya da toplu taşıma ile seyahat için gerçek zamanlı trafik koşulları, uydu görüntüleri sokak haritaları ve rota planlama sunmaktadır. Haritalar artık gerçek zamanlı hava koşullarını da sağlamaktadır. 

 

Alışveriş Sitelerine Göre Öneriler

Walmart, Amazon ve diğer siteler gibi büyük perakendeciler, tüketici ihtiyaçlarını öngörmek için tasarlanmıştır. Beklenen nakliye projeleri, tüketicilere ihtiyaç duymadan önce ürün göndermeyi düşünmektedir. Bu nedenle, bir mağazaya gitme ihtiyacını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu ayrıca kupon göndermek, indirim ve hedef reklamlar sunmak için de kullanılabilir.

 

Yüz tanıma

Giderek daha fazla sayıda cep telefonu, cihazların kilidini açmak ve güvenliği artırmak için yüz tanıma yazılımı kullanıyorken, bazı şirketler de güvenliği artırmak ve çalışanların ruh halini geliştirmek için yüz tanıma yazılımlarını entegre edilmektedir. 

 

 

Kaynak: Tıklayınız